Znajdź sobie nocleg

Jeśli nie decydujesz się na zorganizowaną wycieczkę, na której organizator zapewnia ci dach nad głową, musisz sam zatroszczyć się gdzie będziesz spać. Nie zawsze warto liczyć na szczęście, na to, że już na miejscu jakoś to będzie. Już teraz zarezerwuj sobie nocleg!

 

Sytuacja z rezerwacją miejsc do spania jest uzależniona od standardu noclegu oraz od kraju w jakim dokonujemy rezerwacji. Czasem wystarczy jedno słowo, czasem trochę bardziej skomplikowana operacja finansowa. Nieocenionym źródłem informacji o miejscach noclegowych jest także internet. Tu znajdziesz wiele alternatywnych noclegów w interesującej cię okolicy.  Nie można też zapominać o przewodnikach, informacji turystycznej, czy przedstawicielstwach dyplomatycznych.

 

Hotele

W dobie internetu takie kwestie najwygodniej załatwia się właśnie poprzez sieć. Najłatwiej jest oczywiście posiadaczom karty kredytowej – dzięki specjalnym, odpowiednio zabezpieczonym stronom internetowym możemy dokonać wpłaty określonej zaliczki i w ten sposób zapewnić sobie spokojny nocleg. Hotele nieposiadające takich usług na swych stronach internetowych żądają niekiedy dokonania przelewu bankowego jako potwierdzenia swoich planów.

Rezerwację niekiedy możemy zlecić w jakimś biurze turystycznym. I choć pewnie hotel da zniżkę jakiejś poważniejszej firmie branży turystycznej to my zapłacimy za to prowizję – cena będzie raczej porównywalna, ale warto to sprawdzić.

Nie zawsze wszak musimy się na wstępie wykosztować. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że oprócz stron poszczególnych hoteli istnieją też wyspecjalizowane serwisy rezerwujące pokoje w wielu hotelach, w wielu krajach a nawet kontynentach. Obracając takimi ilościami rezerwacji najczęściej nie żądają one od nas przelewów finansowych. Dodatkowo ceny noclegów oferowane poprzez takie serwisy są niekiedy dużo niższe niż w „publicznej” ofercie hoteli. Przykładem takiej „rezerwacyjnego” serwisu internetowego jest choćby www.bookings.org.

 

Pensjonaty i małe hoteliki

Tu kwestia jest dużo prostsza zwykle wystarczy telefon lub mail, a następnie potwierdzenie w odpowiednim terminie. Nawet jeśli właściciel nie będzie nas o to prosił warto to zrobić nawet dwukrotnie (ostatni raz tuż przed wyjazdem). Czasami zdarza się bowiem, że ktoś coś zapomni, pomyli, albo na miejscu pojawi się ktoś kto będzie chciał zamieszkać w naszym pokoju 2 razy dłużej od nas – takiej pokusie nieraz ciężko się oprzeć nawet doświadczonemu w usługach turystycznych gospodarzowi.

 

Schroniska i akademiki

Korzystajmy z internetu , poczty tradycyjnej lub telefonu. Nie lekceważmy opcji rezerwacji w tych punktach. Po pierwsze, zwłaszcza w bardziej atrakcyjnych miejscach, należy się o nie zatroszczyć na wiele miesięcy przed planowanym wyjazdem. Po drugie, tutaj również obowiązuje zasada potwierdzania – jest ono w dobrym tonie i zabezpiecza nas przed przykrymi niespodziankami.

 

Campingi i pola namiotowe

Na polu namiotowym raczej zawsze znajdzie się miejsce warto jednak to sprawdzić, by nie okazało się, że w interesującym nas okresie pole jest zamknięte, odbywa się tam zlot harleyowców lub oaza. Takie informacje mogą nam niezmiernie pomóc w wyborze miejsca na nocleg.

 

Pamiętajmy, że w chwili rezerwacji miejsca noclegowego wchodzimy w układ z właścicielem. Dlatego jeśli zmienimy plany starajmy się zawsze powiadomić drugą stronę. Z braku takiej informacji właściciel następnym razem będzie chciał się jakoś zabezpieczyć. Kolejnego klienta poprosi więc o zaliczkę.

 

Remigiusz Tytuła

 

 
Polityka Prywatności