W Warszawie przebywała delegacja przedstawicieli branży turystycznej tureckiego z Antalyi. Celem wizyty była promocja regionu, intensyfikacja wymiany turystycznej oraz rozszerzenie współpracy gospodarczej.
Delegacja turecka spotkała się w Warszawie przedstawicielami polskiej branży turystycznej m.in. z Pawłem Niewiadomskim, Prezesem Polskiej Izby Turystyki, Iwoną Nasiłowską, Kierownikiem Biura Wykonawczego PIT oraz z polskimi dziennikarzami. Następnie delegacja udała się na podpisanie umowy dotyczącej rozszerzenia współpracy gospodarczej z Warszawską Izbą Gospodarczą.
Stronę turecką w spotkaniu reprezentowali Volkan Akgül, Radca Biura ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji, Kaan Ergun, Dyrektor Generalny Biura Podróży Coral Travel Wezyr Holidays w Polsce, Yaşar Döngel, członek zarządu Lotniska w Antalyi, Ayhan Bectas, wicedyrektor Stowarzyszenia Inwestorów Sektora Turystycznego w Antalyi, Nizamettin Sen, Wiceprezes Biura Promocji Antalyi, Sururi Corabatri, Wiceprezes Federacji Hotelarzy z Antalyi, będący jednocześnie Konsulem Honorowym Polski w tym mieście, Erkan Yağci, Prezes Stowarzyszenia Hoteli Turystycznych Regionu Śródziemnomorskiego, Atakan Bozoğlan, Dyrektor Operacyjny Antalya Destination, Yusuf Hacisuleyman, wiceprezes Izby Przemysłowo-Handlowej Antalyi.
Turystyka pomostem do rozszerzenia współpracy gospodarczejDelegacja przedstawicieli sektora turystycznego Antalyi w ubr. odwiedziła pięciu krajów, gdzie promowała swój region. W tym roku również odwiedza pięć krajów tj. Niemcy, Holandię, Ukrainę, Izrael i Polskę. Głównym celem wizyty było zaprezentowanie oferty handlowo-inwestycyjnej i rozszerzanie współpracy gospodarczej. Wymiernym efektem tej wizyty jest podpisanie umowy o współpracy z Warszawską Izbą Gospodarczą. Współpraca z obszaru turystyki przenoszona jest obecnie na inne sektory biznesu. Tureccy goście podkreślili, że oba nasze kraje łączy wielowiekowa przyjaźń i 600-letnie przyjazne stosunki dyplomatyczne. Dobrym, wzajemnym relacjom sprzyja podobieństwo naszych kultur. Goście podkreślali, że dążą do partnerskiej i wzajemnie korzystnej współpracy obu stron. Nie tylko oczekują, że większa ilość Polaków będzie odwiedzać rejon Antalyi, ale namawiają także swoich rodaków do przyjazdów do Polski. Turystyka jest pomostem pomagającym utrzymać przyjazne relacje i pokojowe stosunki między ludźmi. - Mamy już pomost w postaci turystyki, czas na inne relacje w obszarze gospodarki - podkreślił Yusuf Hacisuleyman, wiceprezes Izby Handlowo-Przemysłowej Antalyi.
Polacy chętnie wypoczywają na Tureckiej RiwierzeAntalya uważana jest za jeden z bardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów świata. Jest stolicą tureckiej branży turystycznej. Potocznie ten rejon śródziemnomorskiego wybrzeża Turcji zwany jest Turecką Riwierą. Tutejsza oferta wypoczynkowa nie ogranicza się tylko do morza, plaży i słońca. Jest tu także mnóstwo wspaniałych zabytków przez co region ten jest niezwykle interesujący dla turystów. W 2015 r. wypoczywało tu 12 mln turystów przyjeżdżających z różnych stron świata. W tym czasie w rejon Antalyi odwiedziła też rekordowa liczba turystów z Polski. Było ich tu ok. 250 tys. To ok. 60 % wszystkich Polaków, która odwiedziła w 2015 r. Turcję. W ubr. ogólna liczba turystów odwiedzających Turcję zmalała do 6,5 mln osób. Ilość Polaków wypoczywających w Antalyi zmniejszyła się do 110 tys. W tym roku przedstawiciele tureckiej branży turystycznej zamierzają odbudować wymianę turystyczną z Polską i spodziewają się ok. 150 tys. polskich turystów. Obecnie obłożenie w tureckich hotelach jest o ok. 40 % większe niż w ubiegłym roku o tej samej porze.
Lotnisko w Antalyi bramą regionuPrognozy wzrostu liczby turystów przybywających z Polski do Antalyi potwierdził Yaşar Dőngel, Członek Zarządu Lotniska Antalya.
