Ukraińskie Linie Lotnicze (UIA) uruchomiły nowe, wczesnoporanne połączenie pomiędzy Warszawą i Kijowem. Stwarza ono dogodne warunki do weekendowego wypadu do Kijowa.
Samolot do Kijowa wylatuje z lotniska Warszawa Okęcie o godz. 6.00 rano. Rejs powrotny z Kijowa odbywa się o godz. 20.00. Podróż trwa ok. 2 godzin. Nowe rejsy realizowane będą 5 razy w tygodniu. Od 30 października czyli od początku rozkładu zimowego nowe rejsy będą odbywać się codziennie. Dzięki temu UIA będzie wykonywało 2 rejsy dziennie do Warszawy. Połączenie pomiędzy Warszawą i Kijowem obsługują samoloty Boeing 737.
Dogodne połączenie
Przylot do Kijowa w godzinach porannych daje możliwość szybkiego i wygodnego skorzystania z szerokiej siatki połączeń tranzytowych Ukraińskich Linii Lotniczych do portów regionalnych na Ukrainie np. do Lwowa, Charkowa czy Odessy, a także na wygodny transfer do Nowego Jorku, Pekinu, Tel Awiwu oraz innych stolic europejskich jak Amsterdam, Londyn, Rzym, Wiedeń, Stambuł czy Zurich.
W Kijowie samoloty lądują w porcie lotniczym Boryspil International Airport będącym największym międzynarodowym i krajowym lotniskiem Ukrainy, a jednocześnie hubem Ukraińskich Linii Lotniczych UIA. Obsługuje ono 65% ruchu lotniczego na Ukrainie.
Nowoczesne lotnisko Kijów Boryspil
Port lotniczy Kijów-Boryspil położony jest 29 km na wschód od centrum Kijowa. Dogodne połączenie samochodowe zapewnia 18 kilometrowa autostrada łącząca lotnisko z obrzeżami Kijowa. Pasażerowie mają również zapewniony wygodny transport publiczny. Linia autobusowa 322 'Bus Sky' dowozi pasażerów na kijowski Dworzec Centralny i do stacji metra.
Kijów-Boryspil to nowoczesne lotnisko. Od 2005 roku jest ono sukcesywnie rozbudowywane i modernizowane. Wynikiem tych prac są nowe pasy startowe. W 2011 roku zakończono budowę terminalu D, który jest w stanie obsłużyć 1500 pasażerów na godzinę. Inwestycja ta kosztowała 208 mln USD. Dalsze plany rozbudowy lotniska przewidują osiągnięcie w 2020 roku możliwości obsługi 18 mln pasażerów rocznie. W 2015 roku z lotniska Boryspil skorzystało ok. 7,2 mln pasażerów co stanowi wzrost przewozów pasażerskich w stosunku do roku poprzedniego o 5,6 %.
Także dla studentów
Nowe połączenia lotnicze pomiędzy Warszawą i Kijowem skierowane są do wszystkich grup pasażerów. Wydłużają one w ciągu jednego dnia czas pobytu w Kijowie potrzebny np. na załatwienie spraw rodzinnych czy biznesowych bez konieczności korzystania z noclegu. Mogą z nich korzystać również studenci odwiedzający swoich przyjaciół na Ukrainie lub chcący poznać Kijów podczas jednodniowych wycieczek, a także w trakcie weekendowego pobytu.
W Kijowie nie ma problemów z noclegiem gdyż na terenie miasta znajdują się hotele różnych kategorii od dwu do pięciogwiazdkowych. Można też korzystać z noclegów w pokojach gościnnych w domach studenta lub w schroniskach młodzieżowych i turystycznych. Podróżując w grupie watro korzystać z możliwości wynajmu apartamentów lub pokoi na kwaterach prywatnych. Generalnie ceny noclegów są porównywalne do tych w Polsce, a czasami można znaleźć nawet tańsze oferty np. miejsce w pokoju 2-osobowym w trzygwiazdkowym hotelu Mir kosztuje w promocji 83 zł. Dobrym pomysłem na rezerwacje noclegów na Ukrainie jest korzystanie z hotelowych systemów rezerwacyjnych oferujących często różnego rodzaju promocje i rabaty. Dzięki temu można skorzystać z noclegów w hotelach wyższej kategori za przystępną cenę. Prym w udzielaniu promocji w niskich sezonach turystycznych wiodą zagraniczne hotele sieciowe.
W ostatnich latach w Kijowie powstało wiele hoteli renomowanych, zagranicznych sieci hotelowych z zapleczem konferencyjno-kongresowym, które tworzą doskonałe warunki do rozwoju przemysłu spotkań MICE (konferencji, firmowych wyjazdów motywacyjnych czy też integracyjnych). Obiekty te mają znakomite lokalizacje. Usytuowane są one z reguły w centrum stolicy Ukrainy w pobliżu największych atrakcji turystycznych.
Atrakcje dla turystów
Stolica Ukrainy posiada wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Do najważniejszych obiektów godnych obejrzenia należy zaliczyć Sobór Mądrości Bożej (Sofia Kijowska), Ławrę Pieczerską, Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach, kościół św. Mikołaja, Pałac Kłowski, Złote Wrota, Plac Niepodległości (Majdan) i socrealistyczną zabudowę na ulicy Chreszczatyk, a także Centrum Sztuki Pinczuk. Ciekawym miejscem w Kijowie jest Andriyivsky Zjazd, gdzie wzdłuż zabytkowych ulic działa wiele straganów, galerii, sklepów z wyrobami rzemieślniczymi i muzeów. Są również restauracje serwujące specjały ukraińskiej kuchni, a także hipsterskie kafejki, w których spotykają się przedstawiciele subkultur oraz środowisk artystycznych. W stolicy Ukrainy toczy się bogate życie kulturalne. Przez cały rok odbywają się tam liczne koncerty, festiwale targi i inne interesujące wydarzenia. Jest więc wiele możliwości miłego i ciekawego spędzenia czasu.
Z pewnością dla naszych rodaków dużą atrakcją oprócz oglądania zabytków Kijowa będzie również odnajdywanie śladów wspólnej historii Polski i Ukrainy. Od Unii Lubelskiej (1569) do zawarcia pokoju Grzymułkowskiego (1686) Kijów leżał w granicach Korony Królestwa Polskiego i był Miastem Królewskim Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Innym śladem polskiej historii jest Kwatera na Cmentarzu Bajkowym z grobami 114 polskich żołnierzy poległych w wojnie 1920.
Podczas każdej podróży warto znaleźć też czas na zakupy. Na ulicznych straganach znajdziemy wiele oryginalnych pamiątek, a na poważniejsze zakupy warto udać się do centrów handlowych.
dodane przez JEN