Zaplanuj wakacje

Zmęczeni całym rokiem akademickim i ostatnią sesją bez wątpienia zasługujemy na solidny odpoczynek. Jednak trzymiesięczny okres wolnego należy solidnie rozplanować. Dziś nikogo już nie stać na to, by przez cały ten czas siedzieć w domu lub tropikach.

Rzeczywiście dzisiejsze wakacje coraz mniej przypominają słodkie, letnie lenistwo. Coraz częściej zamiast odpoczywać w przerwie letniej pracujemy, stażujemy czy praktykujemy. Ale nawet w tym natłoku zajęć musimy znaleźć choć chwilę by naładować nasze akumulatory na cały rok.

Kiedy

W dzisiejszych czasach niestety coraz rzadziej decydujemy o terminie urlopu. Ta sytuacja coraz częściej dotyka też studentów. Staż ma przecież pierwszeństwo przed wypoczynkiem. No cóż musimy się do tego przyzwyczajać…
Najlepszym miesiącem do wypoczynku dla studenta jeszcze niedawno był wrzesień. Chwila, gdy chordy wczasowiczów i "kolonistów" opuszczały letnie kurorty. I mogło by się wydawać, że wciąż tak powinno być. Niestety sytuacja ulega zmianie, przynajmniej w niektórych miejscach. Studentów przybywa a niestety miejsc turystycznych w Polsce nie bardzo. Na przykład Zakopane i okolice we wrześniu są tak samo "zakopane" w turystach jak w lipcu i sierpniu, podobnie bywa w innych słynnych kurortach i większych miastach. Jeśli nie lubimy zgiełku i tłoku nawet we wrześniu unikajmy naszych "turystycznych stolic".

Gdzie

Wybór jest naprawdę bardzo szeroki. Okazuje się, że pusta studencka kieszeń czasami lepiej wytrzymuje spotkania z cenami za granicą niż w kraju. Zamiast rodzinnych gór coraz częściej wybieramy Karpaty, Dolomity czy Pireneje. Zamiast Bałtyku Morze Czarne, Śródziemne, czy Adriatyk.

Pięknych a nieodkrytych przez tłumy miejsc nie brakuje też w kraju. Wystarczy pomyśleć o Beskidach a nie o Tatrach, o pojezierzu Szczecińskim zamiast o Mazurach, itd., itp.

Z kim

Do udanych wakacji niezbędne jest również odpowiednie towarzystwo. Trzeba je dostosować do własnego temperamentu i poziomu zmęczenia otoczeniem. Jeśli jesteśmy poważnie zmęczeni tymi samymi twarzami codziennie spotykanymi na korytarzu, w sali, w windzie, to może nie ma sensu pchać się tam, gdzie wyjeżdża pół naszego roku i osiedla?


Jeśli wyjeżdżasz na zorganizowaną wycieczkę dowiedz się jak najwięcej ludziach z którymi będziesz wypoczywał. Nikt ci ich z imienia i nazwiska nie przedstawi. Ale na pewno dowiesz się czy to ludzie młodzi czy stateczne małżeństwa. No i rzecz oczywista zastanów się czy chcesz mieszkać w dużym hotelu czy w bungalowie.

A znajomi? Z nimi często jest problem. Planują za nas i dla nas wakacje z takim zaangażowaniem, że często zapominają się nas spytać czy w ogóle chcemy z nimi jechać. Life is brutal. Trzeba być asertywnym i jeżeli na widok twarzy przyjaciela podnosi ci się ciśnienie to jest jasne, że musisz od niego odpocząć. Wakacje nie będą udane jeśli będziemy je spędzać z osobami, od których chcemy uciec. Przy okazji warto się też zastanowić, czy nie trzeba by dać krótkiego urlopu chłopakowi czy dziewczynie… Taki "oddech" czasem oczyszcza, łagodzi napięcia

Za ile

To najprostszy punkt w planowaniu wakacji. Odpoczywamy za tyle na ile nas stać. Jeśli masz 200 zł wykorzystaj znajomych i rodzinę w innych miastach czy regionach kraju. Dla osób spokojnych, skrupulatnych i przezornych sprawa jest prosta. Swe finanse należy rozplanować tak by każdego dnia nie denerwować się czy aby wystarczy nam na tą książkę, na ten bilet. By nie stawać przed wyborem posiłek czy piwo?


Dla spontanicznych, rozrywkowych i dynamicznych osób taka sytuacja finansowego kryzysu poza domem może być inspirująca. Przy takich "ekstremalnych" okazjach rodzą się talenty w rodzaju ulicznych grajków, zaplataczek warkoczyków, czy karykaturzystów. Masz odwagę? Spróbuj!

Dobre wakacje to nie koniecznie transoceaniczne podróże, jachty i drinki z parasolkami. Dobre wakacje to dobry plan. Życzymy takich dobrze przemyślanych wakacji.

Remigiusz Tytuła

 
Polityka Prywatności