Księżycowa wyspa na słonecznym wybrzeżu

Krajobrazy chorwackiej wyspy Pag doskonale mogłyby posłużyć jako sceneria filmów science fiction.

Surowa panorama wyspy sprawia wrażenie jakby z innej planety. Większość powierzchni zajmują rozległe kamienne przestrzenie przypominające księżycowe krajobrazy.

Surowe pejzaże

Powierzchnia wyspy w przeważającej części jest skalista, pokryta polami białych kamieni. Tylko gdzieniegdzie widać kępy niskiej roślinności. Podczas jazdy samochodem wzdłuż malowniczej Zatoki Dinjiskiej można obserwować jej spokojną błękitną toń, z której wyłaniają się wzgórza przeciwległego brzegu. Ich biel, spotęgowana przez ostro świecące słońce, sprawia wrażenie, że są to potężne góry białego piachu. Gdy jednak przyjrzymy się im uważnie, dostrzeżemy surowe, ostre kontury powierzchni wzniesień i wtedy ze zdziwieniem uświadamiamy sobie, że nie są to ogromne piaszczyste wydmy, a kamienne wzgórza o wyjątkowej kolorystyce. Czasami mają one charakter wyżyny o łagodnych stokach, a w innych miejscach stromych, pionowych ścian zanurzonych w morzu. Za nimi rozciąga się ciemniejsze pasmo potężnych gór. To masyw gór Velebit na kontynetalnej części wybrzeża Chorwacji, ciągnący się równolegle do wyspy Pag. Jeszcze wyżej widzimy błękit nieba, po którym przemieszczają się białe obłoki. W jednym miejscu mają one formę białej rozproszonej mgiełki, a nieco dalej groźnych, wysokich kłębiastych chmur. Wszystko to razem tworzy wielobarwny krajobrazowy przekładaniec, który zadziwia i urzeka turystów.

W drodze do miasta Pag

Pomimo surowych krajobrazów wyspę Pag w sezonie odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów. Znaczną ich część stanowią nasi rodacy. Chorwaci bardzo poważnie traktują przybyszów z Polski. Strona internetowa wyspy ma polską wersją językową, a w informacji turystycznej dostępne są foldery informacyjne wydane w języku polskim.

Pag to najbardziej na południe wysunięta wyspa Archipelagu Kwarnerskiego leżącego w Północnej Dalmacji. Oddalona jest ona o około 30 km na północ od Zadaru. To piąta pod względem wielkości chorwacka wyspa. Ma 60 km długości i aż ok. 300 km linii brzegowej. W środek wyspy wcina się długi i wąski Paški Zaljev z krystalicznie czystą wodą. To właśnie strefa przybrzeżna przyciąga turystów ponad 30 cichymi urokliwymi plażami i kameralnymi nadmorskimi miejscowościami z niewielkimi hotelikami i pensjonatami.

Pag jest jedną z niewielu chorwackich wysp, które mają połączenie drogowe z lądem. Swobodną komunikację zapewnia Paški Most. Jest on naprawdę piękny i robi imponujące wrażenie. Po jego przejechaniu warto zjechać w lewo z głównej drogi w kierunku na Fortecy Pag (Fortica Pag). Jej ruiny stanowią jedną z atrakcji wyspy. Ze znajdującego się tu punktu widokowego można podziwiać panoramę na cieśninę i wielki most, łączący oba jej brzegi. Ma on 301 m długości, a łuk wznosi się 35 metrów nad wodami cieśniny Ljubačka Vrata. Paški Most zapewnia bezpłatną komunikację z kontynentem. Alternatywą dla niego jest przeprawa promowa z położonej na wyspie miejscowości Žigljen do Prizna.

Bura - wiatr, który zwala z nóg

Może się zdarzyć, że most będzie zamknięty dla ruchu. Informuje o tym kierowców specjalny znak drogowy. Najczęściej zdarza się to w miesiącach jesienno-zimowych, ale czasami ma to miejsce również latem. Dzieje się tak, gdy wieje silny wiatr o nazwie bura. To suchy, zimny wicher schodzącym z gór. Wieje z północnego wschodu Chorwacji w stronę Adriatyku. Jego potężne podmuchy z jednej strony budzą grozę, z drugiej strony wywołują fascynację i zaciekawienie turystów. Podmuchy bury mają niszczycielską siłę, a jej pęd dochodzi nawet do 300 km na godzinę. Przejazd mostem w tych warunkach mógłby skutkować „zdmuchnięciem” pojazdu. Już przy prędkości wichury ok. 200 km na godzinę trudno człowiekowi utrzymać się na nogach. Ten wyjątkowo silny wiatr powoduje zagrożenie nie tylko dla ruch drogowego, ale również dla żeglugi. Tworzy wiry powietrzne i niesie ze sobą morską bryzę. Brak większej roślinności na wyspie jest w dużej mierze także efektem niszczycielskiej działalności bury.

Kameralne plaże

Turystom jednak bura niestraszna. Pag kusi wczasowiczow słońcem, krystaliczną ciepłą wodą i idealnymi warunkami do rodzinnego wypoczynku. To jedna z chorwackich wysp o największym stopniu nasłonecznienia. Słońce świeci tu przez 2500 godzin rocznie. Dzięki temu turyści mają znakomite warunki do opalania. Plaż jest tu około trzydziestu. Większość z nich zlokalizowanych jest przy spokojnych ciepłych wodach Paškiego Zalewu. Stanowią one doskonałe miejsce do rodzinnego wypoczynku z dziećmi. Wyjątkiem jest położona w pobliżu miejscowości Novalija plaża Zrce. To miejsce przeznaczone głównie dla młodzieży, która chce się dobrze zabawić i wyszaleć. Mówi się o tej plaży, że jest to tutejsza Ibiza lub największa imprezownia na Pagu. Jest tu wesoło o każdej porze, a muzyka rozbrzmiewa zarówno w dzień, jak i w nocy.


Jerzy Niemociński


opublikowano: 2023-08-21
Komentarze
Polityka Prywatności