Podróże i rekreacja

Do Domu Okrężną Drogą czyli Autostopowa Sztafeta Kulturowa

Autostop jest jedną z najbardziej popularnych form podróżowania praktykowanych przez studentów, głównie dlatego, że umożliwia on poznawanie świata za małe pieniądze. Jednak ci, którzy kiedykolwiek jeździli stopem wiedzą, że to nie jedyny i nie najważniejszy powód, dla którego coraz więcej osób wybiera ten właśnie środek transportu. Podróże autostopem uzależniają, bo doświadczanie ludzkiej życzliwości i bezinteresownej pomocy to niezwykle miłe i podnoszące na duchu uczucie.

Ponadto, zwiedzając świat w towarzystwie lokalnych przewodników, jakimi często stają się nasi kierowcy, mamy niebywałą możliwość poznania miejsc nieopisanych w przewodnikach, do których niewielu turystów dotarło przed nami. Autostop to też wspaniały sposób na doświadczenie lokalnej kultury i naukę języka odwiedzanego kraju, bo jakiż lepszy sposób na dowiedzenie się czegoś ciekawego o danym miejscu niż spędzenie całego dnia z 'tubylcami', podglądając ich życie codzienne.

Ania i Jon już od 5 lat podróżują autostopem po świecie, jednak "Do Domu Okrężną Drogą" będzie pierwszą wyprawą, która zajmie im prawie rok i podczas której planują przejechać ponad 27,000 km. Ich trasa rozpocznie się Turcji, a następnie poprzez Iran, kraje Azji Środkowej (Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan, Kazachstan) dojadą do Chin, a stamtąd przez stepy Mongolii i rosyjską Syberię wrócą do Europy.

Podczas swojej podróży będą realizować projekt "Autostopowa Sztafeta Kulturowa", której głównym zadaniem jest promocja polskiej kultury za granicą, tworzenie międzynarodowych więzów przyjaźni i pokazanie jak fascynujące są kultury odmienne od naszej.

Na czym to polega?

Podróżując autostopem przez Azję, Ania i Jon chcą nauczyć się czegoś nowego w każdym z odwiedzanych miejsc (potrawa, gra lub muzyka) i przekazać tę wiedzę dalej. Spotkani na trasie ludzie, którzy zgodzą się na udział w projekcie, otrzymają drobny upominek, który będzie reprezentował daną tradycję i pozwoli im ją pielęgnować. Dla przykładu, aby nauczyć ich robienia tradycyjnych polskich pierogów, otrzymają foremki, które ułatwią ich lepienie. W zamian nauczą oni autostopowiczów czegoś, co wypływa z ich dziedzictwa kulturowego, a ci przekażą tę wiedzę dalej w kolejnym kraju wraz z drobnym upominkiem otrzymanym od poprzedniej rodziny. Cały ten proces kulturowej wymiany zostanie sfilmowany i pokazany na ich blogu oraz na kanale Youtube, abyście i Wy mogli się czegoś ciekawego o świecie dowiedzieć.

"Poprzez stworzenie łańcucha wiedzy i praktycznych podarków, pragniemy połączyć ludzi oddalonych od siebie tysiącami kilometrów, którzy pewnie nigdy się nie spotkają i pokazać, jak cudownym doświadczeniem jest uczenie się od innych" - tłumaczy podróżniczka.

Poczynania Ani i Jona będzie można śledzić na blogu- http://hitchhikershandbook.com oraz na ich kanale Youtube. https://www.youtube.com/channel/UCp8kkSuJhZmc890jzq-n6Tg/videos. Zachęcamy do śledzenia ich także na Facebooku - https://www.facebook.com/HitchHikersHandbook oraz Twitterze - https://twitter.com/hitchhikershand.

Statystyki:

Trasa: 27,000 km

13 państw: Turcja, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan, Kazachstan, Chiny, Mongolia, Rosja, Estonia, Łotwa i Litwa.

Czas: 10-11 miesięcy

Start: koniec stycznia 2015


data ostatniej modyfikacji: 2014-11-03 11:18:51
Komentarze

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif
ef_220.jpg

Przegląd uczelni
w Polsce
SGGW_BANER_220x300px_1.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności