Choć każdy pragnie jak najdłuższego wypoczynku, najpopularniejsze są pobyty od 2 do 4 dni. Większość Polaków planuje urlop do tygodnia przed wyjazdem, a coraz częściej noclegu szukamy za pomocą smartfona. To najważniejsze wnioski z badania przeprowadzonego przez serwis Noclegowo.pl
Analizie zostało poddanych ponad 63 tysiące zapytań wysłanych do obiektów noclegowych w serwisie Noclegowo.pl. Okazało się, że najwięcej osób szuka noclegu "na ostatnią chwilę". Może to być uzależnione od zmiennej, polskiej aury. Często dopiero na kilkanaście czy nawet kilka dni przed decydujemy o miejscu, w którym chcemy spędzić urlop, sugerując się przy tym prognozą pogody i dostępnością miejsc. Badanie pokazuje, że ponad 1/4 użytkowników poszukuje noclegu na najbliższy tydzień, a blisko połowa (49 proc.) do dwóch tygodni przed wyjazdem.
Zdarza się, że wyjeżdżający szukają kwater nawet w dniu podróży. Zapowiadane w mediach fale upałów z pewnością zachęcały wielu Polaków choćby do krótkiego wypadu za miasto.
- Podróżujący coraz częściej szukają noclegu w czasie drogi - w pociągu czy aucie. To dzięki urządzeniom mobilnym, które stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Ponad 8 proc. użytkowników Noclegowo.pl korzysta ze smartfonu lub tabletu, dlatego przykładamy dużą wagę na rozwój wersji responsywnej serwisu - komentuje Mateusz Goliat z Noclegowo.pl
Najbardziej oczywistym wakacyjnym wyborem jest Bałtyk i polskie góry. Nad morzem popularne są kurorty turystyczne jak Międzyzdroje, Kołobrzeg i Łeba, jednak wiele osób decyduje się odwiedzić także duże miasta - Gdynię czy Sopot. Dla amatorów górskich wycieczek hitem turystycznym są Tatry. Zakopane jak zawsze o tej porze roku jest przeludnione. Na wakacje najczęściej wybieramy się we dwoje. 20 proc. osób wyjeżdża w grupie czteroosobowej. W przypadku większych grup znalezienie noclegu w jednym miejscu i w tym samym terminie może okazać się trudniejsze.
Aż 55 proc. zapytań na portalu Noclegowo.pl dotyczyło krótkich wyjazdów (do czterech noclegów). Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na długi urlop, wybierają bliżej położone atrakcje, np. zbiorniki wodne poza miastem, szczególnie te o rozbudowanej infrastrukturze turystycznej. Niestety, na wakacje dziesięciodniowe i dłuższe może sobie pozwolić tylko 7 proc. urlopowiczów.
Pogodę w Polsce ciężko określić jako stabilną, nie dziwi, więc fakt, że wiele osób do ostatniej chwili wstrzymuje się z wyborem terminu wyjazdu urlopowego. W takim przypadku trzeba się jednak liczyć z mniejszym wyborem ofert noclegowych, niekoniecznie w pełni odpowiadającym naszym preferencjom. Odpowiednio wczesne zaplanowanie wypoczynku jest istotne zwłaszcza w przypadku większej grupy osób. Samodzielne planowanie urlopu może przynieść dużo radości i satysfakcji. Dzięki nowym technologiom jest to coraz prostsze i szybsze.
Źródło: Grupa iTur.pl