Najsłynniejsze uzdrowiska czeskie – Karlowe Wary, Mariańskie i Franciszkowe Łaźnie – starają się, wspólnie z kolejnymi jedenastoma europejskimi kurortami, o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Uzdrowisko Karlowe Wary zostało założone przez króla Karola IV. Zgodnie z legendą, władca w czasie jednej z wypraw łowieckich ścigał jelenia. Zwierzę, uciekając przed myśliwymi, ratowało się skokiem ze skały do kanionu rzeki Teplej. Karol IV wraz ze swą drużyną zszedł wówczas do doliny i odkrył gorące źródła mineralne bijące z głębi ziemi. W tym miejscu polecił zbudować uzdrowisko. Obecnie kurort jest ulubionym miejscem wypoczynku turystów z całego świata. Leczy się tu przede wszystkim zaburzenia metabolizmu i układu trawiennego. Sił nabierają tu także pacjenci po chorobach onkologicznych. Trzynaście gorących źródeł o temperaturze od 41 °C do 73 °C tryska z głębokości 2–2,5 km. Temperatura dwóch do tej pory znalezionych źródeł zimnych wynosi ok. 15 °C.
Mariańskie Łaźnie rozpoczęły swój pierwszy sezon uzdrowiskowy dopiero w roku 1808, ale bardzo szybko zmieniły się w ulubione miejsce wypoczynku słynnych osobistości. W swoim czasie bywał tu król angielski Edward VII, J. W. Goethe czy Fryderyk Chopin, którego pobyt w uzdrowisku do dziś przypomina coroczny festiwal muzyczny im. F. Chopina. Niezwykłą atmosferę miasta tworzą perełki architektoniczne, łącznie z neobarokową kolumnadą, budynkami w stylu empire i Śpiewającą Fontanną.
Franciszkowe Łaźnie należą do najbardziej malowniczych miast uzdrowiskowych w Czechach. Założone w roku 1793 przez cesarza Franciszka I jako Wieś cesarza Franciszka, dzięki leczniczym właściwościom tutejszych źródeł, wkrótce stały się światowej sławy uzdrowiskiem. Według najdawniejszych przekazów pisemnych, dzisiejsze Źródło Franciszka, w średniowieczu nazywane Chebską Wodą, przynosiło ulgę chorym z całej okolicy, co najmniej od początków XV wieku. Dalsze wzmianki, z roku 1617, świadczą o wielkiej popularności tutejszych źródeł mineralnych, bowiem sama cesarzowa Anna, doceniając lecznicze właściwości wody, kazała ją sobie dostarczać aż do Pragi. Obecnie Franciszkowe Łaźnie są przepięknym, zielonym miastem, z rozległymi parkami, wśród których ulokowane są promenady i hotele uzdrowiskowe. Zabytkowe centrum miasta zachowało do dziś swój wyjątkowy styl. Żółto-białe fasady budynków doskonale harmonizują z otaczającą je zielenią tworząc niepowtarzalną atmosferę.
Oprócz trzech czeskich uzdrowisk, na listę UNESCO kandydują niemieckie miasta Baden-Baden, Bad Ems i Bad Kissingen, blegijskie miasto Spa, francuskie Vichy, włoskie Montecatini Terme, austriackie Baden koło Wiednia i angielskie City of Bath.