Wyprawa Pik Lenin 2013

Pik Lenin 2013 to wyprawa organizowana przez studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, działających przy uczelnianym klubie turystycznym.

Pik Lenin liczy 7134 m n.p.m., co czyni go drugim co do wysokości szczytem Pamiru i trzecim szczytem byłego Związku Radzieckiego. Położony jest na granicy pomiędzy Kirgistanem i Tadżykistanem.

Wejście na Pik Lenin jest warunkiem otrzymania rosyjskiego wyróżnienia alpinistycznego, Śnieżnej Pantery. Przyznawane jest ono zdobywcom pięciu szczytów 7-tysięcznych leżących w granicach byłego ZSRR. Do tej pory, odznaczenie otrzymało tylko sześciu Polaków, ostatnie w 2010 roku.

Wyprawa Pik Lenin 2013 organizowana przez studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest przedsięwzięciem specyficznym. Organizują ją studenci więc posiadają ograniczone zasoby finansowe, nie korzystają również z komercyjnych ofert agencji turystycznych, lecz sami zajmują się organizacją wyprawy.

Pracy na tym polu jest bardzo dużo, nie tylko ze względu na wysokość Piku Lenin, ale również na fakt, że wiąże się to z działalnością w odległym, azjatyckim kraju. Pomijając kwestię samej akcji górskiej, trójka studentów zajmuje się szeregiem rozmaitych kwestii, począwszy od przejścia niezbędnych szczepień, otrzymania stosownych pozwoleń, planowania tras dojazdowych i ustalenia środków transportu, a skończywszy na takich detalach, jak rozplanowanie żywności wyprawy, z uwzględnieniem jej bilansu kalorycznego i wagi.

Wszystkie te działania, nawet podejmowane przy zwracaniu bacznej uwagi na ogrom wydatków generują poważne, jak na studencki budżet, koszty. Uczestnicy wyprawy szukają cały czas sponsorów, którzy pomogliby osiągnąć cel i wsparli wyprawę na polu finansowym, technicznym czy medialnym.

Akcja górska sama w sobie kosztować będzie studentów mnóstwo wysiłku. Wejście na taki szczyt jak Pik Lenin trwa w najbardziej optymistycznej wersji 2 tygodnie, wymaga więc nie tylko kondycji fizycznej, ale również dobrego zaplanowania kwestii logistycznych, wyboru trasy, stopniowania wysokości w celu aklimatyzacji.

W tej kwestii studenci korzystają zarówno z własnych doświadczeń, nabywanych na zagranicznych wyjazdach w góry wysokie, w Alpy (Grossglockner, najwyższy szczyt Austrii) i na Kaukaz (Kazbek- 5033m n.p.m., Orstveri- 4258m n.p.m.), jak i porad udzielanych w dyskusjach z ludźmi, którzy już zdobyli Pik Lenin.

Przygotowania kondycyjno-techniczne podróżnicy zaczęli już wiele miesięcy przed zakupem biletów do Kirgistanu. Liczne zimowe wyjazdy w Tatry, w tym sezonie i latach ubiegłych, dały im możliwość uczestniczenia w szkoleniach lawinowych czy zdobycia szeregu umiejętności z zakresu posługiwania się sprzętem wspinaczkowym, ratownictwa ze szczelin lodowcowych, podstaw wspinaczki lodowej.

Przygotowania fizyczne odbywają na bieżąco, poprzez regularne treningi biegowe. Swoją kondycję będą mogli zweryfikować podczas Maratonu Lubelskiego.

Mimo iż Pik Lenin stał się oficjalnym celem wyprawy trójki studentów dopiero z chwilą zakupienia biletów do Kirgistanu, nie była to decyzja podjęta przypadkowo, lecz dobrze przemyślana. Samodzielna organizacja takiego przedsięwzięcia wymaga wiele pracy, jednak pozwala na minimalizację kosztów i dostosowanie wszystkich aspektów wyprawy do osobistych potrzeb uczestników.

Szczegółowe informacje na oficjalnym blogu:

http://piklenin2013.blogspot.com/p/pik-lenin.html



opublikowano: 2013-04-15
ostatnia zmiana: 2013-05-20
Komentarze
Ostatnie:
16.04.2013 17:23
Dodał(a): ~gość
Życzę powodzenia chłopaki! :)
Polityka Prywatności