Spacer ulicami miasta widzianego oczami mieszkańca, niespodziewane odkrycia, poszukiwanie i odnajdywanie małych, designerskich sklepików, wizyty w niezwykłych kawiarniach i sesja fotograficzna w parku rzeźb – oto nasz dzień w Grazu.
Śniadanie z widokiem
Jeżeli chcecie zobaczyć z góry cały Graz i zorientować się w ogólnym obrazie miasta, najlepiej wdrapcie się na ulubioną górę mieszkańców Grazu: Górę Zamkową. Na górze, zaledwie kilka kroków od wieży z zegarem, znajduje się wyróżniony czapkami kucharskimi Gault & Millau lokal
aiola upstairs: sympatyczny, nowoczesny, z dużym słonecznym tarasem. Biuro architektoniczne Thomas Pucher & Bramberger architects z Grazu opracowało dla niego niezwykle wyrafinowany kształt: budynek sięga wnętrza góry, a boczne ściany sześcianu można całkowicie zagłębić w podłożu. Przy ładnej pogodzie prawie cały lokal można zamienić w malownicze miejsce w plenerze. Dzień zaczyna się więc od śniadania z widokiem.
Mała kawiarnia w modnej dzielnicy
Po pokonaniu, na szczęście w dół, 260 schodków z Góry Zamkowej i przejściu przez kładkę nad Murą, docieramy do modnej dzielnicy Lend. Artyści zamienili dawną podupadłą dzielnicę o wątpliwej sławie w popularne miejsce spotkań, które przyciąga twórcze umysły. Osiedliło się tu sporo designerskich sklepów, takich jak „tag.werk“ i „kwirl“, dzięki czemu okolice Mariahilferstraße idealnie się nadają do poszukiwania oryginalnych prezentów. Plac Lend codziennie przed południem (oprócz niedziel) zaprasza na targ produktów rolnych. Mieszkańcy Grazu kupują tu owoce, warzywa i regionalne specjały. Znają też
„Die süße Luise“ – miłą, małą kafejkę (stoisko nr 9) z pysznymi ciastami, słodyczami i najlepszą szarlotką w mieście – pieczoną według sekretnego, wschodniostyryjskiego przepisu. Tutaj możemy miło spędzić przedpołudnie.
Popołudnie w Domu Sztuki
Jeszcze na tym samym brzegu Mury – po drugiej stronie Mariahilferstraße – stoi najbardziej spektakularny budynek w mieście:
Kunsthaus Graz. Turyści i mieszkańcy nazywają to muzeum pieszczotliwie „The friendly alien“. W 2003 roku, kiedy Graz był Europejską Stolicą Kultury, pojawił się on w mieście jak wielka kropla wody. Budowla ta stała się nowoczesnym symbolem uniwersyteckiego miasta i podobnie jak jej kontrowersyjny wygląd, tak i tematyka wystaw wzbudza zainteresowanie. Kawiarnia muzealna jest popularnym miejscem spotkań artystów z Grazu, studentów i oczywiście miłośników sztuki nowoczesnej.
Park Rzeźb o zmierzchu
Popularnym celem wycieczek mieszkańców Grazu jest położony na skraju miasta
Park Rzeźb. Ponad 70 współczesnych rzeźb autorstwa znanych austriackich i zagranicznych twórców znalazło tu dla siebie potrzebną przestrzeń. Pagórkowaty, porośnięty trawą teren ma wielkość mniej więcej siedmiu boisk piłkarskich. Park wygląda jak plac zabaw dla dorosłych: oprócz ogromnego uchwytu od walizki znajdują się tu także różne części samolotowe i osiadły na mieliźnie statek. Rzeźb można dotykać, wspinać się na nie lub nawet się na nie rzucać, do czego szczególnie się nadaje wielka, różowa kula. Świetne miejsce na oryginalne zdjęcia!