Niemcy zapraszają turystów na swoją prowincję

Niemiecka Centrala Turystyki kontynuuje kampanię promocyjną German.Lokal.Culture.

Polski oddział Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT) zorganizował konferencję prasową, na której zaprezentowano założenia tegorocznej kampanii promocyjnej. W tym roku kontynuowane będą, zapoczątkowane w 2021 r., działania promocyjne pod hasłem German.Lokal.Culture. Informację tą obwieścił Tomasz Pędzik, dyrektor warszawskiego przedstawicielstwa DZT. Przedstawił on również aktualne dane dotyczące niemieckiej turystyki przyjazdowej.

Wśród krajów europejskich, w segmencie turystyki miejskiej. Niemcy od kilku lat przyciągają największą liczbę zagranicznych gości. Z przeprowadzonych przez DZT badań wynika, że dla 67% turystów z Europy podoba się atmosfera niemieckich miast. Wyjazdy do ośrodków miejskich stanowią 40% udziału w podróżach Europejczyków do Niemiec. Zagraniczni turyści najbardziej zainteresowani są poznaniem architektury, zabytków, historii i oferty kulturalnej odwiedzanych ośrodków miejskich.

Kampanii German.Lokal.Culture ciąg dalszy

Działania promocyjne German.Lokal.Culture. Ukierunkowane są na promocję małych i średnich miast, jak również mniej znanych dzielnic dużych miast. Kładą one nacisk na miejsca, które potrzebują odrodzić się turystycznie w popandemicznym okresie. Ukierunkowane są na promocję mniej znanych wydarzeń, spotkań kulinarnych i lokalnych świąt oraz nieznanych zakątków z piękną naturą na obszarach wiejskich i w pobliżu miast.

Kampania German.Lokal.Culture. podzielona została na 4 zakresy tematyczne: taste - smaki (tradycyjna kuchnia, piwowarstwo, winiarstwo, nowe lokalne trendy kulinarne, green - zrównoważony rozwój (miasta zrównoważonego rozwoju, krótkie wycieczki na łono natury, zielone oazy w miastach), craft - rzemiosło (manufaktury, rzemiosło, rękodzieło, małe sklepy), flair - atmosfera (wyjątkowa architektura, wyjątkowe wydarzenia, eventy muzyczne, dziedzictwo kultury przemysłowej).

Każdy z czterech zakresów tematycznych ma swoje reklamowe „twarze”, Są to znane osoby związane zawodowo z daną tematyką, przez których działalność i pasje poznajemy poszczególne segmenty życia promowanych miast i regionów. Twarzą całej kampanii reklamowej jest Julianna Towsend, niemiecka piosenkarka i modelka.

Atrakcyjne wystawy

Christian Tänzler – rzecznik prasowy i Catarina Erceg – menadżerka PR VisitBerlin zaprezentowali najnowsze atrakcje Berlina, które warto uwzględnić w programie swojej wycieczki do stolicy Niemiec.

- Berlin nie może się doczekać swoich gości. W tym roku witamy naszych gości licznymi atrakcjami z dziedziny sztuki, kultury i rozrywki - powiedział Burkhard Kieker, dyrektor generalny visitBerlin.

Jedną z nowych atrakcji w centrum Berlina jest oddane do użytku w 2020 r. Forum Humboldta. Mieści się ono w odbudowanym niedawno zamku berlińskim będącym niegdyś siedzibą władców Brandenburgii i rezydencją Królów Pruskich i Cesarzy Niemiec. W roku 1950 zniszczone podczas II wojny światowej budynki zamku zostały całkowicie zburzone na polecenie władz NRD. W latach 1973–1976, w tym miejscu, zbudowano Pałac Republiki. Po zjednoczeniu Niemiec w 2008 r. został on rozebrany i odbudowano berliński zamek.

