Podróże i rekreacja

Song Festival „W imię…” – wielkie święto fanów muzyki na Litwie już niedługo!

Jeśli jeszcze nie było okazji, aby odwiedzić Litwę w środku lata, kiedy to odbywa się Wielka Litewska Olimpiada Artystyczna zbliżające się wakacje to idealny moment! Od 30 czerwca do 6 lipca odbędzie się Song Festival – uczta dla wszystkich fanów muzyki z całego świata. Jeśli więc lubisz różnorodne brzmienia, podróże i poznawanie nowych kultur – nie czekaj, zaplanuj podróż na Litwę!

W pierwszych dniach lipca cała Litwa przeobraża się w jeden, wielki festiwal rozmaitych rodzajów muzyki. Powstają wioski i miasteczka w parkach miejskich na terenie całego kraju, gdzie nie tylko można posłuchać muzyki, ale przede wszystkim poznać bliżej bogatą i różnorodną, litewską kulturę.

W ramach Song Festival odbywa się między innymi Dzień Folkloru, w ramach którego gromadzi się około 6 000 uczestników zespołów folklorystycznych, rzemieślników i przedstawicieli różnych innych tradycji. W teatralnych, kolorowych i stylizowanych strojach wystawią przedstawienia dla mieszkańców i turystów łącząc zwyczaje, tradycje, śpiew i taniec.

Innym, popularnym wydarzeniem w ramach Song Festival jest Dzień Tańca. W ramach tego dnia odbędzie się koncert "Rolling the Sun Circle", który składa się z dialogów artystycznych grup tanecznych w każdym wieku, którzy poprzez swój taniec przekażą między innymi znaczenie symboli narodowych czy swoją interpretację języka litewskiego. 8 000 uczestników będzie wizualizować opór narodu, jego witalność, chęć podążania razem jako rodzina, w imieniu Litwy, naprzeciw codziennym wyzwaniom.

Program festiwalu uzupełnia Folk Art Exhibition: popołudnie muzyki Kanklės (tradycyjny litewski instrument smyczkowy), występy orkiestr wiatrowych i amatorskich zespołów teatralnych; profesjonalne wystawy artystyczne oraz barwna i emocjonalna parada wszystkich uczestników festiwalu. Uroczystość wieńczy Dzień Piosenki łączący tysiące śpiewaków w kolosalny chór.

Song Festival "W imię…" w 2018 roku poświęcony jest setnej rocznicy przywrócenia niepodległego państwa litewskiego. "W imię ..." jest frazą zaczerpniętą z hymnu państwowego. Pieśń dała ideologiczną podstawę do świętowania. Szacunek dla Ojczyzny, jej przeszłości, ludzi, którzy stworzyli
i nadal tworzą państwo; szacunek dla prawdy, światła, moralności, wezwanie do zgody i jedności, pracy zarówno dla dobra osobistego, jak i dla dobra państwa - takie są podstawowe wartości śpiewu, rozważane i ożywione podczas Song Festival.

Litewski Song Festival, który stał się bezdyskusyjną tradycją, chwali twórczą ekspresję siebie samego, kulturę narodową, miłość do ojczyzny i solidarność mieszkańców. Celebracja łączy różne pokolenia, przyczynia się do pielęgnowania wspólnych wartości. 7 listopada 2003 r. UNESCO ogłosiło tradycję Święta Pieśni i Tańca na Litwie, Łotwie i w Estonii jako arcydzieło ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości, a w 2008 r. zostało wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Więcej informacji na:

http://www.dainusvente.lt/en/

Biuro prasowe:

Joanna Bieniewicz
24/7Communication Sp. z o.o.
ul. Świętojerska 5/7
00-236 Warszawa

tel.: 22 279 11 15
tel. kom: +48 501 041 408
joanna.bieniewicz@247.com.pl

Gintarė Kavaliūnaitė

Public relations manager

Go Vilnius | Official development agency

of the City of Vilnius

mob. +370 617 45202

email gintare.kavaliunaite@vilnius.lt


data ostatniej modyfikacji: 2018-06-19 08:23:52
Komentarze

Egzaminy językowe

Nauka języka za granicą
boks_2015_uniwersalny.jpg
ef_220.jpg

Przegląd uczelni w Polsce
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura SGGW - Perugia
miniatura
 
Polityka Prywatności