ZIMOWE ATRAKCJE LITWY

Litwa zaprasza polskich turystów na zimowe atrakcje. Przygotowana oferta powinna zadowolić wszystkich – dorosłych i dzieci, amatorów aktywnego wypoczynku i szukających spokoju, miłośników natury i preferujących atrakcje miejskie.

Litwa przygotowana już jest na nadchodzące święta Bożego Narodzenia oraz powitanie Nowego Roku. W głównych miastach choinki stoją już od końca listopada, a place i ulice są pięknie iluminowane. Od lat główna choinka w Kownie należy do ciekawszych projektów w skali Europy i w tym roku również warto ją obejrzeć. Przygotowaniom do świąt towarzyszą liczne kiermasze, na których można kupić słynne litewskie smakołyki oraz wyroby rzemiosła artystycznego, z którego słynie kraj. Dzieci ucieszy zapewne kursująca po malowniczych uliczkach wileńskiej starówki świąteczna ciuchcia prowadzona przez elfy. Spotkanie z elfami i przybyłymi z różnych krajów Mikołajami gwarantuje wycieczka do Troków. Przez cały miesiąc, od 3 grudnia, miasto staje się stolicą św. Mikołaja, gdzie nawet działa "mikołajowa" poczta, z której można wysłać kartki ze świątecznymi życzeniami.

Muzyka wprowadzająca w magiczny świat świąt rozbrzmiewa w wielu miejscach. Do ważniejszych wydarzeń należą koncerty bożonarodzeniowe św. Krzysztofa w kosc. św. Katarzyny w Wilnie, Festiwal Muzyki Świątecznej "Salve Musica" w Kłajpedzie oraz cykl koncertów adwentowych w Połądze. Koncerty odbywają się także na pożegnanie roku, np. w nadmorskiej Połądze, gdzie w ostatni dzień starego roku można wysłuchać uroczystego koncertu muzyki klasycznej w Kurhauzie. Po koncercie kurort w Połądze organizuje nad morzem noworoczny pokaz fajerwerków. Sylwestrowe zabawy i pokazy ogni sztucznych odbędą się także w Kłajpedzie oraz oczywiście w stołecznym Wilnie i Kownie.

Oprócz zabaw, ferii świateł, kolorowych elfów, Mikołajów i kiermaszów świątecznych warto wziąć udział w ceremonii palenia Blukis w skansenie w Rumszyszkach. Jest to stary zwyczaj ludowy kultywowany w krajach bałtyckich polegający na ciągnięciu przez miejscowość suchej gałęzi (Blukis) symbolizującej całe zło kończącego się roku. Kulminacyjnym elementem jest spalenie symbolu nieszczęść i tym samym oczyszczenie się przed nadchodzącym Nowym Rokiem. Należy pamiętać, że w Rumszyszkach pod Kownem znajduje się największy na Litwie skansen.

Osoby preferujące wypoczynek aktywny mają szereg możliwości - m.in. narty, sanki, bojery, loty balonem, kuligi a nawet biegi masowe.

Ostatni bieg masowy kończącego się roku odbędzie się w Wilnie 27 grudnia. Bieg Bożonarodzeniowy organizowany jest na ulicach Wilna od 1975, ale w czasach ZSRR nosił nazwę Biegu Noworocznego W tym roku biegacze mają do wyboru trasę 12 lub 6 km. Dzieci mogą startować na dystansie 0,5 km w Biegu Krasnoludka. Bieg rozpoczyna się i kończy a Placu Katedralnym. Ze względu na oprawę biegu - dekoracje świąteczne w mieście oraz biegaczy, których strój często ma elementy związane ze świętami -jest to impreza bardzo widowiskowa.

