Piękno czeskich zamków i pałaców podkreślają rozległe parki i ogrody w stylu francuskim czy angielskim, w których można podziwiać unikatową roślinność i odpocząć w romantycznych altanach.
Ogrody pałacowy i kwiatowy w mieście Kroměříž (113 km od Ostrawy), wraz z barokowym Pałacem Arcybiskupim, wpisane zostały na listę UNESCO. Oprócz ogrodów polecamy odwiedzić pałacowe piwnice winne i spróbować win mszalnych. Tradycja ich produkcji sięga 735 lat. W piwnicach zachowały się najstarsze fragmenty murów zamku gotyckiego z XIII wieku. Wino dojrzewa w zabytkowych beczkach różnej wielkości. Największa z nich ma pojemność 19 tysięcy litrów, najstarsza pochodzi z roku 1805.
Na listę UNESCO wpisany jest także zespół parkowo-pałacowy Lednice-Valtice na Morawach Południowych. Przez stulecia powstawał tutaj wyjątkowy kompleks parkowy pełen szlachetnych drzew, romantycznych budowli, stawów i przepięknych zakątków. Oś całego kompleksu przebiega od barokowego pałacu w Valticach do zamku w stylu nowego gotyku w Lednicach. Rozległe tereny leżące po obu stronach dzisiejszej granicy Moraw z Austrią uprawiały pokolenia rodu Liechtensteinów przez cały 600 lat trwający okres ich panowania. Jeden z najpotężniejszych rodów ówczesnej Europy stworzył na tym miejscu wspaniały ogród francuski i przepiękny park angielski. W ogród i park wkomponowano romantyczne budowle o poetyckich nazwach, np. Świątynia Apolla, Pałacyk Graniczny lub Świątynia Trzech Gracji. Ciekawym objektem jest także minaret o wysokości 60 metrów, z którego rozciąga się piękny widok na okolicę.
Pałac Buchlovice na Morawach Wschodnich z pewnością zachwyci miłośników włoskiej architektury. Jego budowę zlecił hrabia Dietrich von Peterswald, chcąc ułatwić swej małżonce, urodzonej we włoskiej szlacheckiej rodzinie, opuszczenie słonecznej Italii. Przed I wojną światową, kiedy właścicielem pałacu był Leopold Berchtold, minister spraw zagranicznych Austro-Węgier, między innymi tutaj odbywały się polityczne negocjacje, które przesądziły o dalszych losach Europy. Pałac otacza wspaniały ogród tarasowy i park angielski. Jednym z symboli pałacu są fuksje, których zbiór liczy 1200 rodzajów.
Niezwykłe atrakcje znajdziemy w parku przy pałacu Loučeň (60 km od Pragi). Zwiedzimy tu tak zwane labiryntarium, jedyne w Czechach, a nawet w Europie. Składa się ono z kilkunastu różnych labiryntów, wkomponowanych w krajobraz parkowy. Jest tu przykład labirynt świetlny, bukszpanowy, cisowy, palisadowy czy kamienny. Świetna zabawa dla całej rodziny!
Zapraszamy także na spacer po pięknym ogrodzie angielskim przy neogotyckim pałacu Sychrov, czynnym dla zwiedzających przez cały rok. Znajdziemy tu romantyczne budowle, na przykład altanę arcyksięcia Rudolfa czy ruiny zamku Artura.
Przez cały rok można podziwiać park przy pałacu Průhonice (16 km od Pragi). Ze względu na swój urok wystąpił w wielu bajkach czeskich. Należy do największych parków krajobrazowych w Europie, zajmuje powierzchnię 240 hektarów, leży w dolinie meandrującej rzeczki Botič na wysokości 280-342 m n.p.m. Jest idealnym miejscem na romantyczne spacery o każdej porze roku. Park założył w roku 1885 hrabia Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. Znajdziemy tu, oprócz lasu z egzotycznymi roślinami drzewiastymi, także łąki czy rozległe Alpinum (na skałach nad rzeką Botič). Na turystów czeka aż 40 km ścieżek.