W Poniewieżu na Litwie otwarto Stasys Museum

Jest to nowe muzeum sztuki współczesnej nazwane imieniem Stasysa Eidrigevičiusa - artysty, którego twórczość jest doceniana i zauważana na całym świecie.

Stasys, artysta pochodzący z Litwy, od lat 80-tych mieszkający w Polsce, jest mistrzem we wszystkich dziedzinach, w których tworzy: malarstwo, grafika, fotografia, scenografia. To także scenarzysta, reżyser, performer, twórca instalacji i rzeźb. Przestrzenie muzeum odzwierciedlają jego wielowarstwowy świat twórczy i różnorodne techniki artystyczne. Prezentowana na otwarciu wystawa - ICON-O-STASYS - otwiera przestrzeń do interpretacji nie tylko przedstawianą treścią, ale i tytułem. Symboliczne „O”, które może być postrzegane jako twarz w stylu Stasysa lub źrenica oka, są istotnymi motywami w twórczości artysty. Na ponad 1000 m² powierzchni, w tym trzech muzealnych piętrach oraz instalacji plenerowej, można zobaczyć ponad 1000 dzieł artysty, które zostały podarowane muzeum przez samego Stasysa. Kuratorami wystawy są Lina Albrikienė i syn Stasysa Eidrigevičiusa, Ignacy Eidrigevičius.

"To jest ścieżka sztuki, która jest przerywana przystankami. Na przystankach otwieram szkicownik, biorę ołówek lub długopis i rysuję linię, aby zapamiętać to, co uważam za ważne" – mówi Stasys, kodując wiele znaczeń w tym jednym zdaniu, tak jak w tym, co nazywa swoimi jednolinijkowymi rysunkami. "W mojej twórczości często zacierają się granice między malarstwem a ilustracją, między fotografią a grafiką, między rzeźbą a scenografią, między rysunkiem a muralem" – wyjaśnia.

Ambicją twórców Muzeum Stasysa jest, by miejsce to stało się międzynarodowym centrum sztuki i atrakcji w regionie Morza Bałtyckiego i bijącym sercem Poniewieża. Muzeum nie tylko wystawia dzieła Stasysa Eidrigevičiusa, ale także stworzy platformę do zaprezentowania swoich prac przez międzynarodowych artystów. Już w listopadzie tego roku planowana jest wystawa Hermanna Nitscha. W przyszłym roku muzeum będzie współpracować ze Stowarzyszeniem Sens Interdits z Lyonu (Francja) i nawiąże współpracę z austriackimi muzeami.

Budynek muzeum wyróżnia się panoramicznym tarasem na dachu, z którego rozciąga się widok na miasto i okolice. Goście odwiedzający muzeum, ale również turyści i mieszkańcy Poniewieża, mogą na nim odpocząć i cieszyć się chwilą w muzealnej kawiarni Blue-Gastro. Nazwa lokalu, nawiązuje do koloru niebieskiego, który jest jedną z cech dominujących w twórczości Stasysa. Odwiedzający odkryją dania, a w szczególności drinki, inspirowane sztuką artysty. Na gości czeka również bogata karta unikalnych win. Blue-Gastro jest idealnym miejscem by delektować się najlepszą ofertą gastronomiczną, we wnętrzach wypełnionych sztuką i kulturą.

Już niedługo zostanie udostępnione kino, w którym zobaczyć będzie można filmy kina niezależnego i niekomercyjnego.

Projekt Muzeum stworzyła pracownia architektoniczna IMPLMNT architects, pod kierownictwem Aurimasa Syrusasa. Głównym stylem projektu jest monumentalny mininalizm.

JEN/mat.pras.


opublikowano: 2024-06-25
Komentarze
 
Polityka Prywatności