Na żagle na Mazury

Wybierając miejsce na żegle, nie można ominąć Krainy Tysiąca Jezior. Warmia, a w szczególności Mazury, oferują bogaty wachlarz możliwości, jeśli chodzi o porty, przystanie i śluzy. Poza tym polskie realia nie odbiegają zbytnio od tych, które prezentują zachodnie kraje. Dlatego zanim wyjedziemy z Polski, skorzystajmy z rodzimych atrakcji żeglarskich.

Przegląd miejsc:

Mikołajki

Mikołajki są nazywane żeglarską stolicą Polski. W związku z tym ściągają do siebie przede wszystkim miłośników żeglarstwa i sportów wodnych. Pobyt tutaj daje także wspaniałą okazję do zapoznania się z bogactwem lokalnej flory i fauny, ponieważ Mikołajki sąsiadują z terenami Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Położone są w samym sercu Mazur na jeziorze Mikołajskim, tuż przy przejściu pod mostami, prowadzącym do jeziora Tałty. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1444 roku, a sama nazwa wzięła się od patrona żeglarzy - św. Mikołaja. W mieście znajdziemy mnóstwo sklepów spożywczych, odzieżowych i z osprzętem, są przeróżne bary i restauracje. Mikołajki znane są również z Hotelu Gołębiewski i Parku Wodnego Tropikana.

Port Cicha Zatoka

Baza żeglarska Cicha Zatoka powstała w 1998 roku na zachodniej stronie jeziora Mikołajskiego, w zatoczce o wdzięcznej nazwie Milusia. Mimo że port wydaje się mały, jest w nim aż 60 miejsc. Malownicze położenie, wśród zadrzewionych brzegów, gwarantuje żeglarzom bezpieczne zawijanie i wychodzenie z portu. Nazwa nie powstała przypadkiem, gdyż chętnie spędzają tam czas osoby, które cenią spokój i obcowanie z przyrodą. Obok przystani jest bulwar, którym co jakiś czas spacerują turyści. Sklepy w wiosce żeglarskiej są oddalone o jakieś 15 minut drogi, więc jest to odpowiednie miejsce do tego, aby odpocząć w podróży i zebrać siły na dalszy rejs.

Port Sailor

Przystań żeglarska Sailor znajduje się w miejscowości Piękna Góra, ok. 3 km od Giżycka. Baza zlokalizowana jest na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich nad jeziorem Kisajno. Na terenie przystani jest dozorowany przez całą dobę i zamykany na noc port. Przeznaczony jest do obsługi jachtów czarterowych "Sailor", ale nie tylko. Ponadto dysponuje 17 miejscami postojowymi z własną keją, przy której jest prąd i woda. Przy wejściu do portu znajdziemy stację paliw. Port cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym może świadczyć duży ruch i częste wymiany czarterowe. Obok bazy noclegowej znajduje się zaplecze gastronomiczne z Barem Leśnym i Rybnym oraz sezonowo otwieranym sklepem spożywczym.

Port Stranda

Przystań Stranda położona jest nad zatoką Tracz jeziora Kisajno, w odległości jednego kilometra od centrum Giżycka. Port powstał w 2006 roku i zajmuje dość dużą przestrzeń, bo aż 3,5 ha oraz 390 m linii brzegowej. W porcie jest 120 miejsc cumowniczych, z czego tylko 20 jest do dyspozycji gości. Tawerna nie może więc pomieścić zbyt wielu żeglarzy, jednak duży taras o powierzchni 900 m2 (z czego 200 m2 jest zadaszone) przeznaczony jest dla 240 gości. Ośrodek posiada bogate i komfortowe zaplecze sanitarne oraz ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Przystań oferuje domki letniskowe oraz pole dla przyczep campingowych, które zaopatrzone jest w 30 miejsc z dostępem do prądu i wody. Nie zapomniano również o dzieciach - dla nich przygotowano plac zabaw, boisko do koszykówki i siatkówki, stoły bilardowe oraz gry zręcznościowe.

Port w Wygrynach

Wygryny to mała, malowniczo położona wioska nad Zatoką Wygryńską, założona w 1711 roku. Obecnie Wygryny to dynamicznie rozwijająca się miejscowość wypoczynkowa, w której poza wakacjami panuje zupełna cisza. Niestety w Zatoce Wygryńskiej nie ma zakazu pływania sprzętem motorowodnym, dlatego w lipcu i sierpniu zjeżdżają tutaj motorowodniacy, więc wtedy trudno o zaciszne spędzenie wolnego czasu. W pobliżu portu znajduje się zaplecze sanitarne oraz domki wypoczynkowe. Niestety wszystko jest tutaj płatne. Pomimo tego widać, że panuje ruch i odbywają się liczne wymiany czarterowe.

Stanica żeglarska Korektywa w Piaskach

Korektywa to cichy i przyjemny port znajdujący się w gminie Ruciane-Nida nad jeziorem Bełdany. Są tu stanowiska cumownicze dla ok. 200 jachtów, z dostępem do wody i energii elektrycznej, więc nie ma problemu ze znalezieniem miejsca. Korektywa posiada dźwig stacjonarny, który woduje jachty do 12 ton. Dla stanicy żeglarskiej pracuje warsztat szkutniczy, sklep i serwis silników zaburtowych. Jak w każdym porcie jest tu gwarno, ale nie ma problemu ze spokojnym odpoczynkiem. Można korzystać z kąpieliska, które ma płytką linię brzegową, więc nadaje się dla rodzin z dziećmi. Na terenie portu dostępny jest sklep spożywczy, bar i restauracja oraz pokoje gościnne. Natomiast na skraju lasu wydzielono zamknięte pole dla przyczep campingowych, których z roku na rok przybywa.

źródło: http://www.ttg.com.pl

ostatnia zmiana: 2012-04-06
Komentarze
Polityka Prywatności