Ze względu na pandemię koronawirusa nie było uroczystego otwarcia zamku z udziałem polityków i publiczności. Zamek-Forum Humboldta mieści muzea oraz hotel, a także zapewnia przestrzeń dla wydarzeń naukowych i kulturalnych. Obecnie w Forum Humboldta prezentowane są światowej sławy kolekcje Muzeum Etnologicznego i Muzeum Sztuki Azjatyckiej z ich wybitnymi obiektami artystycznymi i artefaktami z Afryki, Azji i Oceanii. Prezentowana jest też wystawa „Pałac Republiki” poświęcona stojącemu do niedawna w tym miejscu obiektowi, który był siedzibą parlamentu Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

W Muzeum Nowym i w James-Simon-Galerie prezentowana jest wystawa „Świat Schliemanna - jego życie, odkrycia, dziedzictwo”. Jest ona poświęcona najsłynniejszemu archeologowi Niemiec, Heinrichowi Schliemannowi. Zasłynął on jako odkrywca legendarnego skarbu Troi, a także królewskich grobowców w Mykenach w Grecji.

Od marca Samurai Art Museum prezentuje jedną z największych na świecie kolekcji sztuki, broni i artefaktów samurajskich poza Japonią. Na powierzchni około 2000 metrów kwadratowych prezentowane są zbroje, hełmy, maski i miecze tych legendarnych wojowników, a także prace współczesnych artystów japońskich.

Podczas pobytu w Berlinie warto odwiedzić też Futurium, interaktywne muzeum poświęcone wyzwaniom przyszłości - klimatowi, mieszkalnictwu, żywności i technologii, Muzeum Historii Medycyny, Skarbiec Biblioteki Państwowej. Jesienią otwarte zostanie kolejne nowe muzeum. W dawnym budynku domu towarowego otwarta zostanie berlińska siedziba Fotografiska, renomowanego szwedzkiego centrum współczesnej fotografii. Na 5500 metrach kwadratowych powierzchni Fotografiska zaoferuje zwiedzającym nie tylko możliwość poznania prac fotografów uznanych na całym świecie, ale także stworzy miejsce na wydarzenia kulturalne i twórczy dialog.

Latem Berlin stanie się jedną wielką sceną plenerową. Realizowany będzie „Letni Festiwal Kulturalny - 90 dni, 90 lokalizacji, 90 wydarzeń”, Będzie to różnorodny program wydarzeń kulturalnych w niezwykłych miejscach – na świeżym powietrzu, bezpłatnie i w całym mieście.

Już wkrótce nowym miejscem na mapie kulturalnej Berlina staną się obiekty na terenie dawnego lotniska Tempelhof. Od jesieni 2022 r. tutejsza wieża kontroli lotów z powierzchnią wystawienniczą i tarasem na dachu zostanie otwarta dla zwiedzających i zaoferuje fantastyczne 360-stopniowe panoramiczne widoki na miasto. W najbliższych latach budynek dawnego dworca lotniczego zostanie przekształcony w centrum kultury i stanie się miejsce ważnych wydarzeń kulturalnych.

Szczegółowe informacje na temat berlińskich atrakcji można znaleźć na stronie: visitberlin.de/en/berlin-2022

Brandenburgia

O atrakcjach Brandenburgii, najliczniej odwiedzanego przez Polaków landu Niemiec, opowiadała na konferencji prasowej Klara Piwnicka-Hensche Z Biura Promocji Turystycznej Brandenburgii.

W miasteczku w Beelitz do końca października trwa 7. Brandenburska Wystawa Ogrodnicza. Na powierzchni 15 hektarów prezentowane są różne atrakcje związane z tematyką ogrodów i kulinariów. Ponad 1,2 miliona roślin kwitnących wczesną wiosną wita zwiedzających niesamowitą różnorodnością kolorów, a do tego można zobaczyć dziesiątki tysięcy bylin, które swoje pełne piękno zaprezentują jesienią. Wszystko to można oglądać w otoczeniu licznych krzewów i drzew.

