W ciągu trzech tygodni samoloty PLL LOT wykonały 388 rejsów dzięki którym do kraju wróciło ponad 55 tys osób.
#lotdoDomu to jedna z najbardziej skomplikowanych organizacyjnie i logistycznie operacji lotniczych w ponad 100-letniej historii polskiego lotnictwa cywilnego - tak o zakończonej akcji napisano na stronie PLL LOT.
Bezprecedensowa akcja lotnicza
Celem zakończonej 5 kwietnia misji, realizowanej przez PLL LOT we współpracy z rządem polskim, było zapewnienie jak największej liczbie rodaków bezpiecznego powrotu do kraju w trakcie rozwijającej się pandemi koronawirusa SARS-CoV-2.
Misję zrealizowano w rekordowym tempie, w warunkach wyścigu z czasem i zamykaniem granic kolejnych krajów. 13 marca wieczorem rząd ogłosił decyzję o czasowym zamknięciu granic Rzeczpospolitej Polskiej oraz zawieszeniu połączeń lotniczych, a już w niedzielę 15 marca ruszyły pierwsze loty czarterowe lot, umożliwiające Polakom powrót do domu.
- Samoloty w ramach operacji #LOTdoDomu dotarły tam, gdzie Polacy potrzebowali pomocy w powrocie do rodzin, gdyż to misja i obowiązek narodowego przewoźnika. Sukces ten nie byłby możliwy bez poświęcenia i ciężkiej pracy zarówno naszych załóg, jak i pracowników biurowych wykonujących i koordynujących operację #LOTdoDomu. Ze względu na presję czasu i zamknięte przestrzenie lotnicze, organizacja każdego rejsu była ogromnym wyzwaniem. Konieczne było zdobycie licznych dodatkowych pozwoleń, spełnienie rygorystycznych standardów bezpieczeństwa oraz zapewnienie pełnego zaplecza technicznego i logistycznego - mówił Rafał Milczarski, prezes zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT.
W ciągu 21 dni samoloty LOT-u odbyły 388 rejsów dolatując do 71 lotnisk położonych w różnych
zakątkach świata i przewożąc ponad 55 tys. pasażerów. Działalność LOT-u wspierało Lotnisko Chopina. PKP Intercity i przewoźnik autokarowy Polonus zajęli się rozwiezieniem naszych rodaków po kraju.
Wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Realizacja akcji #lotdoDomu nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania polskich służb konsularnych na całym świecie.
Minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że akcja #LOTdoDomu to jedna z największych operacji w historii polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej. - Jej sprawny przebieg nie byłby możliwy bez ogromnego zaangażowania naszych konsulów pracujących nieprzerwanie przez ostatnie tygodnie. Należą im się słowa najwyższego uznania i ogromnego podziękowania za wytężoną pracę oraz ponadstandardowe zaangażowanie - powiedział minister.
Skala działań w tak krótkim czasie jest bezprecedensowa. Wykonano loty powrotne z 71 miejsc na świecie. Polskie placówki dyplomatyczne pomogły wydostać się Polakom z najdalej położonych miejsc na świecie od Peru, przez Czad, Goa po Japonię. Bez zaangażowania służby dyplomatyczno-konsularnej niektóre loty w ramach akcji #LOdoDomu nie mogłyby się odbyć.
Urzędy konsularne cały czas służą pomocą obywatelom polskim znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji. Konsulowie podejmują niezbędne działania mające na celu wsparcie Polaków, którzy chcą wrócić do Polski, m.in. pomagają im w znalezieniu dostępnych połączeń, umożliwiających dotarcie do Europy.
Obecnie służba dyplomatyczno-konsularna kontynuuje swoje działania skierowane do obywateli polskich, którzy nie mieli możliwości skorzystania ze specjalnych rejsów PLL LOT. W MSZ wciąż działa infolinia dla Polaków przebywających zagranicą, którzy w związku z wprowadzonym stanem epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej mogą napotykać na trudności w powrocie do kraju. Dodatkowe informacje dostępne są pod numerem infolinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych: +48 22 523 88 80.
W ramach akcji #LOTdoDomu, oprócz Polaków, z naszej pomocy skorzystało także ponad 2 tys. obywateli innych państw.
Most powietrzny - medical cargo
Kończąc operację #lotdoDomu, PLL LOT aktywizuje swoje działania na polu transportów cargo. W ramach utworzonego mostu powietrznego między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Chińską LOT Cargo wdrożył specjalne rejsy medical cargo, którymi transportowane są obecnie materiały medyczne służące do walki z SARS-CoV-2. Z oferty lot Cargo na warunkach komercyjnych mogą także korzystać prywatni przedsiębiorcy. Szczegóły operacji oraz kontakt dla jednostek administracyjnych, organizacji oraz przedsiębiorstw zainteresowanych współpracą dostępne są na stronie lot Cargo.
JEN