Podróże i rekreacja

Pilzno świętuje setną rocznicę powstania Czechosłowacji

Rok 2018 jest dla Republiki Czeskiej szczególnie ważny - przed 100 laty, 28 października 1918 roku powstała niepodległa Czechosłowacja. Przez cały rok w całym kraju odbywają się rocznicowe uroczystości, wystawy i inne ciekawe imprezy.

Bogaty program oferuje między innymi Pilzno. Kulminacyjnym punktem obchodów rocznicowych będą Pilznieńskie Uroczystości Powstania Republiki (27-28 października). W tych dniach turyści i mieszkańcy zwiedzą muzea, galerie i zabytkowe obiekty bezpłatnie lub za symboliczną opłatą. Atrakcją będzie także wieczorna parada z lampionami, w strojach z czasów Pierwszej Republiki.

Do końca października w centrum wystawowym DEPO2015 w Pilznie można oglądać ekspozycję „Sto lat republiki oczami pięciu pokoleń“, przedstawiającą ówczesny styl życia, design. Na zwiedzających czeka kilka tysięcy fotografii prezentujących życie codzienne pięciu pokoleń mieszkańców Pilzna, jak również przedmioty użytkowe.

Miasto znane jest na świecie przede wszystkim jako kolebka piwa, organizator słynnego festiwalu Pilsner Fest, a także licznych zabytków architektury, między innymi gotyckiej katedry św. Bartłomieja, z najwyższą wieżą kościelną w Czechach (102 m), Wielkiej Synagogi, czwartej co do wielkości na świecie, czy Starej Synagogi. Ciekawostką architektoniczną Pilzna są także wnętrza mieszkań zaprojektowane przez Adolfa Loosa. Na przełomie lat 20. i 30. Loos często przebywał w Pilznie i w tym czasie zrealizował przebudowę tzw. domu Brummela i 13 wnętrz mieszkań, które przez ekspertów uważane są za jedne z największych perełek nie tylko Pilzna, ale całej architektury XX wieku.

Więcej informacji o mieście i aktualnych wydarzeniach znajdziemy na stronie: www.visitplzen.eu


Źródło: CzechTourism
data ostatniej modyfikacji: 2018-10-11 10:56:52
Komentarze

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni w Polsce
SGGW_BANER_220x300px_1.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura KWSPZ - 1
miniatura Wyższa Szkoła Filologiczna - 5
 
Polityka Prywatności