Ambasador Chorwacji: Wypoczynek w Chorwacji jest bezpieczny

Republika Chorwacji kontroluje sytuację epidemiczną i umożliwia turystom bezpieczny pobyt na swoim terytorium.

Polacy znajdują się wśród pięciu narodowości najliczniej odwiedzających Chorwację. W ubr. kraj ten odwiedziło ok. milion naszych rodaków, którzy wykorzystali ponad 6 milionów noclegów.

Wielu polskich turystów podróżuje do Chorwacji indywidualnie, wykorzystując połączenia lotnicze PLL LOT z kilku polskich lotnisk do Zadaru, Splitu i Dubrownika, a także Wizz Air z Warszawy i Katowic do Splitu lub dociera do tego kraju drogą lądową transportem własnym. Jest też spora grupa polskich turystów wybierających wyjazdy do Chorwacji zorganizowane przez biura podróży. Żeglarze często podróż do tego kraju na pokładzie jachtów.


Tomislav Vidošević, Ambasador Republiki Chorwacji wystosował list do naszych rodaków, w którym informuje o sytuacji epidemiologicznej w swoim kraju i zaprasza do odwiedzenia Chorwacji.


Szanowni Państwo,

Z uwagi na duże zainteresowanie obywateli Polski i innych krajów możliwością wypoczynku w Chorwacji, w obliczu globalnej epidemii COVID-19 pozwolę sobie jako Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce przedstawić informację na temat aktualnej sytuacji epidemicznej w naszym kraju. Przede wszystkim pragnę podkreślić, że Republika Chorwacji kontroluje sytuację epidemiczną i umożliwia turystom bezpieczny pobyt na swoim terytorium.

Chorwacja już na samym początku, a także podczas rozwoju epidemii COVID-19 w Europie i na świecie znana była z tego, że na czas, skutecznie wprowadzała cały szereg środków w celu ochrony bezpieczeństwa i że zapewniła stabilizację sytuacji epidemicznej dla własnych obywateli oraz gości. Potwierdzają to także wskaźniki statystyczne. W Chorwacji w dniu 23 lipca odnotowano 1129 przypadków zakażeń na milion mieszkańców, przez co zajmuje ona 41. miejsce wśród 48 państw Europy i 19. wśród państw członkowskich Unii Europejskiej. Mała liczba aktualnie zarażonych najlepiej świadczy o kontrolowaniu stanu epidemii i o bezpiecznych warunkach w Chorwacji.

Po stopniowym otwieraniu granic Chorwacja w najkrótszym możliwym terminie zapewniła stworzenie jasnych i odpowiednich warunków dla przyjazdu gości i prowadzenia działalności turystycznej. Chorwacki Instytut Zdrowia Publicznego we współpracy z Ministerstwem Turystyki wydał zalecenia dla branży turystycznej, hotelarskiej i powiązanych typów działalności w celu zapewnienia najwyższych standardów dotyczących zdrowia i higieny dla ochrony zdrowia i zapewnienia bezpieczeństwa pracowników branży turystycznej oraz gości. Państwowy Sztab Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji szczegółowo opracował wytyczne w przypadku pojawienia się osób zarażonych w miejscach turystycznych, przy czym wszystkie większe miejscowości turystyczne posiadają wyspecjalizowane turystyczne ambulatoria, gotowe do szybkiego i sprawnego działania. Wytyczne dostępne są na oficjalnych stronach internetowych Chorwackiego Instytutu Zdrowia Publicznego, który, jako nadrzędna państwowa instytucja epidemiologiczna jest najważniejszym źródłem informacji.

Chorwacja od samego początku prowadzi otwartą politykę w sprawie publikowania danych na temat liczby osób zarażonych, zmarłych i testowanych na wszystkich szczeblach terytorialnej struktury państwa. Dane te codziennie przekazywane są do ECDC (European Center for Disease Prevention and Control: https://www.ecdc.europa.eu/en/cases-2019-ncov-eueea) i w ten sposób trafiają do wszystkich państw członkowskich UE. Wszystkie dane na temat Chorwacji są codziennie aktualizowane i udostępniane na stronie https://www.koronavirus.hr/ dostępnej również w języku angielskim.

Chorwacka Wspólnota Turystyczna także śledzi rozwój sytuacji epidemicznej i odpowiada na wszystkie pytania gości związane z bezpiecznym wypoczynkiem w Republice Chorwacji. Aktualne informacje na temat podróżowania do Chorwacji w języku polskim można również otrzymać za pośrednictwem Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce i jego strony internetowej https://croatia.hr/pl-PL.

Od początku roku Chorwację odwiedziło ponad 2,6 milionów turystów, przy czym najwięcej gości zagranicznych przyjeżdża z Niemiec, Słowenii, Czech, Polski, Austrii i Węgier.

Zapraszam więc wszystkich obywateli polskich do spędzania bez obaw urlopów w Chorwacji, gdzie, przy zachowaniu zapobiegawczych środków ostrożności mogą się czuć bezpieczni.

Tomislav Vidošević
Ambasador Republiki Chorwacji


JEN


data ostatniej modyfikacji: 2020-08-06 10:03:26
Komentarze
 
Polityka Prywatności