Modrodruk, dawna technika druku i farbowania tkanin z użyciem indyga, został wpisany na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO w Czechach, a także na Słowacji, w Niemczech, Austrii i na Węgrzech.
Technika stosowana jest od XVIII wieku, niektóre formy drewniane mają nawet 300 lat, korzysta z nich już siódme pokolenie drukarzy. W Czechach tradycyjną produkcję modrodruku kontynuują dwa rodzinne zakłady: Modrotisk Danzinger w Olešnicy i Arimo w Strážnicy.
Warsztat modrodruku w Strážnicy na Morawach Wschodnich szczyci się ponad stuletnią tradycją, założony został w roku 1906 (www.straznicky-modrotisk.cz). Oprócz warsztatu, znajdziemy tu też sklep, w którym można zakupić pięknie zdobione obrusy, chustki, torby i inne przedmioty, jak również odzież. Zwiedzanie produkcji trwa około pół godziny, za wstęp zapłacimy 60 Kč (10 zł), wstęp rodzinny 110 Kč (18 zł). Zwiedzanie dla turystów indywidualnych rozpoczyna się o godzinie 12, wizyty grup należy rezerwować z wyprzedzeniem. Zakład jest czynny cały rok.
Olešnica słynęła dawniej z uprawy lnu, niemal w każdej chacie był warsztat tkacki, więc rozwijały się tu także techniki barwienia tkanin. Do dziś zachował się warsztat rodziny Danzingerów z początku XIX wieku (www.modrotisk-danzinger.cz). Nadal stosuje się tu tradycyjne metody produkcji z wykorzystaniem pierwotnych drewnianych form i dawnych przepisów. Właściciele chętnie zapoznają gości z procesem produkcji. Zwiedzanie trwa około godziny. Na miejscu można także zakupić tutejsze wyroby. Zakład jest czynny od maja do końca września. Wizytę poza sezonem należy zarezerwować z wyprzedzeniem. Wstęp kosztuje od 25 do 40 Kč (4-6 zł).