Historia czeskiego szkła marki Moser

Huta szkła Moser może pochwalić się ponad 160-letnią tradycją produkcji szklanych dzieł sztuki. Jej wyroby trafiały do rąk cesarzy i władców, polityków i celebrytów. W Czechach Moser ma cztery salony sprzedaży (dwa w Pradze i dwa w Karlowych Warach), ale swoje produkty oferuje również w sklepach na całym świecie.

Huta specjalizuje się w produkcji wyrobów wyłącznie z kryształu bezołowiowego. Praca z tym materiałem jest bardzo wymagająca, ale rezultat jest tego wart - bezołowiowy kryształ wyróżnia się wysokim połyskiem, blaskiem, a przede wszystkim twardością, która umożliwia dokładne szlifowanie i grawerowanie.

Gdzie narodziło się szkło królów?

Założyciel najsłynniejszej czeskiej huty szkła, Ludwig Moser, urodził się w 1833 roku w Karlowych Warach. Jego rodzice prowadzili tam koszerną jadalnię i jako pierwsi Żydzi uzyskali zezwolenie na pobyt stały. Po czterech latach studiów w Wiedniu, Ludwig musiał wrócić do domu z powodu braku funduszy na dalszą edukację. Rozpoczął naukę u mistrza grawerowania na szkle Andreasa Mattoniego. Szybko zaczął osiągać sukcesy w swym zawodzie. Początkowo sprzedawał grawerowane pamiątki gościom uzdrowiska na ulicach Karlowych Warów, a po dwóch latach kupił własny warsztat grawerski i sklep. Sprzedawał grawerowane kieliszki i żyrandole, lustra i rozmaite drobiazgi. W jego wyrobach wkrótce zakochali się cesarze i królowie, emirowie i maharadżowie, politycy i celebryci na całym świecie.

W 1873 roku na Wystawie Światowej w Wiedniu Ludwig Moser został odznaczony medalem za zasługi, a także otrzymał tytuł nadwornego dostawcy wyrobów na wiedeński dwór cesarski. Szkło marki Moser stało się popularne na całym świecie. Do dobrego tonu należało posiadanie przynajmniej jednego dzieła tej marki.

Do Mosera po szkło i na kawę

Najtrudniejszy okres huta przeżywała w latach trzydziestych XX wieku. Pierwsza wojna światowa i kryzys gospodarczy ograniczyły do minimum zainteresowanie dobrami luksusowymi. Rodzinie Moserów udało się opuścić Karlowe Wary przed nadejściem faszyzmu, a firma przetrwała II wojnę światową jako niemieckie przedsiębiorstwo państwowe.

Piękne wyroby i niepowtarzalny klimat rzemiosła szklarskiego można podziwiać podczas zwiedzania huty Moser i muzeum w Karlowych Warach. Na gości czeka też kawiarnia i sklep z luksusowymi wyrobami szklanymi.

Inspiracja twórczością Alfonsa Muchy i Josefa Hoffmanna

Impulsem do powstania kolekcji wazonów Muchy była 160 rocznica narodzin słynnego czeskiego grafika i malarza Alfonsa Muchy. Miłośnicy jego dzieł mogą wzbogacić swoje zbiory o motywy secesyjne uchwycone w krysztale z kolekcji Hrabianka (po czesku Komtesa).

Wzorem dla grawerowanych dzieł sztuki był zbiór litografii Alfonsa Muchy z 1897 roku, przedstawiający cztery pory roku. Cechami charakterystycznymi stylu artysty są piękne postacie kobiet, stanowiące centralny motyw każdego obrazu, otoczone kwiatami i motywami roślinnymi, płynne linie i ciepłe kolory.

Niekonwencjonalne jasne barwy i ich kombinacje pomogły stworzyć odcienie podobne do oryginalnych rysunków Muchy. Kwiaty nabrały plastycznego charakteru dzięki wielogodzinnemu ręcznemu szlifowaniu i grawerowaniu. Wazony z motywami dzieł Muchy mogą być wspaniałą ozdobą klasycznych i nowoczesnych wnętrz.

Kultową kolekcją symetrycznych wazonów w stylu Art Deco huta Moser upamiętnia 150 rocznicę narodzin Josefa Hoffmanna, architekta i wszechstronnego projektanta, którego prace charakteryzują czyste linie i geometryczne kształty. Kolekcja Refresh współgra z tradycyjnymi wzorami Mosera, ale wzbogaca je o nowoczesne elementy. Każdy wazon z artystycznym grawerem firma produkuje w ilości zaledwie 30 sztuk.

Więcej informacji o hucie szkła Moser: www.moser.com/en

Informacje o Karlowych Warach i okolicach: www.zivykraj.cz/en


Źródło: CzechTourism
opublikowano: 2021-05-14
Komentarze
Polityka Prywatności