Wakacje za pasem. Jak spędzić je w satysfakcjonujący sposób, nie wydając góry pieniędzy? Wystarczy skorzystać z kilku rad, które pozwolą zminimalizować wydatki w podróży.
Po pierwsze - nie zwlekaj
W branży turystycznej nie działa zasada "im później kupię, tym mniej zapłacę". Wręcz przeciwnie: im dłużej czekasz z organizacją podróży, tym wyższe będą jej koszty. W okresach gorących dla turystyki, takich jak wakacje, liczba klientów drastycznie rośnie, zaś dostępność miejsc nie ulega większym zmianom. Przewoźnicy korzystają na tym, podnosząc ceny wraz ze zbliżaniem się daty wyjazdu. Kupując bilet kilka miesięcy przed planowaną podróżą, można zapłacić za przejazd cenę niższą nawet o połowę.
Można też zapolować na promocję. Pewnie spotkałeś się z ofertami przelotu czy przejazdu do innego kraju za nierealnie niską kwotę, ale zawsze, kiedy chciałeś kupić tani bilet, okazywało się, że rezerwacja nie jest możliwa. Nie padłeś ofiarą manipulacji. Tanie miejscówki istnieją, ale zwykle przewoźnik oferuje trzy albo cztery promocyjne bilety na każdy kurs. Albo będziesz jedną z pierwszych osób rezerwujących bilet, albo zapłacisz dwa, a nawet trzy razy więcej niż pasażer siedzący obok Ciebie.
Po drugie - najpierw podróż, potem hotel
Czym zajmujesz się najpierw: biletami czy pokojem w hotelu? Wbrew pozorom, powinieneś zacząć od zorganizowania transportu, może bowiem okazać się, że w dniu, na który zarezerwowałeś pierwszy nocleg, nie jest dostępny żaden środek transportu. Opłacona doba hotelowa pójdzie wówczas na marne, a Twoje wakacje będą krótsze, niż planowałeś.
Po trzecie - z kartą taniej
Karty zniżkowe to jedno z największych wakacyjnych udogodnień dla studentów. Jeżeli zamierzasz ograniczyć się do podróżowania po Polsce, zainteresuj się kartą Planeta Młodych. Uprawnia ona do upustów cenowych w wybranych restauracjach, klubach, dyskotekach, kinach i innych lokalach, które mogą Cię, a jednocześnie zapewnia ubezpieczenie - m.in. od następstw niebezpiecznego wypadku, odpowiedzialności cywilnej i kosztów leczenia.
W podobny sposób działa karta Euro 26, szczególnie atrakcyjna w przypadku wyjazdów za granicę. Uprawnia ona do zniżek w ponad 100 000 lokali usługowych i atrakcji turystycznych w całej Europie. Zaplanowanie podróży szlakiem miejsc honorujących Euro 26 jest dobrym rozwiązaniem dla osób z niewielkim budżetem.
Po czwarte - Francja to nie tylko Paryż
Pamiętaj, że nie musisz wyjeżdżać do największych turystycznych ośrodków na kontynencie. Francja to nie tylko Paryż. Weź na celownik małe wioski w Alpach albo mniejsze miasta, takie jak Chartres. Analogicznie - w Wielkiej Brytanii zajmij się zwiedzaniem wsi, zamiast marnować mnóstwo pieniędzy na pobyt w Londynie. Wybierz rekreacje zamiast pasywnego spędzania wolnego czasu. Gwarantujemy, że nie będziesz rozczarowany.
Po piąte - nie obejdzie się bez planu
Koniec końców, podstawą oszczędnej podróży jest dobry plan. Poświęć dłuższą chwilę na porównanie ofert i znajdź najtańszego przewoźnika oraz atrakcyjny cenowo nocleg. Określ, co chcesz zwiedzić i w jakiej kolejności. Sprawdź, czy w danych miejscach dostępne są zniżki, a także co należy zrobić, aby móc z nich skorzystać. Przede wszystkim jednak wystrzegaj się niepotrzebnych wydatków. Spędzenie tanich, satysfakcjonujących wczasów jest możliwe - to kwestia odrobiny determinacji i odpowiedniego przygotowania.
Artykuł nadesłany przez redakcję www.BiletyAutokarowe.pl - portalu, w którym kupisz tanie bilety autokarowe do ponad 24 000 miejscowości w całej Europie.