Ponieważ Pag jest miejscowością nadmorską, to od wieków życie toczyło się tu głównie w porcie i w jego sąsiedztwie. Tak jest również obecnie. Port ożywa wieczorem, gdy turyści schodzą z plaży...
Miasteczko Pag jest stolicą wyspy o tej samej nazwie. Jest to największa tutejsza miejscowość, ale w rzeczywistości jest ona bardzo kameralna. Wynika to z faktu, że na całej wyspie żyje zaledwie 8 tys. mieszkańców.
Atrakcją wypoczynku na wyspie Pag, znanej jako doskonałe miejsce rodzinnego wypoczynku, jest 31 tutejszych plaż. Łączna ich długość wynosi 27 kilometrów. Duża liczba plaż i stosunkowo nieduże odległości pomiędzy nimi stwarzają możliwość korzystania każdego dnia z innego miejsca do opalania i kąpieli. Tutejsze brzegi morza są bardzo zróżnicowane: piaszczyste, z drobnym żwirkiem oraz kamieniste. Do większości plaż łatwo dojedziemy samochodem, ale do niektórych można dostać się jedynie łodzią od strony wody.
Znaczna część turystów zakwaterowanych jest w mieście Pag. Jego zachodnia część jest dzielnicą turystyczną. To tu od poranka do popołudnia przebywa większość wczasowiczów. Na zachód od centrum miasta zlokalizowanych jest 13 z 31 plaż znajdujących się na wyspie.
Turyści chętnie przebywają na morskim brzegu e centralnej części miasta, przy którym zlokalizowane są niewielkie hotele, domy z apartamentami na wynajem oraz niewielkie punkty gastronomiczne takie jak grille, bary, kawiarnie, niewielkie rastauracje, czy fast foody. Jest to największa z tutejszych plaż, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta. W trosce o umilenie pobytu najmłodszym turystom ustawiono na niej ślimakową zjeżdżalnię.
Słoneczne plaże Pagu zachęcają nie tylko do opalania, ale również do kąpieli. Krystaliczne wody stwarzają doskonałe warunki do pływania i nurkowania. Snorkeling, czyli nurkowanie z fajką jest tutaj bardzo popularne.
Białe złoto Pagu
Od ponad 1000 lat na wyspie pozyskuje się sól w wyniku odparowywania słonej wody. Tutejsze saliny należą do najstarszych na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Ze względu na zyski, jakie przynosiła produkcja soli, nazywano ją tu „białym złotem”. W dawnych czasach działalność ta przysparzała wyspie bogactwa, ale była też źródłem nieszczęść w postaci najazdów władców, którzy chcieli zagarnąć płynące z tej działalności zyski. Sól pozyskiwana jest tu do dzisiaj, a fabryka „Solana Pag" z salinami i glinianymi basenami, które służą do odparowywania, zajmuje powierzchnię około 2 milionów m² i wraz z 9 magazynami i linią produkcyjną stanowi największy powierzchniowo zakład produkcyjny w Chorwacji.
W usytuowanych w porcie budynkach dawnych składów soli znajduje się niewielkie muzeum obrazujące miejscową historię produkcji soli i proces jej pozyskiwania z morskiej wody, a przed nimi stoi rzeźba prezentująca pracownika tutejszych salin. W pobliżu muzeum znajdują się lokale gastronomiczne nawiązujące do tradycji produkcji soli.
Portowe atrakcje
Ponieważ Pag jest miejscowością nadmorską, to od wieków życie toczyło się tu głównie w porcie i w jego sąsiedztwie. Tak jest również obecnie. Port ożywa wieczorem, gdy turyści schodzą z plaży i udają się na posiłek do lokali gastronomicznych położonych wzdłuż nabrzeży.
Wśród tutejszych lokalnych kulinarnych specjałów należy wymienić dobry jakościowo i bardzo ceniony twardy ser owczy „paški sir” oraz „dalmatyński pršuta”, czyli wieprzowe mięso, suszone na słońcu i wietrze m.in. na silnym tutejszym wietrze zwanym bura. Jest ono tutejszym odpowiednikiem słynnej szynki parmeńskiej. Warto również spróbować jagnięciny z hodowanych na wyspie owiec, rakiji z ziołami tzw. travaricy i lokalnego wina.
Po sytym posiłku wczasowicze udają się na spacer po tutejszych bulwarach usytuowanych wzdłuż portowych nabrzeży, przy których cumują łódki i motorówki. Są tu też przystanie dla większych statków białej floty, które w dzień oferują rejsy wokół wyspy, a wieczorami „boat party”, czyli szampańską zabawę na pokładzie przy dobrej muzyce.
Spacer po Starówce
Miasteczko Pag jest niezwykle urocze. Mieszają się w nim wpływy architektoniczne z różnych epok: romańskie, gotyckie i renesansowe.
Współczesne oblicze miasteczka wywodzi się z XV wieku, gdy znajdowało się ono pod panowaniem Wenecji. To z tamtych czasów wywodzi się prostopadły układ ulic, most w stylu weneckim i największy tutejszy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wśród innych ciekawych zabytków wartych obejrzenia należy wymienić kościół św. Jerzego (patrona miasta) oraz świątynię św. Franciszka, Pałac Książęcy, Pałac Biskupi, a także fragmenty murów obronnych z jedyną ocalałą wieżą – Wieżą Skrivanat. Spacerom po Starówce sprzyjają jej wąskie uliczki, które nawet w czasie słonecznej spiekoty zapewniają przechodniom cień.
Podczas sezonu turystycznego miasto organizuje szereg imprez kulturalnych dla przebywających na wyspie turystów. Największym wydarzeniem jest „Kulturalne lato Pagu”, w ramach którego odbywa się m.in. „Pagart Festiwal”. W wieży Skrivanat i w atrium Pałacu Książęcym organizowane są spektakle teatralne oraz koncerty, a w przestrzeni galeryjnej kościoła św. Jerzego odbywają się wystawy dzieł sztuki.
Jerzy Niemociński