W Turcji przez cały rok miłośnicy nurkowania mogą odkrywać podwodne skarby w błękitnych głębinach, pośród zatopionych obiektów oraz bogatej, podwodnej fauny i flory.
Posiadająca linię brzegową o długości 8 500 kilometrów, Türkiye (Turcja) to idealna destynacja dla osób zainteresowanych turystyką nurkową, podwodną archeologią i przyrodą. Co więcej, do planu wycieczki, oprócz nurkowania w czystych wodach można dołączyć zwiedzanie starożytnych miast, zbudowanych przez najstarsze cywilizacje świata, jedyną w swoim rodzaju kuchnię, typową dla regionów Morza Egejskiego i Śródziemnego oraz wspaniałe szlaki winne.
Çanakkale: Podwodna, epicka podróż
Historyczny Park Podwodny Gallipoli to jedno z najważniejszych centrów nurkowych na świecie, umożliwiające podziwianie pod wodą śladów bitew, które zostały stoczone w okolicy Çanakkale. W podwodnym parku o powierzchni 150 kilometrów kwadratowych wyznaczono 14 punktów nurkowych na różnych głębokościach.
W regionie, który jest również najlepiej zachowanym polem bitwy na świecie, można odbyć podróż przez ponad sto lat historii oglądając wraki statków o nazwach Layter, Arıburnu Barç, Helles Barçları, Kemikli Barçları, HMS Louis, Lundy, HMS Majestic, Massena, Saghalien i HMS Triumph. Najbardziej znany z nich to statek towarowy Lundy i opancerzony okręt wojenny HMS Majestic.
Odwiedzając Çanakkale, trzeba wybrać się też na nurkowanie w położonej w pobliżu Zatoce Saros. W tym, jednym z najbardziej dziewiczych miejsc Morza Egejskiego, oczyszczanym przez silne prądy morskie, żyje ponad 200 stworzeń morskich.
Przygodę z nurkowaniem w Çanakkale warto wzbogacić o wizytę w starożytnym mieście Troja, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, oraz w Muzeum Troi, zdobywcy najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie muzealnictwa w Europie. Nie można zapomnieć o dwóch fascynujących wyspach leżących u wybrzeży Çanakkale o nazwie Bozcaada i Gökçeada. Ponadto należy skosztować regionalnych potraw przyrządzanych na bazie oliwy z oliwek ora lokalnych win.
Kaş: Jedno z 10 najlepszych miejsc do nurkowania na świecie
Najpopularniejsze miejsca do nurkowania w Türkiye (Turcji) znajdują się w regionie Antalyi, perły Riwiery Tureckiej. Piętnaście obecnych tu stanowisk wyróżnia się kolorową podwodną fauną. Wyjątkowe warunki do obserwacji endemicznych gatunków można znaleźć w Kaş, gdzie na nurków czekają podwodne rafy, skaliste środowisko i wraki statków.
Kaş, jeden z najbardziej wyjątkowych obszarów w regionie, znajduje się pośród 10 najlepszych miejsc do nurkowania nie tylko w Türkiye (Turcji), ale i na całym świecie. Najsłynniejsze centrum nurkowe w Kaş powstało w Kanyon. Można tu odkrywać tajemniczy, podwodny świat, pływając z zamieszkującymi te wody stworzeniami morskimi. Dodatkową zachętą do zejścia w tutejsze głębiny jest wrak statku Dimitri. Warto odwiedzić też miejsce zwane Latającą Rybą (ang. Flying Fish) od zestrzelonego podczas II wojny światowej i zatopionego tutaj włoskiego bombowca Savoia-Marchetti SM.79.
Przy odrobinie szczęścia podczas nurkowania uda się zaobserwować foki śródziemnomorskie i żółwie Caretta Caretta. Po nurkowaniu w wodach Antalyi na turystów czekają starożytne miasta, w których żyli Karyjczycy i Licyjczycy, a także słynne szlaki trekkingowe. Próbując wyśmienitych przysmaków kuchni śródziemnomorskiej, czas spędzony na Riwierze Tureckiej stanie się prawdziwą ucztą smaków. W regionie Antalyi miejsca nurkowe są nie tylko w Kaş, ale też w Kalkan, Kemer i Alanyi, gdzie można skorzystać z łodzi nurkowych z pełnym wyposażeniem.
Bodrum: przygoda w sercu Turcji Egejskiej
Bodrum to jedno z najważniejszych miejsc w Turcji Egejskiej dla miłośników odkrywania podwodnego bogactwa. Cały półwysep o tej nazwie zamieszkuje wiele stworzeń żyjących w krystalicznie czystych wodach, w tym ryby, ośmiornice, algi, trawy i gąbki morskie.
W regionie znajduje się również 20 punktów do nurkowania, w których można obserwować wraki statków i pozostałości zabudowań, które najprawdopodobniej pochodzą z okresu starożytnego. Do najpopularniejszych miejsc należą Duża i Mała Rafa, gdzie woda przez cały rok pozostaje ciepła. Oddalone od siebie o zaledwie 200 metrów są pełne wodnych stworzeń.
Wśród znakomitych miejsc do nurkowania w Bodrum jest też wyspa Orak i jaskinia Delikli. Poza tym, amatorzy głębin powinni wybrać się do Muzeum Archeologii Podwodnej w Bodrum, gdzie można obejrzeć znalezione pod wodą w Turcji eksponaty. Lista niezwiązanych z nurkowaniem atrakcji w Bodrum, jednym z największych ośrodków wypoczynkowych kraju, jest dość długa.
W cudownym mieście położonym w prowincji Muğla można cieszyć się słońcem w pięknych zatokach i skosztować specjałów kuchni tureckiej oraz dań z różnych części świata w znakomitych restauracjach. W Bodrum znajdują się też liczne zabytki archeologiczne, w tym pozostałości Grobowca Mauzolosa, uważanego za jeden z „siedmiu cudów starożytnego świata”.
Fethiye: Podwodny raj
W Fethiye, jednym z ulubionych ośrodków na letnie wyjazdy, pełnym wyjątkowych zatoczek, wielokrotnie wyróżnianych plaż i przepięknych widoków, znajduje się jedno z najlepszych miejsc do nurkowania w Türkiye (Turcji), Zatoka Akvaryum (Zatoka Akwarium). Swoją nazwę zaczerpnęła od przejrzyście czystej wody. Mogą tu nurkować początkujący, jak również doświadczeni nurkowie. Ogłoszona w ostatnich latach obszarem chronionym, zatoka, to idealne miejsce do nurkowania nocą. Można tu podziwiać stworzenia zamieszkujące błękitne głębiny Zatoki Akvaryum, znanej z różnorodności podwodnego życia.
Popularnym miejscem nurkowym w Fethiye jest Afkule, gdzie na dnie morza znajdują się łuki pokryte miękkimi koralowcami, tajemnicze tunele i różnego rodzaju zagłębienia. Ze względu na liczne podwodne jaskinie oraz zróżnicowane gatunki ryb i roślin morskich stało się popularną destynacją dla zainteresowanych nurkowaniem turystów, ale bardziej doświadczeni nurkowie też będą zadowoleni z panujących tu warunków.
Poszukiwacze podwodnych przygód w Fethiye powinni udać się również do Ölüdeniz, słynącego z urokliwej plaży, oraz do Doliny Motyli, w której żyje ponad 80 gatunków motyli, a także spróbować lokalnej kuchni. Dodatkowo w tym regionie można często spotkać żółwie Caretta Caretta.
JEN/mat.pras.