200 lat Wyspy Muzeów w Berlinie

BERLIN - WYSPA MUZEÓW, fot. dalbera, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons
BERLIN - WYSPA MUZEÓW, fot dalbera, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Fakty i liczby dotyczące obiektu światowego dziedzictwa kulturowego.

Wyspa Muzeów w Berlinie (niem.Museumsinsel) to północna część Spreeinsel, wyspy leżącej na rzece Sprewie w centrum Berlina. Znajduje się tu jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata składający się z pięciu wielkich muzeów. To unikat w niemieckim i międzynarodowym krajobrazie muzealnym. Miłośnicy sztuki i kultury z całego świata przybywają do stolicy Niemiec właśnie z jej powodu. Kamień węgielny pod dzisiejszą, znaną na całym świecie Wyspę Muzeów został położony 200 lat temu, w lipcu 1825 roku. Berlin wykorzystuje tę szczególną rocznicę jako okazję do uczczenia pięciu obiektów światowego dziedzictwa, organizując liczne wydarzenia i wystawy specjalne w ciągu najbliższych pięciu lat.

Kamień węgielny pod Stare Muzeum położono 9 lipca 1825 roku. Jego budowniczym był słynny urbanista i architekt Karl Friedrich Schinkel. Otwarcie nastąpiło pięć lat później – jako pierwszy berliński budynek muzealny i zalążek Wyspy Muzeów.


Pięć muzeów, pięć epok

Wyspa Muzeów obejmuje Stare Muzeum (1830), Nowe Muzeum (1859), Starą Galerię Narodową (1871), Muzeum Bodego (1904) i Muzeum Pergamońskie (1930). Kolekcje muzealne nie tylko ilustrują tysiące lat historii ludzkości. Pięć muzeów jest również świadectwem 100 lat architektury muzealnej.


Najnowszym budynkiem na Wyspie Muzeów jest James-Simon-Galerie, otwarta w 2019 roku. Zaprojektowany przez gwiazdę brytyjskiego architekta Davida Chipperfielda, budynek jest nie tylko nowoczesnym centrum dla zwiedzających, ale także regularnie organizuje wystawy najwyższej klasy.


Od lipca 2021 roku Wyspa Muzeów ma własną stację metra. Stację U5 zdobi granatowy sufit z 6662 punktami świetlnymi, przypominający rozgwieżdżone niebo.


Muzea i ich zbiory

Berlińska Wyspa Muzeów znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1999 roku. Jednym z kryteriów wymienionych przez komisję jest to, że ten unikatowy zespół ilustruje rozwój nowoczesnej architektury muzealnej na przestrzeni ponad wieku.


W 2023 roku pięć budynków na Wyspie Muzeów odwiedziło 2 573 641 osób – to ponad połowa z 4,4 miliona odwiedzających berlińskie Muzea Narodowe.


Prawdopodobnie najsłynniejszy obiekt na Wyspie Muzeów znajduje się w Nowym Muzeum: słynne na całym świecie popiersie Nefertiti. Setki tysięcy ludzi co roku przybywają do Nowego Muzeum, aby je podziwiać.


Największy i najcięższy obiekt na Wyspie Muzeów znajduje się w Muzeum Pergamońskim: Brama Targowa Miletu z okresu cesarstwa rzymskiego waży łącznie 750 ton (same oryginalne części).


Od 2027 roku Ołtarz Pergamoński będzie ponownie otwarty dla publiczności po gruntownej renowacji. W międzyczasie zwiedzający mogą odwiedzić wystawę „PERGAMON. Arcydzieła starożytnej metropolii i Panorama 360° autorstwa Yadegara Asisiego”, która pozwala przenieść się w czasie do roku 129 n.e. Panorama, opracowana we współpracy z archeologami, ożywia grecką metropolię.


Łaźnia, pijalnia i plan filmowy: Zaskakujące fakty o Wyspie Muzeów

Łaźnia Welper na Wyspie Muzeów. Znajdowała się tu od około 1805 do 1865 roku. Prywatna łaźnia została nazwana na cześć berlińskiego fizyka miejskiego, dr. Georga Adolpha Welpera, twórcy nowoczesnych kąpielisk w Berlinie.


Zabytkowa pijalnia: Bar Kolonnaden był popularnym miejscem spotkań na Wyspie Muzeów już w czasach wilhelmińskich. Otwarty w lipcu 1883 roku, musiał zostać zamknięty 54 lata później z inicjatywy ówczesnego dyrektora generalnego. W ostatnich latach koncepcja ta przeżywa renesans, a tego lata Kolonnaden Bar ponownie zaprasza gości na prelekcje moderowane, sety DJ-skie i chłodne drinki od czerwca do sierpnia.


Wyspa Muzeów to nie tylko regularne miejsce festiwali filmowych, ale także sama w sobie gwiazda filmowa. Jej muzea stanowią spektakularne tło dla filmów, dokumentów i seriali, takich jak koreański hit „Królowa łez” czy hit Netflixa „Gambit królowej”.


Idealny bilet dla wszystkich miłośników kultury na rocznicę: Berlin WelcomeCard Museum Island umożliwia bezpłatny wstęp do wszystkich muzeów na wyspie – a także bezpłatne podróże autobusem i pociągiem po Berlinie.


JEN/mat.pras.


obejmujący: Muzeum im. Bodego (niem. Bodemuseum), Muzeum Pergamońskie (niem. Pergamonmuseum), Nowe Muzeum (niem. Neues Museum), Starą Galerię Narodową (niem. Alte Nationalgalerie) oraz Stare Muzeum (niem. Altes Museum). W zbiorach Wyspy Muzeów znajdują się głównie eksponaty archeologiczne oraz dzieła sztuki z XIX w.

W 1999 r. Wyspa Muzeów, jako unikatowy zespół architektoniczny i kulturalny, została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO


opublikowano: 2025-07-22
« powrót
Komentarze
Polityka Prywatności