Lubuskie rozwija turystyczną gałąź
Urzędnicy z Wydziału Turystyki Regionalnej Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego starają się, by podróżowanie po wojewódzkich szlakach odbywało się bez zbędnych niespodzianek. Służyć mają temu programy SESTIL i KOMPAS.
Aby szlaki nie "znikały" po drodze tworzy się swego rodzaju bazę danych, w której zgromadzone będą najpotrzebniejsze informacje dotyczące szlaków turystycznych. Podróżujący odnajdzie tam m.in. dane o przebiegu trasy, czasie trwania marszu, stopniu trudności. Będzie też miejsce na szczegółowy opis. Turyści, którzy dostrzegą luki w systemie będą mogli dodać własne informacje. Tak ma funkcjonować System Ewidencji Szlaków Turystycznych Innowacyjne Lubuskie.
W ramach programu przewiduje się głównie inwentaryzację, ale też nadzór i renowację szlaków. Obecnie trwają intensywne prace nad wdrożeniem systemu i najpewniej już niedługo zostanie on udostępniony na stronie internetowej Urzędu Miasta Zielona Góra.
Jak twierdzą twórcy programu - będzie on miał kluczową rolę dla rozwoju przemysłu turystycznego w województwie lubuskim. Ale to nie koniec zmian. Jednocześnie z programem SESTIL powstaje program o swojsko brzmiącej nazwie KOMPAS – KOMunikacyjny Przekaz Alternatywny Spędzania wolnego czasu.
Urząd Marszałkowski czerpie informacje od organizacji turystycznych (takich jak POT czy też PTTK), selekcjonuje je i przekazuje dalej do Wydziału Turystyki Regionalnej. W końcowym etapie, za pośrednictwem strony internetowej, każdy chętny będzie mógł przejrzeć potwierdzone i pewne oferty organizatorów turystyki. Planuje się, że oba systemy będą bezpłatne.
Źródło: ttg.com.pl
ostatnia zmiana: 2011-10-06