Kolejne obiekty z Azerbejdżanu na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Krajobraz kulturowy związany z ludnością chinalugijską i szlak pasterski „Köç Yolu” to nowe obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa.

Decyzję w tej sprawie podjęto 18 września 2023 roku podczas 45. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Rijadzie, w Arabii Saudyjskiej.

Khinalig, uznana za jedną z najwyżej położonych wiosek w Azerbejdżanie oraz szlak pasterski „Köç Yolu”, to miejsca o wyjątkowym dziedzictwie i krajobrazie kulturowym. Ochronę na poziomie krajowym pod nazwą Khinalig i Köç Yolu zapewnia Państwowy Historyczny Rezerwat Etnograficzny. Wioska zachwyca widokami na Kaukaz i stanowi żywe dziedzictwo z wieloma wyjątkowymi cechami, które czynią to miejsce ważną częścią nie tylko azerbejdżańskiego, ale i światowego dziedzictwa.

Przez tysiące lat historii, mieszkańcy tej wspaniałej wioski zachowali swoje tradycje, język, jednocześnie prowadzą półnomadyczny styl życia. Mimo surowego klimatu i trudnych warunków, ludność Khinalig radzi sobie doskonale, wykorzystując zasoby otoczenia. Ludność Khinalig to odrębna grupa etniczna, uznawana za potomków Kaukaskich Albańczyków. Jako strażnicy tradycji, przekazują swoje obyczaje przyszłym pokoleniom. Wyjątkowa kultura wioski i styl życia przyczyniły się do jej sukcesu.

Historycznie społeczność lokalna praktykowała styl życia polegający na sezonowym przemieszczaniu bydła między wysokimi pastwiskami (yaylaq) a nizinami (qishlaq). Szlak transhumacyjny „Köç Yolu” łączący yaylaq i qishlaq to tradycja nadal praktykowana przez ludność Khinalig, umożliwiająca optymalne wykorzystanie klimatu i zielonej trawy o każdej porze roku. Głównym celem tego ruchu jest stworzenie warunków, aby zwierzęta zawsze przebywały w obszarach z obfitą trawą i łagodnym klimatem. W Khinalig proces przemieszczania odbywa się dwa razy w roku, wiosną i latem. Pasterze przemieszczają swoje bydło między yaylaq - letnimi pastwiskami w górach blisko swojej rodzinnej wioski, a qishlaq – zimowymi pastwiskami na nizinach w centralnym Azerbejdżanie. Trasa liczy 200 km i zaczyna się w wiosce Khinalig, a kończy się na równinach dystryktów Absheron i Hajiqabul. Pasterze i ich stada dołączają do około 7 000 osób i 400 000 owiec z pobliskich osad na trasie sezonowego przemieszczania.

Historycy uważają, że wioska Khinalig została zbudowana przed naszą erą, otoczona pasmem górskim Shahdag o przeważających krajobrazach górskich. Znajduje się ona na stromym szczycie góry, na wysokości prawie 2 200 metrów nad poziomem morza, i ma podalpejskie i alpejskie łąki z fragmentami lasu o niewielkich rozmiarach i skalistymi obszarami. Fragmenty lasu blisko yaylaq, na wysokości 2300 metrów, są rzadkim zjawiskiem dla strefy podalpejskiej i są uznawane przez lud Khinalig za święte, co sprawia, że ścinanie drzew jest zakazane.

Turystom to miejsce oferuje zachwycające widoki podczas wędrówek, możliwość skosztowania lokalnych przysmaków i doświadczenia lokalnej kultury.

Więcej informacji o ofercie turystycznej Azerbejdżanu znaleźć można na stronie http://www.azerbaijan.travel.

Lista światowego dziedzictwa (World Heritage List;) to lista obiektów dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości prowadzona przez UNESCO – wyspecjalizowaną organizację ONZ. Obejmuje ona obiekty dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i mieszanego (kulturowo-przyrodniczego).

JEN/mat.pras.


data ostatniej modyfikacji: 2023-11-02 11:02:57
Komentarze
 
Polityka Prywatności