Zima na Litwie zazwyczaj bywa bardziej śnieżna niż u nas Najwcześniej śnieg pojawia się w rejonie Ignaliny i zalega tam najdłużej, trudno więc się dziwić, że zarówno sportowcy jak i amatorzy aktywnego zimowego wypoczynku chętnie tu przyjeżdżają korzystając z Litewskiego Centrum Sportów Zimowych. Oprócz tras narciarskich, wyciągów, lodowiska, wypożyczalni sprzętu oraz instruktorów można odpocząć w otoczeniu natury i zrelaksować się w znanej litewskiej łaźni. Warto dodać, że Ignalina jest jednym z 4 terenów uzdrowiskowych Litwy, podobnie jak Onikszty z działającym cały rok torem saneczkowym.

Na narty można się wybrać również w samym Wilnie, na Wzgórze Laimis (Liepkalnis) na Lipówce, które jest najwyższym punktem miasta. W granicach stolicy, ewenement na skalę światową, można więc pojeździć na nartach zarówno biegowych jak i zjazdowych oraz snowboardzie. Warto dodać, że przy ośrodku narciarskim działa wypożyczalnia sprzętu sportowego, zaś trasy są oświetlone i czynne do późnych godzin wieczornych.

Niezależnie od poru roku i warunków pogodowych na narty można się wybrać do słynnej Snow Areny w Druskiennikach, gdzie śnieg "pada" przez cały rok dzięki automatycznemu systemowi naśnieżania. Narciarze mają do dyspozycji wyciągi - 4-osobowy krzesełkowy, orczykowy i taśmowy, zaś wykwalifikowani instruktorzy narciarscy chętnie pomogą osiągnąć formę. Kryte trasy zjazdowe mają zróżnicowaną długość i stopień trudności. Dzieci mogą też poszaleć na górce saneczkowej.

Innym sposobem na aktywne spędzanie zimy na Litwie są bojery. Sport ten popularny na Litwie w okresie zimowym można uprawiać na licznych jeziorach oraz na zamarzniętym Zalewie Kurońskim, na którym trasę o dłg. 32 km. kończy Przylądek Vente (Ventes ragas) ze stacją ornitologiczną, latarnią morską i hotelem z restauracją specjalizującą się w daniach rybnych. Tak więc, po zdrowym wysiłku można smacznie i zdrowo zjeść w nadmorskich restauracjach, gdzie oprócz ryb serwowane są potrawy kuchni regionalnych i międzynarodowej.

Loty balonem na ogrzane powietrze są kolejną atrakcją turystyczną Litwy dostępną również zimą. Widok z lotu ptaka miast w zimowej scenerii, czy zamarzniętej Mierzei Kurońskiej zapewne pozostawi niezapomniane wrażenia. Warto zauważyć, że Wilno jest jedną z trzech stolic europejskich, gdzie takie loty są dozwolone!

Wędkarzy zapewne ucieszy możliwość łowienia ryb pod lodem. Sport ten staje się coraz bardziej popularny na Litwie przede wszystkim ze względu na obfitość ryb w rzekach i licznych jeziorach.

Ciepłe klimaty zimą zapewnia nieustannie znany w Polsce Aquapark w Druskiennikach. Kompleks wodny z basenami, zjeżdżalniami, zespołem saun, kaskadami i wielu innymi atrakcjami oferuje wspaniałą zabawę dla całej rodzin. Warto pamiętać, że przy obiekcie funkcjonuje rozbudowane zaplecze gastronomiczno-hotelowe, a sam Aquapark organizuje szereg zabaw skierowanych specjalnie dla dzieci lub tylko dla dorosłych (Wieczory Nagusów).

Zimowa oferta Litwy obejmuje nie tylko zabawę. Osoby zainteresowane kulturą i językiem litewskim, zaliczanym do najstarszych języków świata, mogą wziąć udział w 2-tygodniowym kursie zimowym organizowanym przez Uniwersytet w Kłajpedzie, a przy okazji poznać to piękne miasto i odwiedzić pobliską Mierzeję Kurońską.

Zimowa oferta Litwy jest niezwykle bogata i z pewnością każdy może wybrać najciekawszą dla siebie formę spędzenia czasu w tym pięknym i bezpiecznym kraju.

Litwa zaprasza wszystkich!


opublikowano: 2015-12-04
Komentarze
Polityka Prywatności