Do ciekawszych terenów turystycznych Ukrainy należy część Karpat znajdująca się na jej terytorium. Jednym z większych centrów turystycznych w tym rejonie jest miejscowość Jaremcze.
Huculszczyzna to region w zachodniej części Ukrainy w obrębie Karpat Wschodnich. Obszar ten obejmuje nie tylko górski klin pomiędzy Bukowiną i Zakarpaciem, ale także wsie Zakarpacia na wschód od doliny Cisy i okolice Putyły na Bukowinie. Odrębność kulturowa Hucułów oraz unikatowe walory tutejszego krajobrazu stanowią o atrakcyjności turystycznej tych okolic. Olbrzymie obszary prawie dziewiczej przyrody są w takiej skali ewenementem we współczesnej Europie.
Polskie ślady
Od panowania Kazimierza Wielkiego w XV w. do I rozbioru Polski, a później w latach międzywojennych XX w. Huculszczyzna wchodziła w skład Rzeczpospolitej.
Jednym z głównych ośrodków turystycznych nie tylko na Huculszczyźnie, ale i na całej Ukrainie jest miejscowość Jaremcze. Położona jest ona ok. 65 km od Iwano-Frankowska (dawny Stanisławów). Miasto usytuowane jest nad brzegiem rzeki Prut na wysokości ok. 550 m n.p.m.
Wieś Jaremcze została założona w 1788 r. Z czasem przekształcona została w wieś letniskową, a następnie w górski kurort. W 1928 r. miastu nadano statut uzdrowiska, w którym do dziś funkcjonuje sanatorium leczące chorych na gruźlicę. W okresie międzywojennym Jaremcze było popularnym, letnim i zimowym kurortem górskim Rzeczpospolitej, na równi konkurującym z Zakopanem i Krynicą. Wtedy też miejscowość ta zyskała wśród turystów miano Perły Karpat.
W krainie Hucułów
W Jaremcze zachowała się tylko część willowej zabudowy przedwojennego kurortu. Wśród tutejszych zabytków godną uwagi jest XVIII-wieczna cerkiew św. Jana Miłościwego. Jednak najciekawszym zabytkiem jest XVII-wieczna cerkiew Michała Archanioła.
W trakcie spaceru po Jaremcze stwierdziłem, że choć krajobrazy tych okolic kojarzą mi się z Bieszczadami to drewniana zabudowa miejscowości przypominała mi bardziej architekturę Podhala. Drewniane domy podobnie jak w naszych górach są często bogato zdobione. W ich otoczeniu stoją jednak drewniane cerkwie ze skrzącymi się w słońcu złotymi kopułami i to one przypominają przybyszom o tym gdzie jesteśmy.
Będąc w Jaremcze warto odwiedzić siedzibę Karpackiego Narodowego Parku Przyrodniczego. Jest tu mała ekspozycja związana z regionem. Zapoznanie się z nią było dla mnie świetną okazją do usłyszenia od przewodnika wielu ciekawych informacji o walorach przyrodniczych okolic oraz najciekawszych gatunkach tutejszej fauny i flory. W trakcie oglądania regionalnej ekspozycji poznałem odrębności kulturowe Hucułów. Pomogło mi w tym obejrzenie lokalnych strojów ludowych i wyposażenia typowej huculskiej chaty.
Huculi obok Łemków i Bojków są jedną z trzech grup górali zamieszkujących wschodnią część łuku karpackiego. Jako grupa etniczna mieszanego rusińsko (rusko)-wołoskiego (rumuńskiego) pochodzenia stworzyli oryginalną kulturę. Żyli w dorzeczach górnego Prutu, Białego i Czarnego Czeremuszu oraz Cisy. Zamieszkiwali tereny oddalone od głównych szlaków komunikacyjnych i dużych skupisk ludzkich. Zajmowali się głównie pasterstwem, hodowlą bydła i myślistwem.
Wyprawa w góry
Po poznaniu atrakcji kurortu Jaremcze nadszedł czas na wyprawę w góry. Porośnięte gęstym, zielonym lasem wzgórza poprzecinane licznymi dolinami tworzą bajeczne krajobrazy. Penetrowanie górskich terenów można realizować na wiele sposobów. My wybraliśmy najprostszą formę poznawania okolic, czyli pieszą wędrówkę górskim szlakiem. Przy drogach wiodących w góry funkcjonuje wiele różnorodnych wypożyczalni oferujących swoje usługi. Dla osób posiadających umiejętność jazdy konnej atrakcją będzie możliwość wynajęcia konia rasy huculskiej i odbycia nim konnej wędrówki. Osoby nie posiadające tej umiejętności mogą odbyć przejażdżkę na koniu prowadzonym przez miejscowego górala lub przejechać się bryczką. Bogatą ofertę sprzętową oferują wypożyczalnie rowerów górskich. Na terenową wyprawę po bezdrożach Karpat, poza obszarem Karpackiego Narodowego Parku Przyrodniczego można też wybrać się quadem albo poradzieckim gazikiem, jeepem czy też potężnym, terenowym SUV-em.
Atrakcją dla dzieci i młodzieży jest miejscowe minizoo, gdzie można podziwiać różne gatunki ptaków, a także sarny, jelenie oraz dziki. Dla mnie bardziej fascynujące było odwiedzenie Parku Miniatur, w którym prezentowane są miniatury najciekawszych budowli z okolic Jaremcze.
Pobyt w górskim kurorcie Jaremcze był dla mnie nie tylko sposobnością do podziwiania wspaniałych krajobrazów Huculszczyzny, ale także okazją do aktywnego wypoczynku na łonie przyrody. To był naprawdę miło i atrakcyjnie spędzony dzień.
dodane przez JEN