Brandenburgia ma wiele atrakcji turystycznych. Niektóre z nich znajdujemy tam gdzie byśmy się ich najmniej spodziewali.
Jedną z nich jest Muzeum Falsyfikatów, które znajduje się w niewielkim Seehotel na przedmieściach niespełna 9-tysięcznej miejscowości Grossrächen na Dolnych Łużycach. Położona jest ona 80 km na zachód od polsko-niemieckiego przejścia granicznego Olszyna - Forst. Podróżując po Brandenburgii warto zatrzymać się w Seehotelu na obiad lub nocleg lub tylko po to, aby zwiedzić znajdujące się tu nietypowe muzeum.
W kilku salach stylowego hotelu prezentowane są kopie 80 arcydzieł światowego malarstwa. Nie trzeba więc objeżdżać największych światowych galerii, żeby zobaczyć słynne dzieła Leonarda da Vinci, Rafaela, Vincentego van Gogha, Rubensa, Lucasa Cranacha, Jeana-Étienna Liotarda, mistrzów holenderskich, Albrechta Dürera, Claude Moneta, Auguste Renoira, Henri Matisse'a i wielu innych znanych malarzy. Wystarczy zajechać do niewielkiego Grossrächen. Do najsłynniejszych skopiowanych arcydzieł, które można obejrzeć w hotelowej galerii z pewnością należy Mona Lisa, Leonarda da Vinci, Madonna Rafaela Santi czy Straż nocna Rembra
Znajdujące się w Seehotel falsyfikaty nie zostały zarekwirowane złodziejom, ani odebrane fałszerzom obrazów. Wręcz przeciwnie, wszystkie one powstały całkiem legalnie i w majestacie prawa wiszą w salach niewielkiego hotelu. Ich autorami jest trójka rosyjskich braci: Evgeni, Michael i Siemion Posin, którzy od wielu lat zajmują się malowaniem kopii obrazów sławnych mistrzów. Pozwala na to niemieckie prawo w przypadku, gdy upłynęło 70 lat od śmierci autora kopiowanego obrazu. Cała trójka rosyjskich malarzy to absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Leningradzie.
Z pewnością kopie obrazów nie dorównują oryginałom, ale są doskonałą okazją do przypomnienia sobie jak wyglądają wybrane arcydzieła malarstwa. Zachęca do tego niska cena biletu wstępu: 2 Euro dla dorosłych i 1 Euro dla dzieci do 14 roku życia oraz dogodne godziny otwarcia ekspozycji od godz. 7:00 do 22:00.
Galerię mogą zwiedzać nie tylko hotelowi goście, ale wszyscy turyści, którzy odwiedzą Seehotel usytuowany nad brzegiem jeziora Ilse. Powstało ono wskutek napełniania wodą wyrobiska po odkrywkowym wydobyciu węgla brunatnego w kopalni Meuro. Obecnie teren po byłej kopalni jest rekultywowany i zagospodarowywany na cele turystyczno-wypoczynkowe. W bezpośrednim sąsiedztwie hotelu tworzona jest kompleksowa infrastruktura turystyczna. Wybudowano już halę sportowo-widowiskową, a obecnie budowana jest marina żeglarska oraz osiedle apartamentowe z rozwiniętą infrastrukturą wypoczynkową.
dodane przez JEN