Arabia Saudyjska po raz kolejny na targach turystycznych ITB

Kraj ten jawi się jako luksusowy kierunek turystyczny.

W dniach 5-7 marca w Berlinie odbywają się Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB. To jedna z największych na świecie tego typu imprez. W tym roku bierze w niej udział 5500 wystawców ze 170 krajów.

Po raz kolejny na targach w Berlinie swoje walory turystyczne prezentuje Arabia Saudyjska. Kraj ten chce przyciągnąć więcej turystów, kusząc ich nowymi hotelami, restauracjami i atrakcjami w historycznych miejscach, takich jak Diriyah i Alula. Zwiększanie liczby połączeń lotniczych i hoteli oraz złagodzenie wymogów wizowych wpisuje się w strategię rozwoju „Wizja 2030”, która przewiduje transformację gospodarczą w kierunku większej różnorodności i zrównoważonego rozwoju.

Większość turystów odwiedzających do tej pory Arabię Saudyjską stanowią pielgrzymi odwiedzający Mekkę (każdy muzułmanin ma obowiązek przynajmniej raz w życiu odbyć pielgrzymkę do Mekki).

- Arabia Saudyjska co roku przyciąga prawie dwa miliony pielgrzymów do Mekki i Medyny, świętych miejsc islamu. Nasz kraj chce pozyskać więcej zagranicznych gości i czerpać większe zyski z turystyki – powiedział Hazim Al Hazmi z Saudyjskiego Urzędu ds. Turystyki. Arabia Saudyjska obecnie intensywnie inwestuje w turystykę zgodnie z programem rozwoju „Wizja 2030”. W ramach realizowanej strategii kraj ten chce zmniejszyć swoją gospodarczą zależność od wydobycia ropy poprzez wzmocnienie innych sektorów gospodarki - dodał Hazim Al Hazmi.

Arabia Saudyjska zaprezentowała na konferencji prasowej na ITB niektóre ze swoich atrakcji turystycznych. W pustynnym mieście Diriyah reklamowanym jako „Miasto Ziemi”, położonym 15 minut od centrum stolicy - Rijadu, znajduje się urocza Al Bujairi. Czeka ona na gości, którzy chcą spacerować jej krętymi uliczkami, by poznać historię dawnej stolicy Arabii Saudyjskiej.

Diriyah była pierwszą siedzibą saudyjskiej rodziny królewskiej i stolicą Emiratu Diriyah za pierwszej dynastii saudyjskiej od 1727 do 1818. Dziś miasto jest siedzibą gubernatorstwa Diriyah, Dzielnica Turaif, teren pierwszej stolicy Saudyjczyków w Diriyah, została w 2010 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jedno z siedmiu miejsc, które zostały umieszczone na tej liście. Układ dawnego miasta można obejrzeć w Muzeum Narodowym Arabii Saudyjskiej, gdzie prezentowany jest szczegółowy model miasta w dużej skali. Współcześnie Diriyah jest gospodarzem wyścigów Diriyah ePrix o mistrzostwo Formuły E.

Według Abdulrahmana Aljefri z Urzędu ds. Rozwoju Diriyah Gate planuje się znaczne zwiększenie liczby łóżek wokół tego historycznego miejsca poprzez budowę 38 hoteli. Gigantyczny projekt uzupełni planowana rozbudowa ośrodka Bujairi Terrace, w którym działać będzie 21 luksusowych restauracji.

Na gości Aluli (miasta i oazy w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej utożsamianej z biblijnym Dedanem) czekają fascynujące formacje skalne. Według Julii Stubenböck z Królewskiej Komisji ds. Alula do 2030 r. planowane jest zwiększenie liczby łóżek w tym rejonie do 5000. Turyści mogą spodziewać się tu przygód i relaksu (od wycieczek na wulkan po zabiegi wellness w pierwszym w Arabii Saudyjskiej ośrodku wczasowym na drzewach bananowych).

Według Abdullaha Al-Zahraniego z Red Sea Global wakacje na plaży w Arabii Saudyjskiej również są bardzo atrakcyjne. Obecnie na zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej powstają hotele, apartamenty i obiekty rekreacyjne umożliwiające zrównoważoną turystykę. Podróżni mogą w nich korzystać z uprawiania sportu i rekreacji oraz cieszyć się z uroków wypoczynku nad Morzem Czerwonym.


JEN/mat.pras.ITB


data ostatniej modyfikacji: 2024-03-06 12:15:34
Komentarze
 
Polityka Prywatności