Czechy z końskiego grzbietu

Miłośników koni i jazdy konnej zapraszamy na wycieczkę do regionu Czech Wschodnich. Tradycje końskie sięgają tu wielu stuleci. Koń, jako symbol odwagi i siły, znajduje się także w herbach niektórych miast, między innymi Pardubic, Hlinska, Slatiňan czy Vysokiego Mýta. To właśnie w tym regionie znajdziemy jedną z najstarszych stadnin na świecie, jak również możemy podziwiać najtrudniejsze wyścigi konne w Europie.

Wielkim powodzeniem cieszą się tutejsze trasy do jazdy konnej o długości niemal 600 km. Główny szlak wiedzie od Wiednia, poprzez Czechy Południowe do Czech Wschodnich. Powstaje tu coraz więcej obiektów, w których może przenocować zarówno jeździec, jak i koń, a także miejsc, gdzie można wypożyczyć konia. Zapraszamy na wycieczkę, podczas której poznamy atrakcje regionu z końskiego grzbietu.

Miłośników koni powinna zainteresować jedna z najstarszych na świecie stadnin, która mieści się w miejscowości Kladruby, niedaleko Pardubic. Są w niej hodowane starokladrubskie siwki, a także niewielkie stado czeskich koni pełnej krwi.

Oprócz zwiedzania stadniny, można także wziąć lekcje jazdy konnej, albo prowadzenia zaprzęgu. Interesująca jest także ekspozycja zabytkowych powozów – wśród cennych eksponatów wystawiono powóz pierwszego prezydenta Republiki Czechosłowackiej T. G. Masaryka.

Pardubice słyną ze wspaniałych pierników i odbywających się od roku 1874 znanych na całym świecie wyścigów konnych o nazwie Wielka Pardubicka Steeplechase, najstarszego i najtrudniejszego wyścigu na naszym kontynencie (w tym roku odbędzie się 14 października). Nad miastem dominuje piękny zamek. Do roku 1560 był on siedzibą rodu Pernsztejnów, którzy znacznie przyczynili sie do rozkwitu Pardubic. Zamek stał się za ich panowania ważnym centrum społecznym i kulturalnym. Pernsztejnowie przebudowali i umocnili budowlę wznosząc potężne obwarowania, wały i fosę. System fortyfikacji zachował się do dziś. Obecnie ma tu swą siedzibę muzeum Czech Wschodnich. W salach rycerskich na pierwszym piętrze zachowało się cenne malarstwo ścienne. W pozostałych pomieszczeniach znajdują się stałe ekspozycje muzealne, a także okresowe wystawy.

Stadninę Slatiňany założył pod koniec XIX wieku książę Franciszek Józef Auersperg. Pierwotnie miała służyć jako stajnia dla koni wyścigowych. Stadnina należała wówczas do najnowocześniejszych na terenie Austro-Węgier. Po drugiej wojnie światowej stadnina została znacjonalizowana, a od roku 1992 należy do Narodowej Stadniny Kladruby nad

Łabą. Stadnina Slatiňany oferuje wycieczki po okolicy w powozach i w siodle oraz indywidualne i grupowe kursy jazdy konej.

W pałacu w Slatiňanach znajdziemy jedną z największych ekspozycji hipologicznych w Europie. Zwiedzający mogą tu zapoznać się z historią, znaczeniem i wykorzystaniem koni przez człowieka od najdawniejszych czasów aż po współczesność. W tutejszym parku angielskim możemy podziwiać, oprócz pięknej roślinności, także stado koni Przewalskiego. W Slatiňanach chowane są one od roku 1993.

Slatiňany dzięki swemu położeniu, pięknej przyrodzie i zabytkom architektury są ciekawym miejscem na wycieczkę. Na zachód od miasta rozkłada się leśny kompleks Podhůra, dosłownie przetkany siecią leśnych ścieżek pieszych, rowerowych, konnych i dydaktycznych. Trasa Podhůra zawiedzie nas do Czarciej Skałki. Znajdziemy tu drewnianą wieżę widokową o ciekawej konstrukcji, zaprojektowaną przez Martina Rajniša, którego dziełem jest także budynek poczty czeskiej na szczycie Śnieżki. Z wieży rozciąga się widok na Góry Żelazne, Orlickie, Karkonosze i miasto Chrudim. Ścieżka dydaktyczna Do Kociego Zameczku prowadzi do miniatury romantycznego zamku. To małe królestwo jest szczególnie lubiane przez dzieci. Stąd trasa wiedzie do Švýcárny – interaktywnego muzeum konia kladrubskiego oraz do miejsca zwanego Vrchlické návrší, utworzonego ze skałek kwarcytowych.

Więcej informacji o regionie znajdziemy na stronie www.czechy-wschodnie.info


Źródło: CzechTourism
opublikowano: 2018-09-10
Komentarze
 
Polityka Prywatności