Autostop od zawsze był szansą na wielką przygodę i podróże w nieznane. Otwierał - głównie młodym ludziom – okno na świat. Od kilku lat popularność zdobywa tymczasem nowa, ulepszona jego forma - czyli wspólne przejazdy. BlaBlaCar szturmem zdobywa serca podróżujących ludzi w Polsce i w Europie.
Z wspólnych przejazdów z BlaBlaCar skorzystało dotąd ponad 3 miliony Europejczyków. Wspólny przejazd rusza średnio co 4,7 sekundy, a razem pokonanych zostało już ponad 3 miliardy kilometrów.
Czym wspólny przejazd różni się od tradycyjnego autostopu?
Platformy, które powoli zastępują autostop opierają się na prostej idei - łączą kierowców mających wolne miejsca w swoim samochodzie z osobami, które chcą dostać się do tego samego miasta.
Dla bezpieczeństwa podróżujących istotnych jest kilka punktów, które sprawiają, że wspólny przejazd jest zdecydowanie lepszym sposobem na podróżowanie niż autostop:
ZNANY CZAS PRZEJAZDU
Wspólne podróżowanie jest zaplanowane w czasie, podczas gdy czas "złapania stopa" trudno przewidzieć; często trzeba długo czekać na życzliwego kierowcę oraz liczyć się nawet z kilkoma przesiadkami. BlaBlaCar natomiast pozwala na dokładne zaplanowanie godziny wyjazdu, dając pewność, że do celu dotrzemy na czas.
BRAK ANONIMOWOŚCI
Wspólny przejazd daje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ pasażerowie i kierowca nie są dla siebie anonimowi. W budowaniu zaufania między użytkownikami pomaga system wzajemnej weryfikacji - zarówno kierowcy, jak i pasażerowie, po zakończonej podróży, wystawiają sobie oceny. Są one potem widoczne dla całej społeczności.
NIEPRZYPADKOWI TOWARZYSZE
W przypadku podróży zaaranżowanej za pomocą platformy wspólnych przejazdów BlaBlaCar, możemy dobierać osoby o podobnych zainteresowaniach i nawykach, a nawet o zbliżonym poziomie rozmowności (stąd zresztą pochodzi nazwa serwisu - osoby "Bla" to osoby małomówne, a "BlaBlaBla" - bardzo rozmowne).
NIEWIELKA OPŁATA
Podróż zaaranżowana dzięki platformie typu carsharing jak BlaBlaCar, nie odbywa za darmo. Pasażer dokłada się do paliwa, przy czym stawka zazwyczaj wciąż pozostaje bardzo konkurencyjna wobec innych form podróżowania jak np. przejazd pociągiem czy Polskim Busem.
DOOR-TO-DOOR
Kierowca i pasażer uzgadniają dokładnie miejsce docelowe i miejsce odbioru, więc zazwyczaj pasażer może liczyć na to, że nie zostanie wysadzony w szczerym polu czy też na obrzeżach miasta, ale życzliwy kierowca dowiezie go dokładnie pod wskazany adres.
Źródło: blablacar.pl