Będąc w Beelitz, warto zwiedzić również tereny dawnych zakładów leczniczych i wybrać się na spacer zbudowaną pośród koron drzew ścieżką dydaktyczną „Drzewo i czas”. Ze szczytu 40-metrowej wieży widokowej, na którą można również wjechać windą, rozciąga się niezwykły widok na zabytkowe budynki. Równie spektakularny jest spacer ścieżką o długości ponad 700 metrów zbudowaną wśród koron drzew. Szczególną atrakcją tego parku przygód są ruiny pochodzącego z czasów II wojny budynku w stylu alpejskim. Obiekt spłonął w kwietniu 1945 r. w wyniku walk wojennych. Na dachu tych imponujących ruin wyrósł las drzew i obecnie jest to prawdopodobnie największa „dżungla dachowa” w Niemczech.

Około 35 kilometrów na południe od Frankfurtu nad Odrą znajduje się architektoniczny skarb Europy Środkowej: Klasztor Neuzelle. Założony w 1268 r. kompleks klasztorny z katolicką kolegiatą Najświętszej Marii Panny z ponad 70-metrowa dzwonnicą i ogrodami klasztornymi jest jednym z niewielu w całości zachowanych w Europie przykładów architektury cysterskiej. Po przeżyciach duchowych w muzeum warto zadbać także o ciało i zjeść coś pysznego w restauracji „Dzika kuchnia klasztorna” albo wstąpić do przyklasztornego browaru, gdzie od ponad 400 lat piwo warzone jest zgodnie z dawnymi zasadami i tradycjami rzemieślniczymi.

Wiosną tego roku. swoje podwoje otworzyło DAS MINSK - nowe muzeum sztuki współczesnej w Poczdamie. Na wiosnę 2023 roku planowana jest wystawa poświęcona legendarnej trasie koncertowej Louisa Armstronga z 1965 roku, podczas której muzyk jazzowy przemierzał NRD.

Po siedmiu latach renowacji ponownie otwarto barkowy Teatr Pałacowy w Nowym Pałacu (Sanssouci) w Poczdamie. W niezwykłej atmosferze pięknej sali teatralnej organizowane są spektakle operowe, koncerty, przedstawienia teatralne oraz konferencje. Przed wizytą w teatrze, w ramach Highlight Tour, goście mogą zwiedzić Neues Palais z jego wspaniałymi salami balowymi.

W miejscowości Schwanebeck w pobliżu Berlina otwarto Park Holenderski otwarto nowy park rozrywki w starym holenderskim stylu. Kryta hala zabaw i wspinaczki oferuje dwa piętra ekscytujących rozrywek, w tym 48 ścian wspinaczkowych i różne strefy zabaw dla miłośników przygód. Mali budowniczowie odnajdą swoje szczęście w „Bausteenen-Paradijs”, gdzie mogą tworzyć duże i małe budowle z niewiarygodnej ilości 10 000 klocków. Wieża widokowa o wysokości 21 m ma 6 zjeżdżalni, które nie są przeznaczone dla osób o słabych nerwach. Na terenie parku jest też wiele innych atrakcji: zoo ze zwierzętami gospodarskimi, które można głaskać, place zabaw dla różnych grup wiekowych, w tym także plac sportów wodnych oraz restauracje.

Pod koniec 2022 r. nastąpi otwarcie nowej podnośni statków w Niederfinow. Nowo wybudowana druga podnośnia statków pokonuje różnicę poziomów wynoszącą 36 metrów. Podnośnia statków łączy nadbałtycki port w Szczecinie z Berlinem poprzez Kanał Odra-Hawela. Bezpośrednim sąsiadem nowej jest stara, wysłużona podnośnia statków, która w przyszłości nadal będzie stanowić regionalną atrakcję turystyczną. Każdego roku przybywa tu około 150 000 zwiedzających. Wielu z gości doświadcza całego procesu przejścia przez śluzę. Rezerwują bilet na rejs statkiem i wsiadają kilkaset metrów za podnośnią, skąd parowiec wjeżdża do windy okrętowej, płynie w górę rzeki, a następnie zawraca i ponownie spływa w dół. Jest to bardzo wyjątkowe przeżycie, które trwa około 1,5 godziny.

To tylko kilka z licznych nowych atrakcji czekających na turystów w Brandenburgii.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie:

https://www.reiseland-brandenburg.de/


Jerzy Niemociński


data ostatniej modyfikacji: 2022-06-28 12:47:35
Komentarze
 
Polityka Prywatności