Szlakiem zamków, pałaców i klasztorów nad Wełtawą

Tag: Czechy

Podróżując po regionie południowych Czech, wzdłuż rzeki Wełtawy, znajdziemy liczne perełki architektury: zamki, pałace i klasztory. W sezonie letnim wiele obiektów proponuje ciekawe programy kulturalne, między innymi wystawy, koncerty czy jarmarki rzemiosł.

Vyšší Brod: Klasztor i muzeum

Tradycje tutejszego klasztoru cystersów sięgają połowy XIII wieku. Pierwsi mnisi przybyli z Austrii, z klasztoru Wilhering pod Linzem, obecnie także żyje tutaj niewielkie zgromadzenie. W klasztorze warto zobaczyć Świątynię Wniebowzięcia Maryi Panny, bibliotekę rokokową i kilka innych wnętrz z cennymi zbiorami sztuki.

Polecamy zwiedzić także miejskie Muzeum Pocztowe, z bogatą kolekcją pojazdów pocztowych i innych eksponatów.

Rožmberk: zamek Bałej Damy

Otwarty przez cały rok romantyczno-gotycki zamek Rožmberk oferuje trasę zwiedzania poświeconą rodzinie Rožmberków i sławnemu rodowi Buquoy. W Galerii Křižáckiej można obejrzeć portrety przywódców wypraw krzyżowych, a miłośnicy broni znajdą ciekawe eksponaty w zbrojowni. W Sali Rycerskiej prezentowany jest zbiór obrazów znanych mistrzów baroku – Karla Škréty, Jana Kupeckého czy Norberta Grundy. Z Wieży Angielskiej roztacza się przepiękny widok na zamek i okolice. Według ledendy, na zamku pojawia się duch Perchty z Rožmberka, którą mąż Jan z Liechtenštejna przeklął na łożu śmierci, ponieważ nie chciała mu wybaczyć przemocy, której dopuszczał się w małżeństwie.

Czeski Krumlov: perełka UNESCO

Czeski Krumlov, malownicze miasteczko nad Wełtawą, od 1992 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Tutejszy kompleks zamkowo-pałacowy jest drugim co do wielkości w Republice Czeskiej, po Zamku Praskim.

Zwiedzający mają do dyspozycji dwie trasy, wieżę zamkową z celą głodową oraz lapidarium z ekspozycją rzeźb barokowych. Prawdziwą perłą jest barokowy teatr zamkowy. Znajdziemy tu niemal kompletne wyposażenie dekoracji, kostiumów, rekwizytów oraz techniki scenicznej. Podziw wzbudza również najcenniejszy eksponat zamkowy – złota kareta wykonana z pozłacanego drzewa orzechowego, która jest świadectwem zręczności ówczesnych rzemieślników. Z wieży zamkowej możemy podziwiać piękną panoramę miasta i meandry Wełtawy.

Zlatá Koruna: średniowieczny klasztor

Klasztor Zlatá Koruna należy do najcenniejszych kompleksów architektury gotyckiej w Europie Środkowej. Położony jest w malowniczej dolinie Wełtawy niedaleko Czeskiego Krumlova. Legenda głosi, że obiekt zbudował w XII wieku czeski król Przemysł Otokar II w podzięce za zwycięstwo odniesione w bitwie pod Kressenbrunn. Dziś można tu zwiedzać unikatową gotycką kaplicę Anioła Stróża, spacerować po prastarych pomieszczeniach wielkiego konwentu z przepięknym sklepieniem krzyżowym i delektować się ciszą w monumentalnym kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Boskiej, największej świątyni w Czechach Południowych. Prawdziwym skarbem jest też fortepian koncertowy renomowanej berlińskiej firmy Carl Bechstein, wyprodukowany specjalnie na zamówienie pałacu carskiego w Petersburgu.

Pałac Hluboká: ulubiony cel filmowców

Hluboká należy do najpiękniejszych czeskich pałaców. Inspiracją dla koronkowej, romantycznej budowli była architektura angielskiego zamku królewskiego Windsor. Ze względu na swój urok, jest ulubionym celem turystów a także filmowców, którzy chętnie wykorzystują bajkowy pałac do nagrywania filmów dla dzieci. Podczas zwiedzania można zajrzeć do prywatnych pokojów i pełnych przepychu sal reprezentacyjnych z rzeźbioną okładziną ścian, kasetonami na stropach, eleganckimi meblami, kryształowymi żyrandolami i bogatymi zbiorami obrazów, srebra, porcelany i gobelinów. Można również wejść na wieżę widokową i zobaczyć kuchnię, w której zachowało się mnóstwo sprzętów kuchennych z przełomu XIX i XX wieku.

Karlův Hrádek: zameczek myśliwski

W odległości siedmiu kilometrów od Hlubokiej, w głębokich lasach, na górze na wysokości 430 m n.p.m. znajdziemy ruiny gotyckiego zameczku myśliwskiego z drugiej połowy XIV wieku., założonego przez króla Karola IV. Z zameczkiem wiąże się wiele legend, z których najsłynniejsza opowiada o ukrytej w podziemiach piwniczce winnej strzeżonej przez wielkiego, złego psa. Z Hlubokiej nad Wełtawą możemy tu dotrzeć szlakiem pieszym lub rowerowym.

Zvíkov: zamek u zbiegu rzek

Zamek Zvíkov był siedzibą pierwszych czeskich królów, leżał na na strategicznym szlaku handlowym u zbiegu rzek Wełtawy i Otavy. Dziś ulokowany jest na półwyspie na zaporze Orlik. Często zmieniał swych właścicieli, ale największą sławą cieszył się w XIV wieku za panowania Karola IV. Z okolic zamku rozciąga się malowniczy widok na obie rzeki.

Orlík: styl życia szlachty w XIX wieku

Podobnie jak Zvikov, zamek Orlik ulokowany jest nad zaporą o tej samej nazwie. Od czasów panowania Karola IV zamek należał przeważnie do czeskich rodów szlacheckich, między innymi do Švamberków, Eggenbergów i Schwarzenbergów. Bogato wyposażone wnętrza stanowią cenny przykład stylu życia szlachty w XIX wieku.

Więcej informacji znajdziemy na stronie: www.czechtourism.com


Źródło: CzechTourism
opublikowano: 2019-08-14
Komentarze
Polityka Prywatności