Natura 2000 objęła swoją siecią 20% Polski

Spora część naszego rodzimego wybrzeża, Bieszczady, Tatry, jak i znajdujące się na Śląsku podziemia Tarnogórsko-Bytomskie i Pustynia Błędowska została objęta siecią Natura 2000, stanowi to blisko 20% powierzchni naszego kraju.

Obszary, które zostały objęte ochroną Natura 2000 stanowią prawie 20 proc. powierzchni lądowej Polski. Najwięcej obszarów objętych siecią znajduje się na polskim wybrzeżu. Do tych obszarów należy m.in. Zatoka Pucka, która na ochronę Natura 2000 zasłużyła m.in. ze względu na łąki podmorskie. Dno zatoki porasta trawa morska, różne gatunki rdestnic oraz glony. Cenne przyrodniczą są też występujące w ujściach pradolin łąki słonoroślowe.

W polskiej sieci Natura 2000 nie mogło rzecz jasna zabraknąć Tatr. "Ze względu na mnogość siedlisk przyrodniczych masyw został zaliczony w poczet obszarów Natura 2000 już na samym początku funkcjonowania tego programu w Polsce". Obszar Natura 2000 w Tatrach rozciąga się po obu stronach granicy polsko-słowackiej. Dla wielu gatunków flory i fauny Tatry są jedynym miejsca występowania na terenie kraju, niektóre są też bezcenne w skali całej Europy. Spośród roślin są to m.in. warzucha tatrzańska i sasanka słowacka, a spośród zwierząt - świstak i zagrożona wymarciem kozica tatrzańska. W Tatrach można doliczyć się jedynie około 9 tys. kozic, dla porównania kozic alpejskich jest ok. 380 tys.

Do sieci Natura 2000 włączony został też Fort Salis Soglio. "To jeden z najbardziej monumentalnych obiektów Twierdzy Przemyśl, zbudowany w latach 80. XIX wieku. Jest usytuowany ok. 6 km od Przemyśla, na skraju miejscowości Siedliska. W szczelinach stropu trzech korytarzy zimują dwa chronione gatunki nietoperz: mopek Barbastella barbastellus i nocek Bechsteina Myotis bechsteini" - wyjaśnia przewodniczka turystyczna Maria Jacaszek.

Osobliwością przyrodniczą województwa śląskiego jest też Pustynia Błędowska, która zaczyna się w jednej z dzielnic Dąbrowy Górniczej. Pustynia powstała wskutek wyrębu lasów na przełomie XIII i XIV w. pod budowę hut srebra i ołowiu. W latach 50. XX w. postanowiono obsadzić ją sosną i wierzbą, co spowodowało zmniejszenie powierzchni odkrytych piasków. Dziś terenom tym próbuje się przywrócić dawny, pustynny charakter, np. poprzez intensywny wypas zwierząt. Ale obszar Pustyni Błędowskiej to też podmokłe, wręcz bagienne tereny doliny Białej Przemszy, w której żyją bobry oraz minóg strumieniowy.  PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2011-12-09
Komentarze
Polityka Prywatności