Wczasowicze dzielą się na tych, którzy jadąc na urlop, myślą tylko o wodzie, piasku i wylegiwaniu się na kocu oraz na tych, którzy w 30-stopniowym upale zakładają buty trekkingowe i wybierają się na wyprawę w góry. Niezależnie od tego, gdzie i jak planujemy wypoczywać, ważne jest, żeby pamiętać o ochronie oczu. Okulary przeciwsłoneczne to jeden z tych wakacyjnych gadżetów, który pełni nie tylko rolę estetyczną, ale również chroni nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Dlaczego warto pamiętać o okularach?
Niechroniona rogówka ludzkiego oka nieprzerwanie wchłania promieniowanie przekraczające wartość 280 nanometrów (UVA i UVB). W naszej szerokości geograficznej najsilniejsze natężenie promieniowania w okresie letnim występuje między godziną 11.00 a 14.00. Ma ono bardzo negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszych oczu. Często zdarza się, że powoduje nawet bolesne oparzenie rogówki lub nieodwracalne uszkodzenia oka tj. może prowadzić do rozwoju katarakty , do zmian rakowych w okolicach oczu oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Należy pamiętać, że ochrona oczu stosowana jedynie w okresie letnim lub w godzinach południowych w ciągu dnia to tylko częściowa prewencja, ponieważ ekspozycja na promieniowanie UV występuje przez cały dzień i przez cały rok. - mówi Waldemar Błoch, ekspert marki Tonny.
Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne chronią nas tak samo dobrze w każdej sytuacji. W zależności od tego, jaką wakacyjną aktywność preferujemy, rekomendowane będą dla nas szkła i oprawki o różnych właściwościach.
Na plażę
Plażowicze bardzo dobrze wiedzą, jak dokuczliwe potrafią być promienie słoneczne, odbijające się od powierzchni wody. Na takie okazje najlepsze są okulary z soczewkami polaryzacyjnymi. Filtr w takich soczewkach redukuje oślepiające refleksy, co poprawia kontrast widzenia jak i zwiększa nasycenie kolorów, niwelując efekt zmęczenia oczu. Ważnym element jest też powłoka antyrefleksyjna. Eliminuje ona dotarcie nadmiernej ilości promieni słonecznych do oczu, odbijając je od wewnętrznej powierzchni okularów. Decydując się na okulary z taką powłoką, możemy mieć pewność, że nasze oczy są chronione w 100%. Osobom będącym nad morzem warto polecić okulary o 3. i 4. stopniu przyciemnienia.
Na wyprawy rowerowe
Do jazdy na rowerze idealnym wyborem są okulary z tworzyw sztucznych wyposażonych w filtry. Zabezpieczają one nie tylko przed promieniowaniem UV, ale także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Rowerzystom warto polecić soczewki o zabarwieniu bursztynowym i różowym. Odwzorowują one rzeczywistość, są neutralne i zachowują barwę otoczenia oraz naturalny kontrast, co jest niezmiernie ważne w trakcie prowadzenia pojazdu, gdy szybko zmieniają się miejsca z nasłonecznionych na zacienione. Filtry UV znajdujące się w okularach najlepiej realizują swoją funkcję, gdy soczewki zasłaniają nie tylko oczy, ale i fragmenty skóry dookoła nich. Dla rowerzystów najlepszym wyborem będą okulary z oprawkami i soczewkami poliwęglanowymi. Jest to bardzo trwały materiał, wykorzystywany do produkcji m.in. szyb samochodów kierowców Formuły 1, czy też hełmów dla astronautów. Niektóre modele okularów sportowych wyposażone są w wymienne soczewki. W zależności od warunków pogodowych można w kilka chwil zamienić na odpowiedni stopień zabarwienia.
Na wycieczki górskie
Spacerując na dużych wysokościach, jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na niebezpieczne działanie promieni słonecznych. W górach warstwa atmosfery jest cieńsza, przez co słabiej filtruje promienie UV. Z każdym kolejnym tysiącem metrów w górę intensywność promieniowania wzrasta o 10%. Gdy decydujemy się na wyprawy na bardziej ekstremalne tereny, powinniśmy zainwestować w okulary z odpowiednim kątem krzywizny oraz szerokim zausznikiem, aby chroniły całe oko. Występujący tam śnieg zwiększa negatywne działanie poprzez dodatkowe odbijanie promieni słonecznych.
Kategorię szkieł dobiera się w zależności od intensywności słońca i wysokości nad poziomem morza. Przy silnym nasłonecznieniu, na terenie równinnym lub średniej wysokości, zalecamy dobór okularów od 2 do 4 stopnia przyciemnienia w kolorze szarym, brązowym i szarozielonym. Należy pamiętać, że gdy wystawiamy się na działanie ekstremalnie silnego nasłonecznienia, powinniśmy wybrać szkła o 4 kategorii przyciemnienia, które w znacznym stopniu redukuje efekt oślepienia - dodaje ekspert Waldemar Błoch.
Niezależnie od tego, jak planujemy spędzić urlop, pamiętajmy, że okulary przeciwsłoneczne, to nie tylko element naszego letniego outfitu. Odpowiednio dobrane szkła chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, dlatego zawsze zabierajmy je ze sobą.