Szlakiem czeskich cmentarzy

Ochłodziło się, wcześniej zapada zmrok, zbliża się dzień Wszystkich Świętych, czas odwiedzania grobów i wspominania zmarłych. Jesienną wycieczkę do Czech możemy połączyć ze zwiedzaniem ciekawych nekropolii, katakumb czy miejsc pamięci.

Kaplice czaszek

W Kutnej Horze znajduje się najprawdopodobniej najsłynniejsza kaplica czaszek w Czechach. Kościół cmentarny Wszystkich Świętych jest podzielony na część górną i dolną - kaplica górna symbolizuje światło życia, a dolna ciemność i śmierć. Właśnie w tej dolnej części mieści się kaplica czaszek ze szczątkami 40 tysięcy osób. Kaplicę zaprojektował w XVIII wieku architekt baroku Santini. Wewnątrz znajdziemy 4 duże piramidy, żyrandol i herb rodu Schwarzenbergów. Wszystkie te ozdoby zostały wykonane ze szczątków ofiar dżumy i wojen husyckich.

Drugą co do wielkości kaplicę czaszek w Europie można znaleźć w Brnie. Kościół cmentarny św Jakuba został zbudowany w XIII wieku i pochowano w nim aż 50 tysięcy ofiar epidemii dżumy, cholery i wojen. Kaplica czaszek została odkryta na początku nowego tysiąclecia, a dla zwiedzających jest udostępniona dopiero od pięciu lat.

Cmentarze

Cmentarz, na którym swoją ziemską wędrówkę zakończyło wiele słynnych czeskich osobistości, ulokowany jest na praskim Wyszehradzie. Zmarłych upamiętnia wspólny grobowiec Slavín, zaprojektowany przez Antonína Wiehla, czeskiego architekta XIX wieku.

Zupełnie inną atmosferę ma kolejny praski cmentarz, Bohnice. Cmentarz leży na terenie szpitala psychiatrycznego i jest uznawany za jedno z najbardziej przerażających miejsc w Pradze. Został założony na początku XX wieku, jako miejsce ostatniego spoczynku pacjentów szpitala, którymi nikt się nie interesował. Pochowano tu później także wielu morderców i przestępców. Przez ich burzliwe losy i szereg drastycznych metod stosowanych w przeszłości w leczeniu chorób psychicznych, wiele osób odwiedzających cmentarz odczuwa w tym miejscu niezwykle mroczną energię.

Równie tajemniczy jest cmentarz w miasteczku Velhartice (południowo-zachodnie Czechy) oraz tutejszy kościół św. Marii Magdaleny, który także otacza aura niejednej tajemnicy. Jedna z lokalnych legend opowiada o młodej dziewczynie ofiarowanej podczas satanistycznych rytuałów i prób ożywiania zmarłych. Opowieść ta stała się inspiracją dla czeskiego poety Karla Jaromíra Erbena do napisania opowiadania grozy Svatební košile (Koszula ślubna) ze zbioru wierszy Kytice.

Katakumby

W mieście Klatovy w południowo-zachodnich Czechach znajdziemy unikat na skalę europejską - kryptę pod kościołem jezuickim pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Ignacego, dziś znaną jako klatovskie katakumby. Zgodnie z planem budowniczych, stały się one miejscem pochówku jezuitów, szlachty, żołnierzy, mieszczan. Miejsce spoczyku znalazło tu ponad 200 zmarłych.

W klasztorze benedyktynów w Broumovie na północy Czech pochowano 34 mumie pochodzące z krypty kościoła parafialnego św. Prokopa w Vamberku. Najstarsze pochodzą z XVII wieku, ale większość z wieku XVIII. Są to przede wszystkim mumie mieszczan z Vamberku, księży, organistów i innych wybitnych osobistości.

Obóz koncentracyjny Terezín

Znajdujący się na północy Czech, w pobliżu Litoměřic, Terezin w czasie II wojny światowej służył jako obóz koncentracyjny. Możemy zobaczyć miejsca, w których więziono Żydów, przejść korytarzem, którym wysyłano ich zbiorowo na śmierć. Na terenie obozu znajduje się rozległy cmentarz upamiętniający okropności II wojny światowej i jej ofiary.


Źródło: CzechTourism
opublikowano: 2017-10-24
Komentarze
Polityka Prywatności