W ubiegłym tygodniu odbyła się seria spotkań z polską branżą turystyczną, której organizatorem było Biuro Promocji i Rozwoju Turystyki Ras Al Khaimah.
Spotkania odbyły się w Krakowie, Poznaniu i Warszawie w prestiżowych unikalnych miejscach. W Warszwie był to hotel Bellotto mieszczący się w budynku Pałacu Prymasowskiego. Celem spotkań było wypromowanie oferty turystycznej tego niewielkiego i jeszcze mało znanego w Polsce emiratu, jego infrastruktury turystycznej i dogodnych połączeń lotniczych.
W każdym z miast w spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu polskich przedsiębiorców z branży turystycznej. Mieli oni okazję do zapoznania się z potencjałem i atrakcjami emiratu, a także do bezpośrednich rozmów z przedstawicielami delegacji z Ras al Khaimah. Do Polski przybyli m.in. reprezentanci Biura Promocji i Rozwoju Turystyki Ras Al Khaimah, branży hotelowej (hoteli: The Ritz-Carlton, Hilton Ras Al Khaimah Beach Resort, DoubleTree by Hilton Resort & Spa Marjan Island) oraz arabskich biur turystycznych. Swoją ofertę zaprezentowały też linie lotnicze Flydubai oraz Emirates.
Krótko o Ras al Khaimah
Ras al Khaimah (Ras al Chajma) to jeden z siedmiu emitatów wchodzących w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Znajduje się on w północnej części ZEA. Graniczy z Omanem i trzema innymi Emiratami, którymi są Umm Al Quwain, Sharjah i Fujairah. Pod względem wielkości obszaru Ras Al Khaimah jest czwartym co do wielkości emiratem o powierzchni 2486 kilometrów kwadratowych. Zamieszkuje go zaledwie 250 000 mieszkańców, z czego połowa żyje w stołecznym mieście Ras al Khaimah.
Dzięki zróżnicowanym krajobrazom Ras Al Khaimah jest interesującym i atrakcyjnym miejscem do odwiedzenia. Wody Zatoki Arabskiej i 64 km piaszczystego wybrzeża tworzą naturalną granicę na Zachodzie. We wschodniej część emiratu znajduje się pasmo górskie Ru'us Al Jibal, które jest częścią gór Hajar.
Natura i autentyczność
Utworzone ponad 70 milionów lat temu pasmo górskie obejmuje górę Jebel Jais. Ma ona wysokość 1934 m. Co prawda jej szczyt jest na terenie Omanu, ale jedno z przewyższeń znajduje się po stronie Ras Al Khaimah i jest najwyżej położonym miejscem nie tylko w tym emiracie, ale także w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ras Al Khaimah słynie również z ogrodów palmowych i żyznych terenów, które od wieków dostarczały pożywienia i schronienia w regionie. Resztę terytorium pokrywają czerwone piaski pustyni.
Ras Al Khaimah uważany jest za najbardziej urokliwy i malowniczy emirat w północnej części Półwyspu Arabskiego. Szerokie, piaszczyste plaże stanowią znakomite miejsce do relaksu i wypoczynku z dala od zgiełku miejskich aglomeracji. Brzeg morza jest znakomitym miejscem do realizacji sportów wodnych. Pasmo górskie Ru’us Al Jibal stwarza doskonałe warunki do uprawiania trekkingu. Rozległe przestrzenie i bezdroża czerwonej pustyni są wymarzonym miejscem na jeep safari.
Chcąc zagłębić się w atmosferę arabskiego miasta, należy odwiedzić starą część stolicy regionu. To tu znajdują się siedziby urzędów emiratu oraz arabskie osiedla z ulicznymi kramami pełnymi różnorodnych towarów. W celu poznania tutejszej kultury warto odwiedzić Museum Ras Al Khaimah z eksponatami sprzed 2500 lat, grobowiec Shamal i ruiny średniowiecznego pałacu Sheeba, a także Al Falayah - dawną, letnią rezydencję rządzącej rodziny Al Qawasim.
Bezpieczeństwo covidowe
Swoją ofertę Ras Al Khaimah adresuje szczególnie dla polskich klientów z kręgu branży spotkań i wydarzeń (MICE). Polska jest dla tego emiratu jednym z kluczowych rynków w naszym rejonie.
