Nowe obiekty na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego

Cztery lata minęły od czasu oficjalnego udostępnienia turystom unikalnego w skali kraju Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Rocznie obiekty znajdujące się na Szlaku odwiedza ponad pół miliona turystów a sam Szlak uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami. W październiku nastąpiło długo wyczekiwane wydarzenie. W poczet ponad trzydziestu obiektów znajdujących się do tej pory na Szlaku, oficjalnie przyjętych zostało aż sześć nowych.

Ostatnia zmiana ilości obiektów na Szlaku Zabytków Techniki miała miejsce w 2009 roku. Od tego czasu do Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego, wpłynęło 26 wniosków obiektów wyrażających chęć włączenia do Szlaku. Ostatecznie grono obiektów znajdujących się dotychczas na trasie zasiliło 6 kolejnych, których wyjątkowy charakter podniesie atrakcyjność śląskiego, markowego produktu turystycznego. Obiektami najlepiej spełniającymi oczekiwania co do wartości historycznej, stanu zachowania jak również dostępności turystycznej w tym istniejącej infrastruktury, uznano: cieszyńskie Muzeum Drukarstwa, Wieżę Wyciągową Szybu „Prezydent” w Chorzowie, Galerię Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi, Kopalnię Ćwiczebną Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Hutę Szkła „Zawiecie” w Zawierciu oraz Elektrociepłownię „Szombierki” w Bytomiu. Podjęto również decyzję o skreśleniu z listy 2 obiektów – Dworca PKP w Rudzie Śląskiej, którego postępująca dewastacja wpływa niekorzystnie na wizerunek produktu oraz Porcelany Śląskiej w Katowicach – zakładu niedostępnego dla turystów z powodu upadłości.

Oficjalne przedstawienie nowych obiektów, wręczenie certyfikatów przynależności do Szlaku Zabytków Techniki oraz podpisanie deklaracji wspólnych działań na rzecz jego rozwoju, odbyło się 4 listopada podczas konferencji, na której obecni byli przedstawiciele obiektów, które weszły do Szlaku, Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego oraz Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Idea Szlaku od początku zakładała otwarty charakter produktu, dążąc co ciągłego doskonalenia oferty i rozszerzania Szlaku o nowe obiekty: „W związku z dużą popularnością regionalnego produktu, włączanie nowych obiektów jest działaniem nieuniknionym, zmierzającym do zwiększenia jego atrakcyjności dla turystów krajowych i zagranicznych, szczególnie, że liczba odwiedzających obiekty stale rośnie, co jest dowodem na niesłabnące zainteresowanie historią przemysłu w naszym regionie” – mówił  wicemarszałek Zbyszek Zaborowski.

Szlak Zabytków Techniki po przyłączeniu nowych obiektów liczy 36 atrakcji na terenie regionu związanych z różnymi gałęziami przemysłu. Dzięki unikalności i różnorodności każdego z obiektów na Szlaku, stanowi on produkt turystyczny na skalę europejską, a podnoszenie atrakcyjności jego oferty świadczy o zaangażowaniu osób działających na jego rzecz.

Źródło: www.ttg.com.pl

ostatnia zmiana: 2011-11-11
Komentarze
Polityka Prywatności