- W 2015r port lotniczy w Antalyi obsłużył 28 milionów pasażerów (w ruchu międzynarodowym i krajowym), co daje 14 pozycję pod względem najbardziej uczęszczanego lotniska w Europie i 51 na świecie. W 2016 r. turystyka w Turcji jak wiadomo spowolniła, ale ten rok znowu zapowiada się z 55% wzrostem. Odnosi się to również do przylotów z Polski. W maju i czerwcu w ciągu tygodnia obsługiwaliśmy 20-25 samolotów z Polski. W sezonie będzie ich 30-35 tygodniowo. Patrząc na liczby z maja i grafiki lotów na kolejne miesiące widzimy, że taka prognoza jest jak najbardziej słuszna – powiedział Yaşar Dőngel, Członek Zarządu Lotniska Antalya.
Znakomite hoteleAntalya to region, który posiada 600 kilometrów plaż i jest 12. najczęściej odwiedzaną destynacją turystyczną na świecie. Tutejsze, nadmorskie kurorty wypoczynkowe jak Kemer, Belek, Side różnią się od siebie, ale wszystkie są bardzo urocze. W poprzednich latach odwiedzało region Antalyi 12 milionów turystów, dlatego tutejsze wybrzeże posiada szeroką ofertę hoteli rożnego typu nakierowanych na obsługę klientów o różnych wymaganiach i preferencjach.
- Jesteśmy przygotowani na przyjęcie dużej ilości turystów oferując jednorazowo ponad 600 000 miejsc noclegowych w ponad 1300 hotelach. 403 to obiekty kategorii 5*, a ponad 900 to inne kompleksy hotelowe. Obecne inwestycje w Antalyi ukierunkowane są w wypełnienie takich nisz rynkowych, które są jeszcze niezagospodarowane, bo jak widać podstawowa baza hotelowa jest bardzo szeroka. Jedną z większych i ciekawszych inwestycji realizowanych w ostatnim czasie jest otwarty w tym roku w regionie Belek hotel w formie parku rozrywki. Posiada on bardzo bogatą propozycję różnorodnych atrakcji m.in. aquaparków, oceanarium, a nawet jest tam roller coaster - potwierdził Erkan Yağci, Prezes Izby Inwestorów i Hotelarzy Regionu Region Śródziemnomorskiego.
Czas na wielkie inwestycje infrastrukturalne- W Turcji rocznie inwestujemy w sektor turystyczny (lotniska, porty, hotele) łącznie ok. 15 mld $. Od 3-5 lat nie robimy dużych inwestycji w bazę hotelową. Jeśli chodzi o hotele to skupiamy się na remontach i modernizacji istniejących obiektów. W chwili obecnej koncentrujemy się przede wszystkim na mega projektach, które mają usprawnić infrastrukturę. Chodzi tu m.in. o nowe lotnisko budowane w Stambule, które ma być ukończone w 2019 r. Będzie to największe albo drugie pod względem wielkości lotnisko na świecie. Do roku 2023 chcemy także wybudować most w regionie Çanakkale łączący ze sobą dwie strony Bosforu. Planowana jest również budowa sieci autostrad łączących wschód z zachodem Turcji. W samym regionie Antalyi budowane są dwie olbrzymie obwodnice, aby turyści nie musieli już wjeżdżać do centrum miasta oraz tramwaj do portu lotniczego. Zamierzamy także zamienić tereny po wystawie Expo 2016 w ogromny park rozrywki w Antalyi' – podsumowuje Ayhan Bektas, wicedyrektor Stowarzyszenia Inwestorów Sektora Turystycznego w Antalyi.
Znakomite perspektywyPartnerem tureckiej delegacji był Kaan Ergun, Dyrektor Generalny Biura Podróży Coral Travel Wezyr Holidays w Polsce. Stwierdził on, że w tym roku zapełnienie hoteli jest o 40 % większe niż w roku ubiegłym. Na rynku rosyjskim jest ono większe niż w 2015 r., ale na rynkach europejskich nie przekroczono rezerwacji z tamtego okresu.
- Antalya to najważniejszy kierunek dla niemal wszystkich biur podróży w Polsce. Niezmiennie (poza 2016 r.) jest kierunkiem nr 1 dla polskich turystów wyjeżdżających na wakacje z biurem podróży (pakietowe). Stąd potrzeba rozwoju współpracy między Polską, a Turcją i odkrywania przed turystami jej nowych atrakcji. Bardzo nas cieszą inicjatywy budujące współpracę pomiędzy oboma miastami i z przyjemnością wspieramy taką aktywność – powiedział Kaan Ergun. Dyrektor Wezyr Holidays.
dodane przez JEN