200 lat temu zakończył się Kongres Wiedeński, który wprowadził nowy ład w Europie i był pierwszym krokiem do jej zjednoczenia. Z tej okazji wiedeński Hofburg, miejsce które do 1918 roku było centrum imperium cesarskiego Habsburgów, zaprasza na wystawę „Idea Europy – 200 lat Kongresu Wiedeńskiego” (9.06. – 31.10.2015) prezentującą wydarzenia przełomu lat 1814/15, które w tamtym okresie utrzymywało w napięciu cały kontynent.
Celem kongresu było zaprowadzenie nowego porządku po porażce Napoleona. Na obrady nad Dunajem przybyli liczni książęta, królowie i dwóch cesarzy. W przeciągu 239 dni starano się przywrócić równowagę polityczną w wielkich mocarstwach: Rosji, Wielkiej Brytanii, Prusach, Austrii i Francji. Ustanowiono wiele nowych granic, powstały nowe państwa.
Wystawa mieści się w pomieszczeniach, w których w tamtych latach obradowano m. in. w ówczesnej siedzibie ministerstwa spraw zagranicznych przy Ballhausplatz (dzisiejszy Urząd Kanclerza), Kancelarią Cesarską (Reichskanzleitrakt) oraz pałac Amalienhof.
Wystawa została podzielona na stacje, dzięki którym zwiedzający krok po kroku w fascynujący sposób poznają ideę kongresu, przyczyny jego zwołania, postanowienia jak i konsekwencje. Wystawa odbiega od standardowego przedstawiania wydarzeń historycznych w muzeach, nie prezentuje wyłącznie suchych faktów. Pojawiają się nawiązania do dzisiejszych problemów Europy, do roli poszczególnych państw oraz do znaczenia pokoju.
Kongres Wiedeński to jednak nie tylko obrady, lecz również taniec i muzyka, które były tak samo istotne jak polityka i dyplomacja. „Kongres tańczy, ale nie idzie na przód” to znana powszechnie wypowiedź księcia Charlesa Josepha de Ligne. Obok trudnych i żmudnych negocjacji nie brakowało balów, fajerwerków czy wypadów na sanki. Z tych też powodów Kongres wiedeński nazwano żartobliwie „tańczącym kongresem”.
dodane przez infpras.