Podróże i rekreacja

Nowe muzeum w Wiedniu – Muzeum Świata

W Wiedniu po zakończonej renowacji otwarto jedno z najbardziej znaczących i ciekawych muzeów etnograficznych - 'Muzeum Świata'.


 

Po trzech latach przebudowy i renowacji, przy wiedeńskim Heldenplatz, ponownie otwarto Muzeum Świata (Weltmuseum). To jedno z najznakomitszych muzeów etnograficznych w skali światowej, które ma w swoich zbiorach ponad 200.000 pamiątek etnograficznych, 75.000 historycznych fotografii i około 144.000 zbiorów drukowanych o historii, kulturze, sztuce i życiu codziennym głównie narodów pozaeuropejskich.

Muzeum Świata w Wiedniu prezentuje kulturalną różnorodność ludzkości i dokumentuje bogate, historyczne, często też zaskakujące związki Austrii ze światem zamorskim za pomocą 3.127 obiektów, licznych zdjęć i tablic informacyjnych. Sercem muzeum jest kolekcja pokazowa zaplanowana we współczesny sposób i nowocześnie urządzona.

Szczególną uwagę przyciągają zbiory brytyjskiego żeglarza, odkrywcy i podróżnika Jamesa Cooka i świetnie zachowana ozdoba głowy meksykańskiego kapłana tzw. 'penacho'. Wśród eksponatów jest wiele pochodzących z licznych podróży arcyksiążąt habsburskich.

Nowoczesna ekspozycja obejmuje 14 sal wystawowych i podzielona jest tematycznie pod kątem historyczno-geograficznym.  Odwiedzający odnajdą tu m.in. wątki kolonializmu, orientu, Chin i Japonii, ale też Indonezji czy Etiopii. Uzupełnieniem ekspozycji stałej będą wystawy czasowe o bogatym spektrum tematycznym.

Muzeum Świata zostało uroczyście otwarte w przeddzień tegorocznego święta narodowego Austrii, 25 października, a program otwarcia, w którym brali udział liczni zagraniczni artyści promował postawę tolerancji, respektu i wspólnoty. Muzeum Świata znajduje się w ścisłym centrum Wiednia, w Pałacu Hofburg, a informacje o godzinach otwarcia, biletach wstępu itp. znajdują się pod linkiem:

www.weltmuseumwien.at

dodane przez infpras.


data ostatniej modyfikacji: 2017-11-08 15:03:26
Komentarze

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif
boks_2015_uniwersalny.jpg

Przegląd uczelni
w Polsce
przeglad_uczelni_boks_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura wydział Wzornictwa, autor: Agnieszka Kazuch
 
Polityka Prywatności