Work & travel jako nauka angielskiego?

Połączyć wakacje z nauką języka i jeszcze dodatkowo zarobić? TAK! Sposobów na naukę języka angielskiego jest wiele, w zasadzie każdy ma swój. Jedne są mniej, inne bardziej skuteczne, do najbardziej efektywnych należy naturalne przyswajanie języka poprzez jego doświadczanie. Zwykle problemem są koszty, dyspozycyjność.

Poza kursami językowymi w kraju oraz wyjazdami zagranicznymi do szkół językowych można postarać się o połączenie przyjemnego z pożytecznym i skorzystać z metody work & travel. Nauka języków obcych to doskonała inwestycja  w przyszłość, jeśli nie znasz angielskiego a chcesz się go nauczyć warto skorzystać z popularnej formy nauki work & travel. To propozycja również dla początkujących, aczkolwiek zaawansowani mają więcej opcji do wyboru. Zwykle do pracy do Anglii czy Irlandii ruszamy wówczas, gdyż znamy angielski, jednak szereg prac, zwłaszcza fizycznych, niewymagających dostępna jest też dla osób dopiero uczących się języka. To oferta zwłaszcza dla studentów i uczniów, którzy sezonowo chcą popracować i dorobić sobie bądź zyskać kontakt z językiem w zamian za pracę. Praktyki studenckie to kolejna z możliwości, jednak znacznie rzadsza połączona z nauka języka. W edukacji językowej wyjazdy zagraniczne w naturalne środowisko języka są najskuteczniejszą metoda nauczania.

Wbrew pozorom nie są potrzebni nam ani nauczyciele ani też stosy podręczników i rozmaitych pomocy dydaktycznych. Poprzez obcowanie i używanie języka, otoczenie zewnętrzne oraz nastawienie na aktywną naukę możemy się nauczyć angielskiego mimowolnie, nieświadomie i w rewelacyjnie krótkim czasie. Nabywając język, przyswajając każdego dnia szereg słówek dotąd nieznanych nie odczuwamy zwykle wysiłku włożonego w naukę, co jest kolejnym plusem. Praca zagranicą dla młodych to nie tylko nauka języka ale również przygoda, nowe doświadczenie, w tym cenna praktyka na rynku pracy, nawet jeśli nie związana z zawodem. Bywa i tak, że praca wakacyjna, typowo sezonowa przedłuża się i z czasem nie jest już praca na emigracji a emigracja. Skuteczność nauki poprzez pracę na tak zwanym Zachodzie potwierdzają emigranci zarobkowi, którzy wyjeżdżając często nie mówili w języku angielskim, a dziś radzą sobie doskonale. To darmowe konwersacje z angielskiego warszawa, za które w Polsce trzeba płacić nie małe pieniądze - podają językowcy z Preply, więcej tutaj.

Alternatywą dla pracy w Anglii są wymiany studenckie i programy uwzględniające naukę angielskiego na anglojęzycznych uczelniach wyższych. Z programów często korzystają również uczniowie. To świetny sposób na wyjazd zagraniczny i naukę, również języka za granicą. Powszechnie wymiany studenckie są organizowane wraz z zakwaterowaniem u rodzin lokalnych, tym samym zapewniając dostęp do kontaktu z naturalnymi native speakerami non stop. Pewnym pośrednim rozwiązaniem w systemie work & travel są podróże. Jak wiadomo podróże kształcą, również rozwijają językowo. Dzięki wyjazdom turystycznym, wakacyjnym zawsze mamy okazję podszkolić angielski, nauczyć się języka, poznać podstawowe słówka nawet z najtrudniejszych języków świata. Im więcej podróżujemy tym więcej możemy się nauczyć. Dla młodzieży polecany jest program o charakterze turystycznym, w którym osoby wyjeżdżające przyjmowane są przez rodziny goszczące, jednocześnie zapewniające zwiedzanie okolicy i wspólne spędzanie czasu. Znacząco w ten sposób można ograniczyć koszty podróży. Wiele witryn internetowych oferuję również pobyt za pracę. W zamian za opiekę nad domem, ogrodem, czy dzieckiem możemy nieodpłatnie mieszkać i korzystać z wyżywienia u rodzin goszczących, przy okazji ucząc się i poznając ich kulturę, język. Popularny przed laty system au pair obecnie stracił na znaczeniu w  Europie, jednak w dalszym ciągu jest to atrakcyjna forma nauki języka i pracy połączonej z podróżą, przygodą do USA, Kanady czy Australii. Co prawda o konwersacje z angielskiego warszawa musimy zadbać za granica samodzielnie, to okazji jest wiele, praktycznie na każdym kroku, w sytuacjach życia codziennego jak zakupy spożywcze, transport publiczny, czy też zwiedzanie muzeum, wyjście do kina itp.

