Podróże i rekreacja

Ciekawe wakacje na Kos

Kos to wyspa z najpiękniejszymi plażami w Grecji. Nazywana jest wyspą Hipokratesa - łączy świat Zachodu i Orientu. Kos usytuowane jest na Morzu Egejskim, u wybrzeża Turcji. Niegdyś miejsce to było słynnym greckim sanatorium, obecnie to raj dla turystów – popularny jak Korfu czy Zakynthos (dane za Fostertravel.pl na temat wycieczek na Kos).

Kos jest jedną z wysp archipelagu Dodokanezem. Zakątek przyciąga turystów nie tylko plażami, turkusową wodą, ale także licznymi zabytkami oraz malowniczymi miasteczkami.

Dla miłośników zwiedzania

W mieście Kos koniecznie trzeba zobaczyć platan zwanym "drzewem Hipokratesa", który rośnie w centrum - legenda głosi, że został zasadzony przez tego słynnego antycznego lekarza. Ponadto warto wybrać się do Muzeum Archeologicznego. Obejrzeć średniowieczną fortecę joannitów, a także meczet Gazi Hassan Pachy.

Na wyspie jest wiele urokliwych miasteczek, które warto zwiedzić. Najlepiej w tym celu wypożyczyć samochód. W Andimachiiznajdują się ruiny rycerskiego zamku z XIV w., który przez wiele lat należał do Zakonu Joannitów. Palio Pylio jest średniowiecznym, opuszczonym miastem. Jego mieszkańcy wyprowadzili się wskutek panującej w 1830 roku epidemii cholery. Do dnia dzisiejszego pozostały tutaj ruiny domostw oraz waląca się kaplica.

Na wzgórzu Dikeos wznoszą się ruiny średniowiecznej twierdzy. Droga na wzgórze nie należy do najłatwiejszych, ale widok, jaki się z niej rozciąga wart jest wędrówki. Największą atrakcją na Dokeos jest kościółek Agios Georgios, należący do klasztoru Moni ton Spondon. Niedaleko kościoła znajduje się ostatni na wyspie i nadal funkcjonujący młyn wodny.

Asklepionto najważniejsze stanowisko archeologiczne na wyspie. Tutaj uczył Hipokrates - nazywany ojcem medycyny. W starożytności znajdowało się tutaj sanatorium, które poświęcone było Eskulapowi - synowi Apolla. Asklepion ponadto jest bardzo malowniczym wzgórzem, które niegdyś było porośnięte cyprysami.

Wypoczynek i relaks

Mastichari to niewielka nadmorska wioska, na zachodnim wybrzeżu wyspy. Miejsce szczególnie polecane jest osobom pragnącym wypocząć - piękna piaszczysta plaża z wydmami, nieduży port otoczony tawernami oraz krystaliczne, czyste morze. Lambileżące we wschodniej części wyspy, to kolejny zakątek dla plażowiczów. Znajduje się tutaj plaża żwirkowo - piaszczysta. Ponadto dużo zieleni, zabytki, fantastyczny widok na zatokę. Lambi jest kurortem umiejscowionym najbliżej stolicy. Będąc w okolicy koniecznie należy odwiedzić odludną Bros Therma- miejscowość słynącą z gorących źródeł, które wylewają się z groty przez kanał do osłoniętego głazami basenu na brzegu morza, ogrzewając morską wodę do przyjemnej temperatury.

Na uwagę zasługuje także kurort Tigaki, który jest popularną miejscowością wypoczynkową. Leży on na północno - zachodnim wybrzeżu wyspy Kos z widokiem na tureckie wybrzeże. Ustronie znane jest z długiej i piaszczystej plaży - panują tutaj idealne warunki do uprawiania sportów wodnych (m.in. windsurfingu).

Kos to także rajskie plaże, które leżą w południowej części wyspy, znajdują się w nieznacznych odległościach, jedna obok drugiej. Różnią się od tych na północy i zachodzie. Najpopularniejszą plażą na Kos jest Paradise z drobnym, białym piaskiem.

Wyspa Kos przyciąga swoją różnorodnością - to idealne miejsce na wakacje.


data ostatniej modyfikacji: 2018-03-29 09:46:25
Komentarze
Ostatnie:
3.04.2018 18:00
Dodał(a): ~Dar
widoczki super, całe Kos jest takie?

Nauka języka za granicą
boks_2015_uniwersalny.jpg
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni
w Polsce
SGGW_BANER_220x300px_1.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności