Polityka i wybory w Europie

W Szwajcarii obywatele mówią rożnymi językami, wyznają odmienne religie i żyją w samodzielnych państwach związkowych, z którymi czują silną więź narodową. Mimo to konfederacja tworzy wewnętrznie zrównoważone, silne gospodarczo i politycznie państwo. Chociażby dlatego warto przyjrzeć się nadchodzącym wyborom parlamentarnym w tym państwie.
Atmosfera na łotewskiej arenie politycznej osiągnęła atmosferę wrzenia. Po 8 miesiącach sprawowania władzy 10. Saeima została odwołana na drodze ogólnonarodowego referendum. Jednomyślność Łotyszy była porażająca - ponad 90 % głosujących opowiedziało się za wyborem nowego parlamentu.
W Danii rozpoczyna się na dobre kampania wyborcza przed zapowiedzianymi na listopad wyborami. Przy okazji tego wydarzenia doktor Jacob Christensen z Syddanske Universitetet w Odense odpowiada na kilka pytań Portalu Spraw Zagranicznych dotyczących najważniejszych kwestii związanych z duńską polityką.
Wysoka Komisja Wyborcza zakończyła pracę 22.6.2011, ogłaszając oficjalne wyniki wyborów z 12 czerwca. Wygrała partia AKP (Adalet Kalkınma Partisi) osiągając wynik 49,8 %, drugą z kolei została CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) z wynikiem 25,98%. Trzecią partią, która przekroczyła 10-procentowy próg została MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) z wynikiem 13,02 %.
Republika Irlandii w kryzysie przygotowuje się do wyborów prezydenckich. Kandydata nie wybrała skompromitowana w lutowych wyborach Fianna Fáil. Wybrały jednak sprawujące władzę Fianna Gael i Labour Party. Czekamy na zgłoszenia kandydatów niezależnych.
Dłużej przeciągać już się nie dało. Po krótkim spotkaniu z koalicjantami obecna premier Chorwacji Jadranka Kosor ogłosiła 4 grudnia dniem nowych wyborów do chorwackiego jednoizbowego parlamentu.
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności