Zabytkowe kapliczki w Czechach

Ukryte w cieniu drzew, wśród winorośli czy na szczytach gór i pagórków. Malownicze kapliczki mogą być ciekawym celem wycieczki. Przedstawiamy jedne z najładniejszych.

Na szczycie Hvězda w pobliżu Broumova, w miejscu, gdzie dawniej stał krzyż z pozłacaną gwiazdą, dziś znajduje się barokowa kaplica Matki Bożej Śnieżnej. Została zbudowana w latach 1732-1733 według projektu Kiliána Ignáca Dientzenhofera, na planie pięcioramiennej gwiazdy. Budowla idealnie wpisuje się w skalne otoczenie. Na szczycie Hvězda stoi również drewniane schronisko turystyczne zbudowane przez opata J. N. Rottera w 1856 roku w stylu szwajcarskim. Z jego tarasu roztacza się piękny widok na Kotlinę Broumovską, Góry Sowie i Góry Jastrzębie.

Na Hvězdę wiedzie czerwony i niebieski szlak turystyczny ze wsi Hlavňov, czerwony szlak ze wsi Křinice lub żółty i niebieski szlak z miejscowości Pěkov i Hony.

Na wzgórzu Hradištek wśród winnic Palavy w pobliżu miasteczka Velké Bílovice, stoi kaplica św. Cyryla i Metodego w kształcie romańskiej rotundy. Pomysł jej budowy pojawił się wśród okolicznych mieszkańców już w 1945 roku. Tego samego roku odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego. Budowa została zrealizowana jednak dopiero w latach 2001 – 2002.

W winnicy na szczycie wzgórza w praskiej dzielnicy Troja stoi niewielka barokowa kaplica św. Kláry. Położona jest wysoko nad Pragą w otoczeniu pięknej przyrody. Rozciąga się stąd wspaniały widok na miasto. Kaplica została zbudowana w 1695 roku na polecenie hrabiego Václava Vojtěcha ze Šternberka. Autorem projektu jest słynny architekt Jean Baptiste Mathey. Malownicza kaplica stoi w zabytkowej winnicy poświęconej także św. Klarze. Co roku jesienią odbywa się tu tradycyjnie Winobranie Trojskie, podczas którego można spróbować burčáka i młodego wina.

Na szczycie mitycznej góry Radhošť położonej niedaleko Przełęczy Pustevny w Beskidzie Śląsko-Morawskim, znajduje się kilka ciekawych miejsc, na przykład Kaplica św. Cyryla i Metodego, posągi obu proroków, krzyż i nadajnik telewizyjny. Z góry rozciąga się piękny widok na całe Beskidy, Wołoszczyznę Morawską, Jesioniki z Pradziadem, Małą i Wielką Fatrę. Góra Radhošť tradycyjnie kojarzona jest z kultem pogańskiego boga Radegasta. Według legendy, jego pomnik na szczycie góry został zburzony przez misjonarzy z Salonik, Konstantyna i Metodego, którzy podobno odwiedzili Radhošť po przybyciu na Wielkie Morawy w latach sześćdziesiątych IX wieku.

Słynnym miejscem pielgrzymkowym na Morawach Południowych jest Święty Pagórek koło Mikulova, jedno ze wzniesień Palavy i charakterystyczna atrakcja przyrodnicza regionu. Na szczycie znajduje się kościół św. Sebastiana, dzwonnica i Droga Krzyżowa. Kościół Drogi Krzyżowej został wybudowany za sprawą Franciszka z Dietrichsteina po epidemii dżumy w Mikulovie w 1622 roku. Na Świętej Górze występuje szereg gatunków roślin chronionych, dlatego w 1946 roku uznano ją za rezerwat botaniczny, a od 1992 roku za rezerwat przyrody.


Źródło: CzechTourism
opublikowano: 2024-06-11
Komentarze
 
Polityka Prywatności