Szlakiem latarni morskich

Od najdawniejszych lat latarnie morskie były dla marynarzy zwiastunem zbliżającego się brzegu. Małe, migające światełko miało być nadzieją na bezpieczny powrót. Nie bez powodu znak latarni morskiej, można spotkać choćby w literaturze, sam Henryk Sienkiewicz w swojej noweli „Latarnik” podjął tenże temat w kontekście symbolicznym.

Nasze piękne wybrzeże dysponuje latarniami, które mają w sobie wiele uroku. Podążając szlakiem tych budowli morskich zobaczymy niezwykłe rozwiązania architektoniczne. Niektóre z nich można zwiedzić, a ze szczytów podziwiać otaczający nas krajobraz. Warto zacząć swoją podróż od zachodniej części Polski, by wycieczkę zakończyć po wschodniej stronie, ponieważ z tych rejonów szybciej możemy się dostać do Gdańska czy Gdyni, by przy odrobinie wolnego czasu, zwiedzić te wyjątkowe miasta.

Świnoujście

Zaczynając swoją wycieczkę w Świnoujściu, już na początek podziwiać będziemy mogli najwyższą latarnię morską na polskim wybrzeżu, a także jedną z najwyższych takich budowli w Europie. Ta wyjątkowa latarnia jest najwyższą na świecie budowlą wykonaną z cegły. To dzieło architektury jest udostępnione do zwiedzania. Cały obiekt złożony jest z trzech części. Latarnię zaczęto budować w 1854 roku, a prace nad nią trwały trzy lata. Warto spędzić w tym miejscu kilka dni, by zobaczyć specyficzną zabudowę miasta, która wynika z jego morskiego charakteru.

Kołobrzeg

Od Świnoujścia do kolejnego miasta, dzielą nas ponad dwie godziny drogi samochodem. Odwiedzając Kołobrzeg, zobaczymy niesamowitą latarnię morską, która znalazła się na rewersie monety okolicznościowej NBP o nominale 2 zł. Światło w tej latarni po raz pierwszy zapalono w 1666 roku, jednak w 1945 roku latarnię wysadzili niemieccy saperzy. Została odbudowana, a jej obecna wysokość wynosi 26 metrów. Będąc w Kołobrzegu koniecznie trzeba zobaczyć port morski, a także spróbować wyjątkowej wody mineralnej.

Gąski

Mniej niż pół godziny zajmie nam podróż z Kołobrzegu do Gąsek. To urokliwe miejsce znajduje się w całości na obszarze chronionym przez Koszaliński Pas Nadmorski. Piękny krajobraz Gąsek wzbogaca latarnia morska, która uznawana jest za miejsce graniczne Zatoki Pomorskiej. Zespół latarni obejmuje nie tylko samą latarnię ale także dom latarników, stodołę, mur, ogrodzenie i budynek inwentarski. Wszystkie te elementy zostały wpisane do rejestru zabytków. W Gąskach można pozwolić sobie na chwilę relaksu w ciszy i spokoju.

Jarosławiec

Kierując się około 75 kilometrów na północny wschód, znajdziemy się w Jarosławcu. Znajduje się tu latarnia morska z 1829 roku. Jej światło jest dostrzegalne już z odległości 24 mil morskich. Wzmianki o tej latarni pochodzą już z 1818 roku, a w 1902 została przebudowana. Wysokość wieży wynosi ponad 33 m. Została zbudowana na planie koła, a do jej budowy użyto czerwonej i glazurowanej cegły. Będąc w Jarosławcu warto odwiedzić Muzeum Bursztynu, a także znajdujące się niedaleko miejscowości jeziora Kopań i Wicko.

Ustka

30 minut podróży i znów oglądać możemy kolejną, piękną latarnię. Znajduje się ona w Ustce, a miejscowość ta jest miastem portowym i uzdrowiskiem w jednym. Ta latarnia morska może nie należy do najwyższych, jednak jej murowane ściany robią wrażenie. Wysokość wieży sięga 19,50 m, a wzniesiona została w 1892 roku. Budowlę wpisano do rejestru zabytków nieruchomych województwa pomorskiego.

Jastarnia

By znaleźć się w następnej miejscowości, która ma duże znaczenie na mapie „szlakiem latarni morskich”, będziemy musieli przemierzyć ponad 150 kilometrów. Jednak warto się tam udać by podziwiać jedną z dwóch polskich budowli morskich, która wykonana została z metalu. Znajdziemy ją w przepięknej Jastarni. Koniecznie trzeba zatrzymać się tu na dłużej. W Jastarni znajduje się najniższa latarnia spośród wszystkich na polskim wybrzeżu, jednak wcale nie czyni ją to mniej wyjątkową.

Krynica Morska

Ostatnim punktem wyprawy w poszukiwaniu morskich cudów architektury jest Krynica Morska. Oddalona o ponad 2 godziny drogi od Jastarni miejscowość, zasłynęła dzięki latarni morskiej, która przedstawiona została na polskim znaczku pocztowym (numer katalogowy 4093). Ciekawostką jest, iż wieża latarni jest pusta w środku, a jej wysokość wynosi 26,50 m.

Na deser warto zostawić sobie perły polskiego wybrzeża – Gdańsk i Gdynię. W przepięknym Gdańsku, znajduje się najmłodsza latarnia morska w Polsce. Położona jest na terenie Portu Północnego. Latarnia znajduje się na wieży Kapitanatu Portu Gdańskiego i nie jest udostępniona do zwiedzania. Podziwiać ją można z zewnątrz, a na pewno zrobi na nas wrażenie jej widok w otoczeniu tego wspaniałego miasta. Gdynia natomiast jest miastem, które kiedyś posiadało latarnię morską. Zmieniło się to w 1939 roku, kiedy to została ona zniszczona podczas obrony Kępy Oksywskiej. Oglądać jednak można jej pomnik, który jest modelem latarni w skali 1:5.

Podążając szlakiem morskich latarni, warto zadbać o odpowiednią bazę noclegową. Serwis E-turysta.pl posiada bogatą ofertę ośrodków wczasowych nad morzem. Noclegi nad morzem przygotowane zostały, aby sprostać potrzebom wymagających turystów. Przebierać można w szerokiej ofercie, dostępne są pokoje hotelowe lub gościnne, a także campingi i domki. Miłośnicy wysokiego standardu odnajdą się w pięknych apartamentach, w których można skorzystać z takich rozrywek jak sauna i basen. Osoby, które większą wagę przykładają do samego podróżowania, a nocleg ma być jedynie alternatywą na spędzenie nocy bez większych udogodnień, znajdą schronienie na campingach lub w domkach letniskowych, gdzie kuszą bardzo niskie ceny.


dodane przez KamilW


ostatnia zmiana: 2015-02-10
Komentarze
Polityka Prywatności