Przyglądając się bliżej work & travel zdecydowanie więcej i łatwiej można wyłuszczyć zalet niżeli wad. Jak każde rozwiązanie ma zarówno pozytywne strony, korzyści jak i te negatywne. Warto zastanowić się czy jest to opcja dla każdego? Mimo wszystko wymaga pewnej inwestycji chociażby w podróż, po drugie nie do końca jest to rozwiązanie bezpieczne, najczęściej dedykowane dla osób pełnoletnich. Ryzyko trafienia na nieuczciwych gości, firmy jest dość duże, również jakość nauki stoi pod znakiem zapytania. By nauka poprzez immersję dała efekt musi być należycie wdrożona. Nie wystarczy być w Anglii, ale trzeba aktywnie uczestniczyć w pobycie, wychodzić do ludzi, rozmawiać, mieć pewną śmiałość do konwersacji i ćwiczenia języka. Kolejna wątpliwość to czy praca za naukę języka jest warta, byśmy nie dawali się wykorzystywać.

Bezwzględną zaletą wyjazdów i obcowania z językiem obcym jest urozmaicenie i nauka przy okazji. Dzięki takiej formie, często bardzo rozrywkowej nie odczuwamy presji czasu i wysiłku związanego z zapamiętywaniem słówek i nauką. Udowodniono również iż tak przyswojona wiedza zapada w pamięć trwała, przez co trudno zapomnieć nabyte słownictwo. Wystarczy po latach odświeżyć słownictwo i zacząć się posługiwać angielskim. Inna metoda zapamiętywania poprzez kontekst i skojarzenia pozwala na przyswajanie wiele więcej wiedzy w krótkim czasie. Posługując się i powtarzając codziennie et same czynności, zwroty chcąc nie chcąc się ich uczymy, kodujemy ich znaczenie, poprawną wymowę i umiejscowienie w zdaniu.

Zaletą samego przebywania w Anglii czy poza granicami kraju w miejscach anglojęzycznych jest fakt, iż jesteśmy wystawieni na bodźce językowe z wielu stron, doświadczamy języka nie tylko poprzez rozmowę ale i poprzez słuchanie, oglądanie i uczestnictwo w rozmaitych wydarzeniach, sytuacjach. Tego nie zastąpi nam żade3n kurs językowy w kraju. Spontaniczność wypowiedzi, tempo nauki, akcent to są rzeczy, których nie jesteśmy w stanie nabyć w kraju. Również ucząc się na miejscu możemy nauczyć się wielu regionalizmów, języka mówionego, potocznego, czy też slangu. Ważnym elementem nauki są idiomy, przysłowia, które z łatwością można zapamiętać poprzez kontekst użycia. Przebywając w danym miejscu można wniknąć w jego historię, tradycję oraz kulturę, co pomija się często na kursach języka angielskiego w Polsce z braku czasu lub z uwagi na metodę nauki. Atutem wyjazdów zagranicznych w celach edukacyjnych jest też obycie się z językiem i pewna śmiałość, której brakuje nam ucząc się w domu, to również zaleta w postaci poznania wielu osób i nawiązania rozmaitych kontaktów czy to towarzyskich, czy biznesowych, zawodowych. Przyjaźnie i znajomości dzięki internetowi, Skype i innym możliwością mają szansę przetrwać nawet wiele lat, zastępując między innymi konwersacje z angielskiego po powrocie do kraju. Nie ma tez przeszkód aby wyjazd uskuteczniać częściej niżeli raz na jakiś czas, czy jeden rocznie.

Przeczytaj też artykuł http://www.blog.tbw.pl/nieznajomosc-jezyka-angielskiego-a-worktravel/


opublikowano: 2016-02-23
Komentarze
Ostatnie:
29.11.2016 15:54
Dodał(a): ~palec
Mnie pomogło :) byłam z OneGlobe Travel w Ocean City i jak wróciłam mówiłam o wiele lepiej :) jednak w pracy sie używa tego jezyka, zwiedzając też, wyskakując na piwo tak samo...
10.05.2016 8:49
Dodał(a): ~duchowny
To najlepsza opcja. Ja od zera poszedłem na kurs roczny angielskiego, od września do czerwca zakuwałem i systematycznie w domu uczyłem się. W Speak Up wspierali mnie i mówili że uda mi się nauczyć na tyle aby móc pojechać i się komunikować, jednocześnie ten język rozwijać. I w wakacje pojechałem i się udało, trzeba tylko chcieć. TO najlepszy sposób aby połączyć przyjemne wakacje z pożyteczna nauką.
24.02.2016 14:36
Dodał(a): ~Monika
w sumie fajna opcja. Tylko też język trzeba znać chociaż na podstawowym poziomie, żeby coś na początku się dogadać no i jednak pracować. Ja bym poleciła na początek chociaż metodę Emila Krebsa przerobić. Moja siostra się uczy i faktycznie płynnie mówi po włosku chociaż wcale nie tak dawno zaczęła się uczyć.
Polityka Prywatności