Prezentujemy ranking najchętniej odwiedzanych miejsc w Czechach w roku 2018, sporządzony na podstawie ankiety przeprowadzonej przez portal kudyznudy.cz. Wśród ulubionych celów turystycznych czytelników portalu znalazły się punkty widokowe, atrakcje dla dzieci, zabytki techniki, muzea interaktywne i architektura ludowa.
Kryształowe, z piernika, drewniane czy ze słomy... Na zwiedzanie oryginalnych szopek betlejemskich zapraszamy do Czech!
Trasa turystyczna wiodąca do Jaskiń Punkvy na terenie Morawskiego Krasu będzie czynna także w sezonie zimowym. Morawski Kras, leżący na północ od Brna, należy do najważniejszych terenów krasowych w środkowej Europie. Odkryto tu ponad 1100 jaskiń, z których pięć jest dostępnych dla zwiedzających.
Modrodruk, dawna technika druku i farbowania tkanin z użyciem indyga, został wpisany na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO w Czechach, a także na Słowacji, w Niemczech, Austrii i na Węgrzech.
Zamki, pałace i inne zabytkowe obiekty w Czechach, będące pod opieką Narodowego Instytutu Zabytków, odwiedziła w minionym sezonie letnim rekordowa liczba ponad pięciu milionów turystów. Najwięcej gości przybyło od maja do września. Największy ruch turystyczny odnotowano w lipcu - liczba zwiedzających wyniosła w tym miesiącu niemal 1,3 miliona.
Na poprawę samopoczucia jesienią i zimą polecamy wycieczkę do miejsc w Czechach, które napełnią was pozytywną energią. Odwiedźcie na przykład klasztor Rosa Coeli, sanktuarium Święty Hostýn, ruiny zamku Anielska Góra (czes. Andělská Hora) czy niedokończoną budowlę gotyckiego kościoła w Panenskim Týncu.
Dzień świętego Marcina (11 listopada) kojarzy się w Czechach z degustacją młodego wina oraz ucztą z gęsiny. Tradycja świętomarcińska pochodzi z XVIII wieku. Za panowania cesarza Józefa II, w dzień świętego Marcina, właściciele winnic próbowali młodego wina i decydowali, czy przedłużą umowę ze swymi winiarzami na kolejny rok.
Galeria Narodowa w Pradze przygotowała z okazji rocznicy powstania Czechosłowacji kilka nowych ekspozycji, które zajęły całe dwa piętra Pałacu Targowego. Ekspozycja główna, nosząca nazwę „1918–1938: Pierwsza Republika” poświęcona jest sztuce z okresu od powstania Czechosłowacji do 1938 roku. Na wystawie będzie można zobaczyć eksponaty nie tylko z zakresu sztuk plastycznych, lecz także innych dziedzin kultury okresu dwudziestolecia Pierwszej Republiki, np. książki i przykłady designu czy grafiki użytkowej.
Po długim i skomplikowanym remoncie generalnym Muzeum Narodowe otworzy swoje podwoje dla zwiedzających 28 października 2018 roku – dokładnie w 100. rocznicę ogłoszenia powstania niepodległego państwa Czechów i Słowaków.
Rok 2018 jest dla Republiki Czeskiej szczególnie ważny - przed 100 laty, 28 października 1918 roku powstała niepodległa Czechosłowacja. Przez cały rok w całym kraju odbywają się rocznicowe uroczystości, wystawy i inne ciekawe imprezy.
W drewnianych ławkach siedzą nieruchomo postacie wiernych, odziane w białe szaty. Modlą się z opuszczonymi głowami. W kościele panuje kompletna cisza, nikt się nie porusza, nie oddycha. Te dziwne postacie są bowiem rzeźbami przypominającymi duchy Niemców sudeckich, zamieszkujących dawniej tutejszą wioskę.
Miłośników koni i jazdy konnej zapraszamy na wycieczkę do regionu Czech Wschodnich. Tradycje końskie sięgają tu wielu stuleci. Koń, jako symbol odwagi i siły, znajduje się także w herbach niektórych miast, między innymi Pardubic, Hlinska, Slatiňan czy Vysokiego Mýta. To właśnie w tym regionie znajdziemy jedną z najstarszych stadnin na świecie, jak również możemy podziwiać najtrudniejsze wyścigi konne w Europie.
Na ulicach słychać dźwięki kolęd, na placach lśnią gwiazdy betlejemskie, a pod nogami skrzypi świeży śnieg. Zewsząd roznosi się zapach choinek i grzanego wina. To Boże Narodzenie w Czechach. Jarmarki świąteczne z oryginalnymi pamiątkami spotkamy w miastach, na zamkach i w pałacach.
W Slavkovie koło Brna (na świecie znanym jako Austerlitz) rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew. 2 grudnia 1805 roku wojska napoleońskie pokonały połączone siły austriacko-rosyjskie. W 212 rocznicę bitwy trzech cesarzy, w dniach od 1 do 3 grudnia w Slavkovie i okolicach odbędą się uroczystości upamiętniające ówczesne wydarzenia.
Kierowcy wybierający się po 1 listopada do Czech muszą pamiętać o obowiązku posiadania opon zimowych.
Ochłodziło się, wcześniej zapada zmrok, zbliża się dzień Wszystkich Świętych, czas odwiedzania grobów i wspominania zmarłych. Jesienną wycieczkę do Czech możemy połączyć ze zwiedzaniem ciekawych nekropolii, katakumb czy miejsc pamięci.
W dniach od 12 do 15 października w Pradze zagości piąta edycja niezwykłej imprezy - Signal Festival. Zabytkowe budowle praskie rozświetlą prezentacje audiowizualne. Miejscowi i zagraniczni artyści przedstawią na ulicach miasta główne trendy nowych technologii oświetleniowych i nowoczesny design. Na gości czekają ciekawe instalacje, koncerty i przedstawienia w centrum miasta, a także w dzielnicy Vinohrady.
Mikulov, malownicze miasteczko winiarskie ulokowane jest na południu Moraw, tuż przy granicy z Austrią. Nad miastem dominuje barokowy zamek, dawniej własność Liechtensteinów, później Dietrichsteinów, za których panowania otrzymał on swój obecny wygląd. Do najciekawszych pomieszczeń zamkowych należy biblioteka, sala przodków, a także piwnica z największym muzealnym rarytasem – wielką beczką na wino z roku 1643, o pojemności 1014 hektolitrów (135 tysięcy butelek), unikatem na skalę europejską.
Słynny rozbójnik Rumcajs, tytułowy bohater powieści Václava Čtvrtka oraz czechosłowackiego serialu animowanego dla dzieci świętuje w tym roku okrągłą rocznicę 50 urodzin. Graficzny wizerunek Rumcajsa stworzył w roku 1967 malarz Radek Pilař. Václav Čtvrtek umieścił postać poczciwego szewca w swym ukochanym Jiczynie, rozbójnik stał się więc symbolem tego pięknego miasteczka.
W pierwszym półroczu 2017 roku do Czech przyjechało ponad 286 tysięcy Polaków, o 13 procent więcej, w porównaniu z tym samym okresem roku 2016. Najwięcej turystów odwiedziło Pragę (ponad 110 tysięcy, wzrost o 4 procent) i Morawy Południowe (około 43 tysięcy, wzrost o 14 procent). Popularny wśród polskich turystów był także region kralovehradecki (ponad 37 tysięcy turystów, wzrost o 23 procent), liberecki (ponad 21 tysięcy, wzrost o 40 procent) i północnomorawski (ponad 17 tysięcy, wzrost o 9 procent).