Gdzie na wakacje po sezonie?

Mur Chiński

W październiku, wraz z końcem pory deszczowej, rozpoczyna się w Azji sezon turystyczny, który, jak wynika z najnowszego raportu FRU.PL, przyciągnie w tym roku o 15% więcej polskich turystów niż w roku minionym. Najchętniej odwiedzanymi krajami są: Tajlandia, Chiny, Indie oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie – te kierunki wybrało 69% klientów platformy FRU.PL podróżujących do Azji po sezonie. Nowością są wyjazdy „do it yourself” do nieco zapomnianej przez turystów Armenii oraz krajów dotychczas zarezerwowanych głównie dla wyjazdów z touroperatorem - Indonezji i Nepalu.

"Azja to dla coraz większej grupy polskich turystów ulubiony kierunek posezonowych podróży organizowanych na własną rękę. Z naszych danych wynika, że okresie od października do grudnia 2013 wybierze się tam o 15 proc. więcej turystów w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego" - mówi Bogumiła Sowa z platformy rezerwacji biletów lotniczych FRU.PL.
"W ciągu ostatniego roku zainteresowanie samodzielnymi podróżami do Azji wzrosło niewątpliwie dzięki liniom lotniczym Emirates i Qatar Airways, które oferują bardzo dogodną siatkę połączeń w zakresie lotów na kontynent azjatycki, a rywalizując o polskich pasażerów oferują rejsy po cenach mocno konkurencyjnych wobec pozostałych przewoźników" - dodaje Bogumiła Sowa z FRU.PL.

Dlaczego Azja?

Jak wynika z danych FRU.PL, w tym roku, podobnie jak w roku poprzednim, największą popularnością wśród podróżujących do Azji cieszy się Tajlandia, dokąd poleci niemal co trzeci turysta (31%). Na drugim miejscu plasują się ex aequo - Indie i Chiny (po 11%.), na trzecim - Zjednoczone Emiraty Arabskie (8%). "Turyści wybierają kontynent azjatycki, gdyż oferuje on niezwykle ciekawą kulturę w połączeniu ze stosunkowo niskimi kosztami pobytu. Dodatkowo, konstruując wyprawę na własną rękę, podróżni sami mają wpływ na to, jaki będzie całościowy budżet podróży" - mówi Bogumiła Sowa z FRU.PL. "Jeszcze do niedawna, aby zaoszczędzić na cenie biletu lotniczego do Azji, należało dokonać jego zakupu przynajmniej pół roku wcześniej. Widzimy jednak, że ta tendencja się zmienia - dzięki wejściu na rynek nowych przewoźników, turyści mają dostęp do licznych promocji oraz zniżek, a sam bilet mogą zakupić znacznie później, decydując się na wyjazd nawet kilkanaście dni przed rozpoczęciem podróży" - zauważa Bogumiła Sowa z FRU.PL.

 wykres 1
Wykres 1. Procentowe zestawienie najpopularniejszych krajów azjatyckich w okresie październik - grudzień 2013 r. Źródło: FRU.PL.

Bangkok na pierwszym miejscu

Najchętniej odwiedzanym krajem azjatyckim jest Bangkok, dokąd wybiera się niemal co trzeci (31%.) pasażer dokonujący rezerwacji biletu lotniczego w serwisie FRU.PL na podróż w okresie od października do grudnia bieżącego roku. "Nasze dane potwierdzają najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Turystyki, według których w tym roku Bangkok jest najczęściej odwiedzanym miastem - stolicę Tajlandii odwiedziło już blisko 16 milionów turystów" - zauważa Bogumiła Sowa z FRU.PL. Drugim pod względem popularności miastem azjatyckim jest Dubaj, dokąd poleci 7 proc. turystów. Taki sam odsetek turystów wybierze się do Bombaju, Deli i Tel Avivu (po 5%.). "Znaczący wpływ na wzrost zainteresowania lotami do Dubaju miały linie Emirates, które wraz z pojawieniem się na polskim niebie w lutym bieżącego roku uruchomiły bezpośrednie regularne połączenia między Warszawą a Dubajem" - zauważa Bogumiła Sowa z FRU.PL.

wykres 2
Wykres 2. Procentowe zestawienie najpopularniejszych miast azjatyckich w okresie październik - grudzień 2013 r.
Źródło: FRU.PL.

Podróże trwają dłużej niż 3 tygodnie

Z danych FRU.PL wynika, że zdecydowana większość (68,1 %) turystów wybiera się do Azji na dłużej niż 3 tygodnie. Niemal taki sam odsetek turystów pozostaje w podróży na kontynencie azjatyckim od 2 do 3 tygodni (16,7%) jak i na okres do 2 tygodni (15,2%)

wykres 3

Wykres 3. Procentowe zestawienie liczby dni pobytu w Azji w okresie od października do grudnia 2013 r. Źródło: FRU.PL.

Ile kosztują bilety?

Średnio najtańsze bilety lotnicze polscy turyści kupili do Dubaju i Bombaju. "Podróżni wybierający się po sezonie do Dubaju polecą średnio za 1655 zł, zaś do Bombaju za 1964 zł w obie strony. Najtańszy lot zarezerwowano do Dubaju za 1 100zł" - mówi Bogumiła Sowa z FRU.PL. "Te dane świadczą o tym, że warto śledzić ceny biletów lotniczych, gdyż jest spora szansa, że trafimy na promocję bądź wyprzedaż biletów prowadzoną przez przewoźnika, oszczędzając na cenie biletu nawet 1 500 zł" - mówi Bogumiła Sowa z FRU.PL.

Miasto przylotowe

Średnia cena biletu (zł)

Cena najtańszego biletu (zł)

Dubaj

1655

1100

Bombaj

2070

1954

Bangkok

2350

1700

Deli

2400

2 265

Tabela 4. Zestawienie najniższych średnich cen biletów i najtańszych cen lotów do czterech miast azjatyckich Azji na wyloty w okresie: październik-grudzień 2013 r. Źródło: FRU.PL

Źródło: FRU.PL


opublikowano: 2013-09-17
ostatnia zmiana: 2013-09-19
Komentarze
Polityka Prywatności