Potwierdzały to wypowiedzi Iyada Rasbey, Dyrektora Wykonawczego Destination Tourism Development & Mice z Ras al Khaimah Tourism Development Authority oraz Tildy Tornkvist, Dyrektora Destination Tourism Development.
Iyad Rasbey zwrócił uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem turystów w dobie pandemii koronawirusa. Emirat wdrożył specjalne procedury i uzyskał certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo w tym zakresie. Z myślą o zmniejszeniu kosztów podróżnych, wsparciu branży turystycznej i hotelarskiej oraz zapewnieniu bezpieczeństwa mieszakńcom, a także przybyszom podjęto decyzję o subwencjonowaniu testów PCR na miejscu. Bezpłatny test można wykonać 48 godzin przed odlotem za okazaniem bezpłatnego vouchera.
Rozwój i inwestycje
W celu pozyskania większej ilości turystów i zwiększenia atrakcyjności ich pobytu w emiracie realizowany jest szeroki program inwestycyjny. Obejmuje on nie tylko budowę nowych hoteli o światowym standardzie, ale też stworzenie nowych atrakcji turystycznych umożliwiających różnorodny wypoczynek. W latach 2021/2022 rozpoczętych zostanie 20 projektów, których wykonanie będzie kosztować ok. 500 mln złotych. Zostaną one zrealizowane na terenie całego emiratu ze szczególnym uwzględnieniem góry Jebel Jais, czyli najwyższego szczytu ZEA, który przyciąga do Ras Al Khaimah turystów z całego świata. To tu znajduje się Jebel Jais Zip Line - najdłuższa na swiecie kolejka tyrolska o długości prawie 3 km, która została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Zjeżdżający nią śmiałkowie rozpędzają się do prędkości 150 km na godzinę.
Nowe atrakcje
Jedną z nich będzie baza balonowa na wzór tych działających w Kapadocji. Dzięki lotom balonowym turyści będą mogli podziwiać panoramę górskich pasm z wysokości. Urok tutejszych gór będzie można podziwiać też podczas posiłku w restauracji PURO, najwyżej położonej restauracji w ZEA, zlokalizowanej na górze Jebel Jais.
Wiele przygotowywanych atrakcji przeznaczonych będzie dla osób szukających przygód i mocnych wrażeń. Zaliczyć do nich można bazę do lotów na paralotni, położony w górach „suchy” tor bobslejowy, górski ośrodek dla eko-przygód i osób poszukujących wyjątkowych wrażeń podczas wędrówek z przewodnikiem, czy jednokilometrową spektakularną trasę górską Via Ferrata, której przebycie będzie wielkim wyzwaniem i wywoła podniesienie poziomu adrenaliny w organiźmie. Z pewnośćią dużym zainteresowaniem będzie się również cieszył survivalowy obóz odkrywców - Bear Grylls Explorers Camp.
Powstaną też atrakcje dla mniej wprawionych turystów i nieoczekujących wyjątkowych wrażeń. Będą oni mogli w pięknym otoczeniu uprawiać jogę, uczestniczyć w warsztatach gotowania, w kameralnych 10-osobowych spotkaniach w najwyżej położonej w ZEA sali konferencyjnej, czy grać w minigolfa z całą rodziną na malowniczym, 9-dołkowym polu golfowym. Wszystkie nowe atrakcje realizowane będą zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Do Ras Al Khaimah przez Dubaj
Z Polski nie ma bezpośrednich połaczeń lotniczych do Ras Al Khaimah. Chcąc się tam dostać trzeba lecieć przez Dubaj. Stąd też obecność na spotkaniach przedstawicieli linii lotniczych Emirates i Flydubai.
Piotr Smagur, dyrektor sprzedarzy z polskiego przedstawicielstwa Flaydubai zaprezentował mozliwości podróży za pośrednictwem tej taniej linii lotniczej. Szerzej omówił aspekt odmłodzenia floty przewoźnika i wymiany użytkowanych samolotów na nowoczesne wąskokadłubowe Boeingi Max z polecaną wygodną klasą biznes.
Katarzyna Czajka i Agata Rasała przedstawiły możliwość przelotów do Dubaju samolotami Emirates, skąd jest już blisko do Ras al Khaimah. Zwróciły uwagę na fakt, że ubezpieczenie oferowane wraz z biletem jest „od wielu ryzyk”. Jego częścią jest ubezpieczenie zdrowotne, obejmujące też zachorowanie na COVID-19.
Jerzy Niemociński