Dni Belgijskie - podsumowanie

13. edycja Dni Belgijskich zorganizowanych pomiędzy 14 a 25 listopada 2011r. przez Belgijską Izbę Gospodarczą (Belgian Business Chamber) oraz przedstawicielstwa ekonomiczne Regionów: Flandrii, Walonii i Brukseli dobiegła końca. Projekt był objęty honorowym patronatem Ambasadora Królestwa Belgii.

Czym nas zauroczyła Belgia?

Przekonaliśmy się, że mamy wiele wspólnych cech, wiele faktów z historii i tradycji nas łączy. Dni Belgijskie pokazały, iż - pomimo odmienności, ciągle powstają nowe możliwości, nowe szanse na wymianę doświadczeń, wiedzy i ściślejszą współpracę w wielu dziedzinach - biznesowych i kulturalnych. Kolejne drzwi zostały otwarte …

Królewskie powitanie

A wszystko rozpoczęło się od spotkania zorganizowanego w Ambasadzie Królestwa Belgii w Dniu Króla, 15 listopada 2011- w święto narodowe Belgii, podczas którego Ambasador, J.E. Raoul Delcorde przyjął znakomitych gości ze świata dyplomacji, kultury, polityki i biznesu.

Kolejne biznesowe kroki poczynione

Część biznesową Dni Belgijskich rozpoczęły spotkania firm belgijskich z Regionu Flandrii, z polskimi przedsiębiorcami zainteresowanymi inwestycjami i współpracą z potencjalnymi partnerami. Szczególne zaangażowanie wykazały firmy z branży budowlanej, architektonicznej, infrastruktury i nieruchomości. Każde spotkanie (Business Mixer w Gdańsku czy kolacja biznesowa w Warszawie) było bardzo inspirujące i zapowiadające owocną współpracę na przyszłość.

 Naukowcy we współpracy z przedsiębiorcami

Istotny punkt w kalendarium Dni Belgijskich stanowiło seminarium „Impuls do Innowacji! Korzyści z nowych technologii w Biznesie”.

Było to spotkanie przedstawicieli świata biznesu i reprezentantów świata nauki, podczas którego polska i belgijska strona wymieniła się swoimi dokonaniami naukowymi i technicznymi, spostrzeżeniami na temat szans i możliwości wykorzystania innowacji w przedsiębiorstwach. Przykładem znamiennych dokonań jest zastosowanie najnowszych rozwiązań naukowych w samolotach solarnych – Solar Impulse w Belgii i Phoenix w Polsce. Jest to również dowód na to, że marzenia - nawet te najbardziej szalone - spełniają się a przy okazji, mogą być nam pomocne w życiu codziennym.

Wielowymiarowość kultury belgijskiej

Wieczory kultury belgijskiej podczas Dni Belgijskich przyniosły moc wrażeń, możliwości odkrywania kultury, czy poznawania zwyczajów tego kraju. Wielbiciele belgijskich specjałów mogli posmakować wykwintnej kuchni belgijskiej, docenić uroki muzyki belgijskich twórców, podziwiać malarstwo, przypomnieć sobie humor komiksowy, odkryć osobliwości i ciekawostki języków używanych w Belgii. Przyjazna i otwarta atmosfera wieczoru Mussels & Fries sprzyjała dyskusji, wymianie opinii, zbliżeniu obu kultur.

Doceniając działania instytucji mających na celu budowanie dobrych ekonomiczno-handlowych relacji polsko-belgijskich, Belgian Business Chamber uhonorowało nagrodą Belgian Business Award 2011 – Ambasadora Królestwa Belgii, J.E. Raoula Delcorde, przedstawicieli ekonomicznych Regionów Flandrii, Walonii i Brukseli, reprezentanta Społeczności i Regionu Flamandzkiego w Warszawie oraz Delegata Walonii-Brukseli International w Warszawie.

Refleksyjny klimat belgijskiego kina

Podczas wieczoru filmów belgijskich w Warszawie oraz na Festiwalu Filmowym Euroshorts w Gdańsku, zarówno koneserzy jak i amatorzy odbyli magiczną podróż po Belgii pełną refleksji i zadumy. Każdy mógł poczuć ducha charakterystycznego dla tego kina, głębię przekazu, zrozumieć motywy działania bohaterów, posmakować specyfiki belgijskich filmów krótkometrażowych. Prawdziwa uczta dla duszy!

Moda brukselska uchyla swój rąbek

Znawcy mody bardzo dobrze wiedzą, że w tym świecie Bruksela również się liczy i dyktuje kierunki. Po raz pierwszy w Polsce odbył się pokaz mody brukselskiej - reprezentowanej przez kreatorów z Belgii, którzy pokazali swoje kolekcje dla kobiet i mężczyzn różniące się stylem, fasonami i kolorami. To interesujące wydarzenie miało miejsce, dzięki uprzejmości i gościnności Ambasadora Belgii, w Ambasadzie Królestwa Belgii.

Ochrona środowiska i ekologia – tematy bliskie Belgom

Belgia specjalizuje się również w problematyce ekologii i ochrony środowiska.

Ma olbrzymie doświadczenie, wiedzę ale i nowoczesne narzędzia niezbędne do skutecznego rozwiązywania tych zagadnień. Dlatego też belgijskie firmy z tego sektora pojawiły się na tegorocznych Targach POLEKO w Poznaniu, aby zaprezentować swoje technologie, sprzęt i wiedzę oraz nawiązać kontakty z polskimi firmami zainteresowanymi współpracą.

Zachęcamy do odwiedzania strony www.belgium.pl i Facebooka, gdzie znajdą Państwo najbardziej aktualne i szczegółowe informacje dotyczące wszystkich wydarzeń organizowanych przez BBC.

ostatnia zmiana: 2011-12-12
Komentarze
Polityka Prywatności