WIZYTA BUŁGARSKIEJ MINISTER TURYSTYKI

W lutym w Warszawie doszło do spotkania przedstawicieli bułgarskiej i polskiej branży turystycznej.

W Ambasadzie Republiki Bułgarii odbyło się forum biznesowe z udziałem ekspertów, dziennikarzy, a także przedstawicieli polskich i bułgarskich instytucji oraz firm odpowiedzialnych za rozwój turystyki.

Prezentacje walorów turystycznych obu krajów

Delegacji bułgarskiej przewodniczyła Nikolina Angelkova, Minister Turystyki Bułgarii. W spotkaniu uczestniczył również Valentin Popov, minister pełnomocny w Ambasadzie Republiki Bułgarii, Nikolay Kostov, dyrektor departamentu współpracy międzynarodowej i inwestycji turystycznych w Ministerstwie Turystyki Bułgarii oraz Emil Savov Yalnazov, Ambasador Republiki Bułgarii w Polsce. Do Ambasady przybyli także reprezentanci bułgarskich firm sektora turystycznego.

Stronie polskiej przewodniczył Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki, któremu podlega resort turystyki. W trakcie spotkania odczytał on list od minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, skierowany do przybyłych z zagranicy gości. Pani minister wyraziła w nim zadowolenie z poziomu polsko-bułgarskiej współpracy i nadzieję na dalsze jej pogłębienie.

Dawid Mazur, wicedyrektor Polskiej Organizacji Turystycznej przedstawił zebranym największe walory turystyczne naszego kraju oraz przybliżył zakres działania POT. Następnie strona bułgarska zaprezentowała główne atrakcje turystyczne Bułgarii i efekty niezwykle dynamicznego rozwoju sektora turystycznego w swoim kraju.

Rozwój bułgarskiej turystyki

Sektor turystyczny zatrudnia 11% ogółu pracujących w Bułgarii i generuje przychody w wysokości 12% PKB. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się branż w tym kraju. W latach 2016 - 2019 liczba zagranicznych turystów odwiedzających Bułgarię wzrosła o 31%. W 2019 r. kraj ten odwiedziło ponad 9,3 miliona zagranicznych gości. Najliczniej Bułgarię odwiedzają turyści z Rumunii, Grecji, Niemiec i Turcji.

W XX wieku, przez wiele dziesięcioleci, Bułgaria była ulubionym krajem wakacyjnego wypoczynku Polaków. Sytuacja ta diametralnie zmieniła się po 1989 r. gdy otrzymaliśmy paszporty i od tego czasu mieliśmy możliwość podróżowania po całym świecie. W tym czasie wyjazdy z Polski do Bułgarii całkowicie się załamały. Sytuacja zaczęła się zmieniać po 2005 roku. Bułgaria ponownie wróciła do katalogów polskich biur podróży, a turystyka masowa na tym kierunku zaczęła się odradzać. W ciągu ostatnich 8 lat wyjazdy naszych rodaków do Bułgarii wzrosły o 74%. W 2019 r. aż 421 tys. polskich turystów skorzystało z wypoczynku w tym pięknym kraju. Polacy uplasowali się na dziewiątym miejscu wśród narodowości najliczniej odwiedzających Bułgarię. Głównie były to pobyty w nadmorskich kurortach. Tylko niewielu rodaków odwiedza bułgarskie góry lub korzysta z oferty turystyki kulturowej, historycznej, zimowej, kulinarnej, golfowej, ośrodków SPA oraz uzdrowisk.

- Znajdujecie się w pierwszej „10” zagranicznych turystów najliczniej odwiedzających Bułgarię i jesteście dla nas bardzo ważni. Szkoda, że ruch w przeciwnym kierunku jest kilkakrotnie mniejszy. Tylko około 70 tys. Bułgarów odwiedziło Polskę w ub.r. - powiedziała w trakcie spotkania z dziennikarzami Nikolina Angelkova, minister turystyki Bułgarii.

Następnie odbyły się dwustronne rozmowy polskich i bułgarskich przedsiębiorców z branży turystycznej. Stronę bułgarską reprezentowali m.in.: Krasimira Lozanova z kombinatu turystycznego Albena S.A., touroperatorzy: Joanna Malisa, prezes firmy Credo - Joanna Ltd., Svetoslav Dakov, prezes Onholidays Polska, Svetlana Vujcik z Seve Travel Ltd. oraz Rositsa Kostadinova z Fraport Twin Star Airport, niemiecko-bułgarskiego konsorcjum zarządzającego lotniskami w Warnie i Burgas.

Podczas wizyty w Warszawie minister Nikolina Angelkova spotkała się także z Jadwigą Emilewicz, minister rozwoju w rządzie Mateusza Morawieckiego. Omówiono perspektywy dalszego rozwoju współpracy w dziedzinie turystyki ze szczególnym uwzględnieniem niewykorzystanych do tej pory potencjalnych możliwości.

JEN


data ostatniej modyfikacji: 2020-03-27 14:51:16
Komentarze
Ostatnie:
17.11.2020 8:57
Dodał(a): ~vk
https://frognews.bg/obshtestvo/aktualno/kakvo-znaem-ofshorkata-dala-2-mln-evro-matseto-kashtata-barselona.html
 
Polityka Prywatności