Czy powstanie Jurajski Park Narodowy w Polsce?

Od lat 90 ub. wieku trwa dyskusja ws. możliwości powołania w północnej jego części nowego Jurajskiego Parku Narodowego. W dotychczasowych rozmowach na gruncie opracowanej wówczas koncepcji za tym 24. parkiem narodowym w Polsce byli przyrodnicy, sprzeciwiała się większość zainteresowanych samorządów.

Projektowany park narodowy miałby powstać na obszarze gmin: Janów, Olsztyn, Niegowa i Żarki. Obejmowałby dwa obszary: część złotopotocką o powierzchni 3,5 tys. ha – obejmującą m.in. zabytkowy dworek Krasińskich w Złotym Potoku i rezerwat „Parkowe” oraz część olsztyńską o powierzchni blisko 1,1 tys. ha – na której znajdują się m.in. ruiny zamku w Olsztynie koło Częstochowy i rezerwat „Sokole Góry.

Obecnie ten teren, z unikatową przyrodą, w opinii części przyrodników nie jest wystarczająco chroniony przed dewastacją. Przeciwnicy utworzenia parku narodowego – głównie właściciele prywatni i samorządowi – argumentowali m.in., że w jego granicach nie będą mieli możliwości dowolnego dysponowania własnym terenem. Grunty prywatne stanowiłyby ok. 17 proc. powierzchni parku.


opublikowano: 2014-03-11
Komentarze
Polityka Prywatności